Porównywarka i ranking kont firmowych

ZUS składki – konieczność czy utrapienie?

ZUS składki to zawsze aktualny temat, który w dyskusji publicznej wzbudza niemałe kontrowersje i wywołuje skrajne odczucia. Często słyszymy to hasło w telewizji, w pracy lub od znajomych, którzy prowadzą własną działalność, jednak nie wszyscy wiemy, czym właściwie są ZUS składki oraz kto i dlaczego musi je opłacać. Najprościej mówiąc, są to opłaty związane z samozatrudnieniem w ramach prowadzonej działalności lub pracownikami, jakich w ten właśnie sposób zatrudniamy. Płacą je przedsiębiorcy i jest to dla nich obowiązkowe, a największe oburzenie zazwyczaj wywołuje wysokość składek. To właśnie ona często jest czynnikiem popychającym właścicieli firm do działania w szarej strefie oraz podejmowania prób ograniczenia związanych ze składkami wydatków, ale wielu przedsiębiorców narzeka także na dodatkowe obowiązki wynikające z konieczności odbywania wizyt w urzędach oraz wykonywania przelewów, które czasem również mogą być dość kosztowne. Składki do ZUS najkorzystniej opłacać z darmowego konta firmowego. Aby zaoszczędzić sobie problemów lub być chociaż świadomym, jakie koszty ponosi nasz pracodawca, warto dowiedzieć się nieco więcej o ZUS składkach.

Czemu służą i co zawierają ZUS składki?

Żaden przedsiębiorca chcący działać w zgodzie z prawem nie uniknie płacenia ZUS składek. Są one obowiązkowe i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortowej pracy zatrudnianym osobom, ale chronią także pracodawcę między innymi przed koniecznością wypłaty odszkodowania w razie wypadku lub wypłacania pensji pracownikowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Część z tych składek pokrywanych jest jak wiadomo z kieszeni pracownika, jednak spory procent opłat spoczywa także na barkach pracodawcy. Musi on opłacać regularnie składki z konta bankowego lub w inny sposób. ZUS składki zawierają w sobie opłaty, które zasilają ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Każdy zakład pracy musi regulować je w konkretnej wysokości, która stanowi dany procent od kwoty podstawy opodatkowania. W zależności od rodzaju działalności, różnią się nieco terminy opłacania składek i tak jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze muszą regulować ZUS składki do 5. dnia każdego miesiąca, osoby samozatrudnione (płacące jedynie za siebie) muszą to zrobić do 10., a pozostali płatnicy opłacający składki za inne osoby do 15. dnia miesiąca. Terminów tych należy koniecznie przestrzegać, ponieważ ich przekraczanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Kiedy można liczyć na ulgę w płaceniu ZUS składek?

Wydatki związane z opłacaniem ZUS składek mogą znacznie nadszarpnąć budżet małej firmy, która nie posiada jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. W pewnych przypadkach są więc przewidziane ułatwienia, które dają przedsiębiorcy szansę na rozwój i przetrwanie w otoczeniu dużej konkurencji. Możliwość ograniczenia opłat związanych z ZUS składkami przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności na podstawie obowiązujących przepisów, w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem założenia działalności nie prowadzili innej działalności pozarolniczej oraz nie wykonują na rzecz byłego pracodawcy zleceń, które stanowią przedmiot obecnej działalności własnej firmy. Ulgi podatkowe przysługują więc jedynie początkującym przedsiębiorcom, ale ci, którzy firmę prowadzą od wielu lat, w pewnych przypadkach także mogą liczyć na wsparcie. Jeśli wystąpią u nich kłopoty z uregulowaniem ZUS składek, mogą starać się o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zobowiązania na raty lub nawet jego umorzenie.

Produkty bankowe pomocne w opłacaniu ZUS składek

Opłacanie ZUS składek to obowiązek, który wymaga od nas dyscypliny oraz dobrego zorganizowania. Można jednak w prosty sposób ułatwić sobie niektóre czynności oraz ograniczyć koszty przelewów i opłat pocztowych. W tym celu wystarczy jedynie wybrać dobre konto firmowe, które pozwoli nam swobodnie przesyłać pieniądze do ZUS. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo takich ofert, które mogą różnić się między sobą pewnymi szczegółami. Jak wybrać konto firmowe, by było ono dla nas korzystne? Warto kierować się przy tym zwłaszcza swoimi potrzebami i możliwościami. Dla jednych najbardziej opłacalne będzie darmowe konto firmowe, inni natomiast będą woleli zapłacić co nieco, ale zyskać większą swobodę. Odpowiedni wariant konta znajdziemy dzięki porównywarce finansowej PADO24, która pozwala zestawić ze sobą różne propozycje i znaleźć tę najbardziej do nas pasującą. Dobre konto z możliwością opłacania ZUS składek tylko na PADO24!

  • Aktualności