Porównywarka i ranking kart kredytowych

Studenckie karty kredytowe – czym są?

Studenckie karty kredytowe to produkty przeznaczone dla ludzi młodych posiadających stały, comiesięczny dochód (jego kwota minimalna jest określana przez bank). Karty te zostały stworzone z myślą o tych, którzy cenią sobie niezależność, szybkość i łatwość wykonywania transakcji bankowych – umożliwiają płatności stacjonarne i internetowe nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Limit udzielonego przez bank kredytu mieści się w przedziale od kilkuset do nawet 2 tysięcy złotych. Ponadto warunki korzystania ze studenckich kart kredytowych są proste i przejrzyste, a ich potencjalny użytkownik nie musi spełniać wielu wymagań: wystarczy odpowiedni wiek, przychód i własne konto. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu propozycji, a znalezienie i dopasowanie tej najodpowiedniejszej ułatwić może porównywarka kart kredytowych.

Kto może korzystać ze studenckiej karty kredytowej?

Wbrew pozorom studencka karta kredytowa nie jest przeznaczona jedynie dla studentów – mogą z niej korzystać zarówno absolwenci, jak i ludzie poniżej 30. roku życia (w niektórych bankach granica wieku wynosi 26 lat). Ważne jest, by przyszły użytkownik karty miał miesięczny przychód mieszczący się w przedziale od kilkuset do tysiąca złotych (każdy bank wyznacza minimalną kwotę takiego dochodu), natomiast mniej istotne jest jego źródło: w tym zakresie istnieje całkowita dowolność – może to być praca stała, dorywcza, stypendium czy wpłata od rodziców. Niektóre banki wymagają również spełnienia innych kryteriów: należą do nich między innymi studiowanie na konkretnym roku czy semestrze oraz w odpowiednim trybie (np. stacjonarnie). Starając się o studencką kartę kredytową należy posiadać dowód osobisty i ważną legitymację studencką (lub inny dokument poświadczający status studenta, np. indeks).

Zalety i wady studenckich kart kredytowych

Niskie miesięczne koszty i niewyśrubowane warunki otrzymania studenckich kart kredytowych to niejedyne atuty tego rodzaju kart. Warto jednak pamiętać, że posiadają one także wady. Jakie? O tym w dowiecie się w dalszej części.

Zalety studenckich kart kredytowych

Największym atutem studenckich kart kredytowych jest niskie oprocentowanie i zwolnienie z opłat za posiadanie karty i jej ubezpieczenie w początkowym okresie użytkowania (jedynym warunkiem jest aktywne korzystanie z karty).Posługiwanie się kartą kredytową przynosi również korzyści w postaci częściowego zwrotu kosztów za dokonywane zakupy, na użytkowników czekają także atrakcyjne zniżki w sklepach i punktach usługowych (np. w kinach czy lokalach gastronomicznych). Posługiwanie się kartą umożliwia dokonywanie szybkich płatności zbliżeniowych, a dostęp do bankowości elektronicznej daje możliwość wykonywania transakcji bez wychodzenia z domu. Ponadto jako użytkownicy studenckiej karty kredytowej mamy stały i nieograniczony czasowo dostęp do rachunku nie tylko przez komputer, ale i tablet, telefon czy SMS, co znacznie poprawia jakość samej usługi i wpływa na komfort klientów.

najtańsze studenckie karty kredytowe

Do zalet studenckich kart kredytowych należy  zaliczyć również możliwość dokonywania bezpośrednich przelewów z karty na dowolne konto (w ten sposób można np. płacić rachunki). Sami decydujemy, w jaki sposób spłacamy zadłużenie na karcie: jeśli zrobimy to od razu możemy liczyć na brak odsetek, zróżnicowane są też metody spłaty (mamy wybór pomiędzy spłacaniem zadłużenia bezpośrednio – gotówką w banku – lub spłatą pośrednią, polegającą na automatycznym pobieraniu przez bank określonej kwoty z naszego rachunku). Dużym ułatwieniem dla klientów są wysyłane przez niektóre banki SMS-y z terminem spłaty – taki sposób informowania pozwoli na terminową spłatę kredytu i uniknięcie dodatkowych kosztów. Ponadto w każdej chwili możemy sprawdzić limit kredytu na karcie, co zapewnia kontrolę nad własnymi wydatkami i wykonywanymi transakcjami.

