Porównywarka i ranking kont emerytalnych

Konto emerytalne

Konto emerytalne to forma oszczędzania na emeryturę w ramach tzw. III filaru. Filar I i II to Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Otwarty Fundusz Emerytalny. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że oszczędzanie w ramach ZUS i OFE jest obowiązkowe, natomiast odkładanie pieniędzy za sprawą konta emerytalnego dobrowolne. Środki zbieramy na koncie poprzez dokonywanie miesięcznych wpłat i zarządza nimi tylko ich właściciel. Możemy samodzielnie wybrać instytucję oraz rodzaj konta. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które posiada szereg zalet, zwiększa swobodę dysponowania finansami. Mimo profitów, jakie zapewnia regularne oszczędzanie w ramach konta emerytalnego, wciąż jest ono jednak mało popularne wśród społeczeństwa, a częściej wybierane są zwykłe konta oszczędnościowe. Niewiele osób wie, jak takie konto funkcjonuje oraz, że odkładane kwoty nie muszą być bardzo wysokie, nie nadszarpną znacząco naszych finansów. Warto więc poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się więcej o tej formie oszczędzania na emeryturę.

konto emerytalne dla każdego

Oszczędzanie w ramach konta emerytalnego IKE i IKZE

Odkładanie środków na koncie emerytalnym posiada szereg zalet. Jest to bardzo opłacalna inwestycja, która zwróci się nam z zyskiem. Emerytura jest przez wiele osób bardzo wyczekiwanym okresem życia. Zapracowane osoby planują, że właśnie wtedy zrealizują wszystkie swoje marzenia, z którymi wstrzymywali się z powodu braku czasu, funduszy lub natłoku zajęć. Nie każdy jednak jest świadomy, że wysokość świadczeń, które uzyska z wpłacanych na obowiązkowe fundusze składek może nie być w pełni satysfakcjonująca. Z pewnością będzie to o wiele niższa kwota, niż wynagrodzenie uzyskiwane w latach pracy. Czy jesteśmy więc pewni, że podstawowa emerytura wystarczy na komfortowe życie bez ograniczeń? Odpowiedź nasuwa się sama.

O wiele wyższa kwota, jaką będziemy dysponować jest więc najważniejszym atutem oszczędzania na koncie emerytalnym. Dodatkowa składka, jaką będziemy musieli wygospodarować, aby zgromadzić zadowalającą kwotę jest niską ceną za poczucie bezpieczeństwa, komfort oraz wygodę podczas emerytury. Przecież po wielu latach pracy każdy zasługuje na odpoczynek bez zbędnych obaw.

Oszczędzanie na koncie emerytalnym rządzi się swoimi prawami. Konta emerytalne oferują różne instytucje, można je założyć za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, podmiotów prowadzących działalność maklerską, zakładów ubezpieczeń na życie, banków oraz dobrowolnych funduszy emerytalnych. Istnieją różne rodzaje tego typu produktów finansowych, a najbardziej popularne to Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Choć różni je kilka kwestii to łączy je najważniejsza – są świetnym sposobem na dodatkowe środki w okresie emerytury.

Konto emerytalne IKE

najlepsze konto emerytalne

Oszczędzanie za pomocą IKE wyróżnia się przede wszystkim zwolnieniem zgromadzonych środków z tzw. podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych. Aby go nie zapłacić, zgromadzone pieniądze można wypłacić dopiero w wieku 60 lat lub w momencie nabycia uprawnień emerytalnych i ukończenia 55 lat. Ważne jest także, że nasze fundusze można swobodnie transferować pomiędzy różnymi podmiotami oferującymi IKE. W przypadku śmierci właściciela konta, całość funduszy może być dziedziczona przez wskazaną wcześniej osobę lub prawowitego spadkobiercę.

Oszczędzaj na koncie emerytalnym IKZE!

Dodatkowe ułatwienia i ulgi zastosowano także w przypadku IKZE. Wypłata środków objęta jest tutaj zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% i skorzystać z niej mogą osoby, które osiągną 65 rok życia. Większą zachętą jest natomiast możliwość odliczenia składek na emeryturę od podatku. Tak jak w przypadku IKE, środki można swobodnie przenosić.

Cecha wspólna obu tych kont to konieczność dokonywania wpłat przez określony czas, aby móc korzystać z zachęt podatkowych. W obu przypadkach można także dokonać wcześniejszej wypłaty środków, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie ona obciążona dodatkowymi opłatami. Wadą jest fakt, że nie można wpłacać na konta dowolnych kwot, występuje tutaj roczny limit. Atrakcyjna dla posiadaczy kont emerytalnych jest natomiast możliwość wypłaty dowolnej sumy po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Sami wybieramy czy zgromadzona emerytura wypłacana będzie ratalnie czy jednorazowo.

Buduj bezpieczną przyszłość z kontem emerytalnym. Wybierz je z PADO24!

Niewiele osób ma świadomość, jaką wysokość będzie miała ich podstawowa emerytura, a co za tym idzie, jak będzie wyglądała ich przyszłość, gdy zakończą pracę. Produkty stworzone do oszczędzania, takie jak lokaty czy specjalne konta oszczędnościowe zyskują coraz więcej użytkowników, natomiast kontami emerytalnymi interesuje się mały procent społeczeństwa, a wynika to głównie z niewiedzy. Wystarczy regularnie odkładać niewielką kwotę, aby uzyskać dodatkowe środki na emeryturę. Dzięki temu zabezpieczmy nie tylko siebie, ale także naszą rodzinę, w wypadku nagłej śmierci. Zyskamy także swobodę i możliwość godnego życia. Lepiej więc pomyśleć zawczasu, niż żałować. W dokonaniu wyboru konta emerytalnego pomoże PADO24. Znajdziecie tutaj najlepsze oferty IKE i IKZE, ciekawe artykuły na ich temat, dzięki którym rozwiejecie swoje wątpliwości. Z naszej porównywarki finansowej możecie skorzystać bezpłatnie, o każdej porze! Nie czekajcie do emerytury – czasu nie da się cofnąć!

wybierz konto emerytalne na PADO24
  • Aktualności