Porównywarka i ranking kont osobistych

Czym jest BLIK?

Nowoczesność i wygoda jest domeną dzisiejszych czasów. Jeszcze niedawno nikt nie wyobrażał sobie, że do płatności w sklepie, czy w Internecie można będzie używać wyłącznie telefonów komórkowych, a nie gotówki czy kart płatniczych. Na szczęście technologia cały czas rozwija się i wymyślane są różne udogodnienia mające na celu ułatwienie życia codziennego. Jednym z przykładów jest innowacyjny system płatności BLIK. Od niedawna do płacenia za zakupy w sklepie oraz w Internecie, a także do wypłaty gotówki z bankomatu nie jest nam już potrzebna karta płatnicza. Wszystko to za sprawą nowoczesnego systemu mobilnego o nazwie BLIK, który umożliwia wykonanie tego typu operacji na terenie Polski tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu komórkowego.

Jak zacząć używać aplikacji BLIK?

W celu skorzystania z tej innowacyjnej formy płatności niezbędne jest ściągnięcie bezpłatnej aplikacji mobilnej generującej 6-cyfrowy kod BLIK, którą należy ściągnąć na swój telefon komórkowy (w większości przypadków aplikacje są kompatybilne z systemami Android, Windows Phone oraz iOS). Po włączeniu aplikacji i pojawieniu się na ekranie urządzenia unikalnego kodu jest on ważny przez dwie minuty. W tym czasie można w sposób szybki i bezpieczny dokonać zapłaty za towary lub wypłacić pieniądze (BLIK obsługiwany jest przez wszystkie bankomaty Banku Millennium, PKO BP, ING oraz BZ WBK).

płatność blikiem z konta osobistego

Do czego możesz użyć aplikacji BLIK?

Płatności tą nowoczesną metodą można dokonać we wszystkich punktach handlowych oznaczonym logiem BLIK. Przebiega ona bez użycia karty płatniczej – wystarczy tylko poinformować sprzedawcę o chęci zapłaty przy użyciu BLIKA i wpisać kod z aplikacji na klawiaturze terminalu. BLIK gwarantuje bezpieczeństwo płatności, zarówno aplikacja, jak i sama transakcja objęte są zabezpieczeniami. Dzięki kodowi z BLIKA można również dokonać zakupów w Internecie bez konieczności logowania się do swojego konta bankowego, co znacznie przyspiesza czas wykonywania transakcji. BLIK jest również użyteczny przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Jednak dobre konto to podstawa naszych finansów. Dlatego warto sprawdzić porównanie kont osobistych na PADO24.

blik do kont osobistych

Ponadto, dzięki tej nowoczesnej aplikacji możliwe jest korzystanie z płatności również wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu. W takim przypadku należy wcześniej wygenerować tzw. czek BLIK, czyli dziewięciocyfrowy kod, z którego można skorzystać nawet do trzech dni od momentu aktywacji – osoba generująca czek może ustalić czas jego ważności z przedziału od 15 minut, aż do 72 godzin. Dla poprawy bezpieczeństwa do każdego czeku ustala się dodatkowe hasło, które niezbędne jest podczas jego użycia. Co więcej, użytkownik sam może określić termin ważności czeku, a także może przekazać go innej osobie. W takim przypadku odbiorca czeku może wykorzystać kod do wypłaty pieniędzy z bankomatu lub zapłaty za zakupy, wprowadzając kod czeku oraz hasło autoryzacyjne. Należy pamiętać, że z jednego czeku można skorzystać tylko raz, nawet jeśli wykorzystana kwota jest mniejsza niż zadeklarowana w czeku. Natomiast, jeśli czek nie zostanie wykorzystany, pieniądze automatycznie wrócą na konto osoby, która go wygenerowała.

Co zyskujesz, używając aplikacji BLIK?

Innowacyjność systemu polega na tym, że aby dokonywać płatności nie musimy już nosić ze sobą portfela – cała operacją ogranicza się do wykorzystania telefonu komórkowego. BLIK rozwija się bardzo dynamicznie i płatność ta obsługiwana jest w coraz większej liczbie punktów. Obecnie z BLIKA korzystać można tylko w Polsce i jest on przeznaczony dla użytkowników aplikacji mobilnych wielu wiodących polskich banków, tj. Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO Banku Polskiego. W związku z tym, że ten rodzaj płatności staje się coraz bardziej popularny, prawdopodobnie wprowadzą go także inne banki, a ich klienci także będą mogli cieszyć się bezgotówkowym sposobem zapłaty w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz wypłaty pieniędzy w bankomatach.

Jeżeli interesują Cię inne tego rodzaju ciekawostki i nowości, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi dostępnymi na www.pado24.pl artykułami oraz do korzystania z naszej porównywarki finansowej. Na PADO24 znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące przelewów bankowych, kont dla młodzieży i wielu innych tematów. Na pewno Twoja wiedza się w ten sposób znacznie wzbogaci, a podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących produktów bankowych stanie się łatwiejsze.

  • Aktualności