Wady studenckich kart kredytowych

Jedną z wad studenckich kart kredytowych jest limit, którego kwota uzależniona jest od semestru lub roku studiów (np. ukończenie pierwszego roku studiów gwarantuje nam czterokrotnie większy limit od tego, który otrzymamy rozpoczynając studia). W porównaniu do prestiżowych kart kredytowych jest on niewielki. Minusem takich kart jest również konieczność szybkiej spłaty kredytu, ponieważ im dłużej zwlekamy ze spłatą zadłużenia, tym bardziej rośnie oprocentowanie i odsetki, a my ponosimy większe koszty całego przedsięwzięcia. Często zapominamy, że studencka karta kredytowa nie jest usługą darmową – dopiero aktywne jej użytkowanie (np. dokonywanie transakcji bezgotówkowych) może zminimalizować lub znieść dodatkowe opłaty, ale tylko przez pierwsze miesiące.

Na co zwrócić uwagę wybierając studencką kartę kredytową

studencka karta kredytowa

Decydując się na studencką kartę kredytową należy pamiętać, że produkt z którego korzystamy to kredyt i musi on zostać spłacony (najlepiej w możliwie najkrótszym czasie). Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki korzystania z karty i zadać sobie pytanie, czy je spełniamy (określony wiek, dochód, posiadanie własnego konta). Kolejną kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić, jest przeznaczenie karty: do czego jest nam potrzebna i jak często będziemy jej używać – pozwoli nam to wstępnie oszacować koszty płynące z jej użytkowania.Nie zapominajmy również o wcześniejszym uzgodnieniu warunków spłaty kredytu zaciągniętego na karcie: im szybciej spłacimy zadłużenie, tym mniejsze koszty poniesiemy.

Zanim zdecydujemy się na studencką kartę kredytową warto zapoznać się z cennikiem opłat za tę usługę (czy płacimy prowizję za przelewy, ile kosztuje użytkowanie karty, jakie jest oprocentowanie i – w związku z tym – ile wynoszą odsetki). Informacje o wszelkich kosztach płynących z posiadania i użytkowania karty znajdziemy w tabelach opłat i prowizji umieszczonych na stronach internetowych banków. Wybierając studencką kartę kredytową, zwróćmy też uwagę na promocje: zdarza się, że banki (w zamian za szybkie podjęcie decyzji dotyczącej posiadania karty) gwarantują nam korzystniejsze warunki (np. darmowe przelewy przez okres 30 dni od zawarcia umowy kredytowej). Można powiedzieć, że studenckie kredytówki należą do najtańszych kart kredytowych, co nie oznacza, że nic nie zapłacimy za korzystanie z nich.

Pamiętajmy również, że za pomocą karty można wykonywać transakcje i płatności zagraniczne, ale nie są one darmowe: będą rozliczane przez bank według obowiązującej tabeli opłat). Wszystkie te informacje zebrane są w jednym miejscu – w udostępnianej na PADO24 porównywarce finansowej. Wystarczy więc, że ją uruchomisz, a dowiesz się, którą oferta będzie dla Ciebie najlepsza. Studencka karta kredytowa gwarantuje samodzielność i daje możliwość wykorzystania dostępnych środków w każdym miejscu i o każdej porze, ale ważna jest terminowość w jej spłacaniu oraz aktywne użytkowanie, które pozwoli zminimalizować koszty płynące z jej posiadania.

  • Aktualności