Porównywarka i ranking kont firmowych

Jak wybrać konto firmowe?

Jak wybrać konto firmowe? Jeżeli jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą, z pewnością już myślałeś o jego założeniu. W końcu kwestii związanych z finansami w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie unikniemy – przelewy czy też płatności kartą płatniczą będą dla nas codziennością. Postarajmy się więc, byśmy mogli przynajmniej wszystko to załatwiać jak najszybciej i najtaniej, bez zbędnych kłopotów i formalności. Dobre konto firmowe na pewno nam to umożliwi.

wybór konta firmowego

Nie każde konto firmowe jest równie dobre

Jak wszyscy jednak wiemy, oferta banków jest obecnie bardzo szeroka. Każdy z nich kusi nas mnóstwem propozycji, przekonując, że to właśnie w ich placówce najlepiej będzie założyć konto dla naszego przedsiębiorstwa. Jak więc nie dać się zwieść tylko na pozór atrakcyjnym ofertom? Jak wybrać konto firmowe? Nie nabrać się na reklamy w stylu kina akcji? Jak znaleźć tę faktycznie najlepszą ofertę? Jest to niełatwe, ale jeśli odrobinę się postaramy, jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów, takich jak specyfika branży, nasze osobiste potrzeby, koszty, wygoda czy też ilość formalności. Pomocna okaże się porównywarka kont firmowych na PADO24. Pamiętajmy, że zmiana numeru rachunku firmowego może się wiązać z wieloma komplikacjami, lepiej więc od razu wybrać taki jak najbardziej właściwy.

Wybieramy konto firmowe – na co zwrócić uwagę?

jak wybrać konto firmowe

Zanim zaczniemy poszukiwania, sami zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze. Jak często będziemy korzystać z konta? W jaki sposób? Jakie operacje planujemy wykonywać najczęściej? Co prawda konta firmowe rzadko bywają darmowe, ale umiejętnym przewidywaniem i planowaniem możemy zadbać o to, by nasze było jak najtańsze. Uwzględniając już na tym etapie specyfikę finansów naszej firmy, mamy szansę sporo zaoszczędzić. Z pewnością nie ominą nas regularne przelewy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Musimy przecież odprowadzać podatek oraz opłacać składki za siebie i swoich pracowników. Znajdźmy więc taką ofertę, w ramach której nie będą za nie pobierane dodatkowe opłaty – co prawda na pozór i tak nie wydają się one wysokie, ale w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy może się łącznie uzbierać całkiem pokaźna suma. Wszystko pozostałe zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i charakteru przedsiębiorstwa. Jeśli na przykład planujesz wykonywać wiele przelewów, znajdź konto, w ramach którego będą one darmowe lub niezbyt wysoko płatne (zazwyczaj jest to kwota wysokości od 50 groszy do kilku złotych). Jeżeli współpracujesz z osobami lub firmami z zagranicy, masz klientów w innych krajach – zadbaj, abyś na operacje międzynarodowe i w obcych walutach nie stracił całego majątku. Co jeszcze może okazać się przydatne? Z pewnością przelewy ekspresowe. W końcu podczas prowadzenia firmy mimo najszczerszych chęci nie zawsze da się mieć wszystko pod kontrolą, nie wszystko można zaplanować z wyprzedzeniem. Czasem więc pewnie będzie się zdarzać, że możliwość wykonania błyskawicznej operacji finansowej naprawdę nas uratuje. Kolejną znaczną zaletą będzie możliwość zaciągnięcia w ramach konta szybkiego kredytu. Życie przedsiębiorcy nie zawsze jest przecież usłane różami. Niejednokrotnie, zwłaszcza na początku, pewnie wpadniesz w tarapaty, utracisz płynność finansową. Wystarczy, że jeden z klientów spóźni się z płatnością – i kłopoty gotowe. Wówczas taka pożyczka może się okazać nieoceniona.

Konto firmowe? A może jednak osobiste?

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza na początku działalności, rezygnuje z zakładania specjalnego konta firmowego i zamiast tego korzystają oni ze swoich kont osobistych. Czy warto tak robić? Czy jest to dobre rozwiązanie? Z prawnego punktu widzenia nie jest ono zakazane, przynajmniej jeżeli chodzi o małe przedsiębiorstwa, które nie wykonują operacji finansowych na wysokie kwoty. Często jednak na takie praktyki krzywo patrzą instytucje finansowe. W skrajnym przypadku konto osobiste wykorzystywane do celów biznesowych może zostać nawet zamknięte. Z drugiej jednak strony z pewnością w ten sposób możemy nieco zaoszczędzić. Zwyczajne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są przecież sporo tańsze niż konta firmowe. Każde rozwiązanie ma więc zarówno swoje wady, jak i zalety.

Jak wybrać konto firmowe? Czym się ostatecznie kierować, wybierając je? Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przedsiębiorca powinien przede wszystkim mieć na względzie dobro swojej działalności gospodarczej i podejść do tego problemu w indywidualny oraz rozsądny sposób. Zachęcamy jednak, by przed podjęciem ostatecznej decyzji zebrać jak najwięcej informacji oraz skorzystać z naszej porównywarki finansowej.

  • Aktualności