Porównywarka i ranking kont firmowych

ROR czy konto firmowe – wybierz sam

Konto firmowe – czy je zakładać? Przed tym dylematem staje wiele osób, które otwierają własną działalność gospodarczą. A może zamiast tego lepiej i wygodniej będzie, przynajmniej na początku, posługiwać się dotychczasowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, popularnym ROR-em?

konto firmowe dla ciebie

ROR a konto firmowe – podobieństwa i różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia. ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony jest dla osób fizycznych i służy do bieżącego użytku. Można na nim zarówno gromadzić środki, jak i wykonywać z niego przelewy, transakcje bezgotówkowe i gotówkowe (do rachunku zwykle dołączana jest karta debetowa). ROR-y zwykle nie są oprocentowane, a jeśli już tak się zdarzy – to bardzo nisko. Z drugiej strony – opłaty za prowadzenie takiego rachunku najczęściej nie są zbyt wysokie, a niekiedy jest on wręcz bezpłatny. Na posiadaniu ROR-u więc raczej nie zarobimy, ale również zbyt wiele nie stracimy.

Konto firmowe to natomiast, jak łatwo się domyślić, rachunek bankowy przeznaczony dla osób posiadających własną działalność gospodarczą. Prowadzenie go jest zazwyczaj niestety znacznie droższe niż w przypadku zwykłego ROR-u. Z drugiej jednak strony – takie konto może być wyposażone w narzędzia i opcje, które nieco ułatwią przedsiębiorcy życie, dostosowane specjalnie do jego wymagań i potrzeb. Czy warto się więc na nie zdecydować? A może jednak lepiej poprzestać na ROR? Ale czy jest to w ogóle możliwe, dozwolone? Jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań? Być może istnieje darmowe konto firmowe, które rozwiałoby wszelkie wątpliwości? Przyjrzyjmy się temu.

Konto firmowe – czy jest obowiązkiem?

Jeżeli chodzi o względy prawne, w Polsce na przedsiębiorców został nałożony obowiązek posiadania rachunku bankowego, nie jest jednak uszczegółowione, jaki konkretnie powinien on być. Nie ma więc przeszkód, by zamiast kontem firmowym posługiwać się zwyczajnym ROR-em. Zmienia się to dopiero, gdy chodzi o większe i działające na szerszą skalę przedsiębiorstwa. W przypadku kiedy wartość pojedynczej transakcji wykonywanej przez przedsiębiorcę przekracza 15 000 euro (czyli ponad 60 000 zł), musi być ona, zgodnie z przepisami, wykonana za pośrednictwem rachunku bankowego założonego specjalnie dla firmy.

Wydaje się więc, że mali przedsiębiorcy mogą przynajmniej na początku swojej działalności spokojnie zrezygnować z zakładania specjalnego konta firmowego i zamiast tego posługiwać się zwykłym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Nie jest to jednak niestety takie proste. Choć prawo daje taką możliwość, regulaminy poszczególnych banków już niekoniecznie. Często jest w nich wyraźnie zaznaczony zakaz wykorzystywania kont osobistych do celów związanych z działalnością gospodarczą. Czasem instytucje finansowe blokują nawet możliwość wykonywania przelewów do ZUS-u i urzędów skarbowych z kont prywatnych. Jakie mogą być konsekwencje postąpienia wbrew tym przepisom? Bank, gdy zauważy ich łamanie, może zamknąć dane konto osobiste. W praktyce jednak nie zdarza się to zbyt często.

Konto firmowe, ROR – wady i zalety

Czy warto więc zakładać oddzielne konto dla firmy? A może lepiej przez cały czas posługiwać się swoim kontem osobistym? Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Jak już wspomnieliśmy, ROR jest zdecydowanie tańszy niż konto założone specjalnie dla przedsiębiorstwa (które kosztuje nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie). To drugie oczywiście również niekiedy jest darmowe lub obciążone niewielką opłatą, ale takie okazje zdarzają się dość rzadko. Dla wielu osób jest dość ważne, by oddzielić swoje prywatne pieniądze od tych należących do firmy. Pozwala im to łatwiej zapanować nad finansami, mieć je wszystkie pod kontrolą, ułatwia również prowadzenie księgowości. Ponadto niekiedy urzędy skarbowe robią problemy, jeżeli chodzi o zwrot podatku na rachunek osobisty.

Przed podjęciem decyzji warto się więc dowiedzieć, jak jest w naszym przypadku. Poza tym czasem konto firmowe wiąże się z dodatkowymi profitami, takimi jak na przykład inne zasady zaciągania kredytów czy też możliwość skorzystania z produktów kierowanych właśnie do przedsiębiorców. Pomocne w wyborze będzie nasze porównanie kont firmowych. Dzięki niemu poznacie słabe i mocne strony ofert.

dobre konto firmowe

Która opcja jest więc lepsza? Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję. Dla tych kierujących drobnymi firmami lub dopiero początkujących wystarczający będzie prawdopodobnie zwyczajny ROR. Jednak warto by ci przedsiębiorcy działający na większą skalę pomyśleli o oddzielnym koncie firmowym. Oferta banków jest obecnie tak duża, że z pewnością dobiorą oni coś odpowiedniego dla siebie (zwłaszcza z pomocą dostępnej na PADO24 porównywarki finansowej), a i samo prowadzenie firmy stanie się w ten sposób sporo łatwiejsze. Na PADO24 dowiesz się jak wybrać konto firmowe, czy istnieją darmowe konta dla firm, a także jakie powinno być najlepsze konto dla przedsiębiorców.

  • Aktualności