Porównywarka i ranking kart kredytowych

Historia Visa w Polsce i na świecie

karty kredytowe visa

Visa swoją działalność rozpoczęła już w 1958 roku. Wtedy to powstał projekt pilotażowy Bank of America. Stworzono program kart kredytowych pod nazwą BankAmericard, w ramach którego wysłano 60 000 kart do klientów. Karty te zdobyły niebywałą popularność i były nawet obecne w innych krajach. Banki, zachęcone popularnością pilotażowych kart kredytowych, wykupowały licencję i wydawały je pod własną nazwą. W 1970 roku Bank of America przestał być właścicielem programu, a sześć lat później inni posiadacze licencji połączyli się pod wspólną nazwą Visa. Marka została wymyślona przez jednego z założycieli – Dee Hocka. Z upływem lat firma stała się liderem na rynku finansowym. W 2007 roku została wyodrębniona Visa Europe, w której szeregach jest aż 4600 banków. Od początku była instytucją niezależną od amerykańskiej firmy, jednak z nią współpracowała. W 2008 roku nastąpił nowy przełom dla organizacji płatniczej, bowiem Visa Inc. zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie. Organizacja płatnicza w 2014 roku wydała 2,3 mld kart, którymi dokonano niemal 65 miliardów operacji. Ich łączna wartość przekroczyła 7 bilionów dolarów. Historia Visa w Polsce nie jest tak długa, jak za oceanem. Pierwszy raz wydał ją Bank Inicjatyw Gospodarczych stosunkowo niedawno, bo w 1991 roku. Z czasem, wraz ze wzbogaceniem się polskiego społeczeństwa i rozwojem przedsiębiorczości, organizacja zyskiwała na popularności. Co ciekawe, już w 2010 roku wydano ponad milion kart Visa. Rozwój firmy opiera się na proponowaniu najnowszych rozwiązań dla każdego posiadacza wydanych przez nią kart płatniczych. Visa wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne, w 2006 roku na polski rynek weszła usługa 3D-Secure, dzięki której zwiększyło się bezpieczeństwo płatności kartami w Internecie. Potem wprowadzono system CashBack oraz payWave. Płatności zbliżeniowe stały się powszechne, a tradycyjna karta kredytowa zyskała dzięki nim nowe funkcjonalności. Co więcej, w 2010 roku rozpoczęto prace nad możliwością płatności telefonem z aplikacją Visa payWave oraz Visa Europe. Wcześniej było to nie do pomyślenia. Od końca lat sześćdziesiątych jedyną kartą używaną w naszym kraju była karta Diners Club. Posługiwali się nią jedynie cudzoziemcy i to głównie w hotelach i restauracjach. Teraz z funkcjonalności kart kredytowych i debetowych cieszy się większość Polaków, nawet tych z mniej zasobnym portfelem.

Produkty Visa – karty debetowe, karty kredytowe, ale nie tylko

Visa posiada w swojej ofercie karty debetowe, karty kredytowe i przedpłacone. Najbardziej popularną kartą od Visa jest karta debetowa Visa Classic, oferowana przez większość polskich banków. Dla firm organizacja przygotowała specjalną kartę Visa Business oraz Visa Business Electron. Dodatkowo banki oferują karty kredytowe Visa w prestiżowych wariantach Gold, Platinum, Silver oraz niezwykle ekskluzywną kartę Visa Infinite.Trzeba także wspomnieć o tym, że w ofercie wielu polskich placówek bankowych znajduje się także karta przedpłacona Visa Electron. Poza kartami płatniczymi, firma oferuje także usługi. Chodzi tu o popularną na całym świecie opcję CashBack oraz payWave. CashBack pozwala na wypłatę środków z rachunku powiązanego z kartą płatniczą podczas robienia codziennych zakupów. Dzięki niemu możemy wypłacić niewielkie kwoty bez konieczności szukania w okolicy bankomatu. Natomiast usługa payWave to powszechna obecnie płatność zbliżeniowa, dzięki której wykonamy transakcje w terminalach płatniczych w punktach handlowo-usługowych na niewielkie kwoty bez konieczności podawania kodu PIN; wystarczy samo zbliżenie karty do czytnika na krótką chwilę. Transakcje z użyciem payWave są proste, szybkie i zarazem bezpieczne. Warto poszukać banku, który oferuje karty Visa wyposażone w tę usługę. Zwłaszcza, że większość banków posiada je w swojej ofercie. Karty tej organizacji wykorzystamy do płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych. Obie te formy są bezpieczne i coraz częściej wykorzystywane w codziennych zakupach. Co ważne, jeśli bank, który wydał nam kartę, korzysta z systemu Verified by Visa, jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni podczas płatności kartą online.

Działalność sponsorska Visa

Visa od 1986 roku wspiera inicjatywy sportowe, takie jak letnie oraz zimowe igrzyska olimpijskie, np. zimowe igrzyska w 2014. Obecnie zajmuje się kolejną sportową imprezą, jaką są letnie igrzyska w Rio de Janeiro. Odbędą się one w 2016 roku. Co ciekawe, Visa wspiera od ponad dziesięciu lat także paraolimpiadę. Jednak nie są to wszystkie wydarzenia, o których należy wspomnieć. Visa jest partnerem FIFA. Posiada prawa związane z organizacją imprez sportowych, przy współpracy z międzynarodową federacją piłki nożnej. W 2010 roku miało miejsce jedno z takich wydarzeń. Visa zorganizowała ogólnopolski turniej piłkarski dla szkół podstawowych pod hasłem „Wygraj z Visa!”. Akcję swoim honorowym patronatem objął także Minister Sportu i Turystyki.

Jeśli interesują Cię karty Visa i zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia, zachęcamy do poszukania jej za pomocą naszej porównywarki finansowej. Znajdziesz u nas także karty wydawane przez MasterCard i American Express.

karta kredytowa visa
  • Aktualności