Porównywarka i ranking kont osobistych

Debet w koncie osobistym – czym jest i czy warto z niego korzystać?

Na polskim rynku dużo instytucji bankowych oferuje swoim klientom konta osobiste – ROR-y z opcją debetu. Debet na koncie osobistym jest niczym ekspresowym kredytem na niewysokie kwoty, które posiadacz konta może zaciągnąć na dowolny cel, w dowolnym czasie i wiele razy podczas trwania zawartej umowy. Jednak nie wszystko jest tak prozaicznie, gdyż z debetu, jak z każdego rodzaju pożyczki, należy korzystać rozsądnie i czy warto korzystać w ogóle?

Jak działa debet w koncie osobistym?

Debet to innymi słowy saldo ujemne naszego konta osobistego. Saldo ujemne pojawia się wtedy, gdy wypłacamy większe kwoty niż posiadamy na naszym rachunku. Jednak tego nie da się zrobić dowolnie, bo opcja debetowa dokładnie jest opisana w umowie o rachunku osobistym.

Należy pamiętać, iż konto osobiste z opcją debetu nie przysługuje każdemu. Zanim bank udzieli tego produktu, sprawdza dochody klienta, średni poziom jego wydatków oraz całkowity poziom zadłużenia. W ten sposób obliczana jest zdolność kredytowa klienta. Banki w indywidualnym trybie ustalają warunki debetu. Co do limitu, zazwyczaj ustalany jest na małe kwoty. W związku z tym posiadacze kont dla młodzieży mają nikłe szanse na debet.

konto osobiste z debetem

Spłata debetu

Po skorzystaniu z opcji debetu, od jego kwoty codziennie naliczane są odsetki. Kwotę, jaką musimy wpłacić na konto, aby spłacić zaciągniętą pożyczkę, instytucje finansowe naliczają automatycznie. Po wpłaceniu środków na konto osobiste spłata odbywa się natychmiastowo. Przy wyborze oferty szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy jest pobierana prowizja, czy mamy płacić tylko za rzeczywiście wykorzystane pieniądze. Nie każde konto osobiste może mieć usługę debetu.

Nietrudno zauważyć, że debet na koncie osobistym ma zarówno zalety, jak i wady. Przyjrzymy się im bardziej szczegółowo.

Zalety:
1. Stanowi doskonałą opcję na nagłe sytuacje życiowe i niespodziewane wydatki.
2. Klient nie jest obciążony dodatkowymi opłatami związanymi z prowadzeniem konta.
3. Korzystając z debetu, klient zawsze ma gotówkę przy sobie, dlatego nie musi płacić odsetek za korzystanie z bankomatów.
4. Po wpłacie środków na konto osobiste debet jest odnawialny, czyli klient może ponownie zadłużyć się do wysokości limitu określonego w umowie.
5. Klient ma szybki dostęp do portfela, aby móc sprawdzić, ile gotówki mu pozostało.
6. Klient płaci odsetki tylko za wykorzystaną część limitu, a w przypadku braku korzystania z debetu odsetki nie są naliczane.

Wady:
1. Nie każda osoba może dostać debet.
2. Korzystanie z opcji debetu często wiąże się z wyższym oprocentowaniem niż w przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej.
3. Krótki termin spłaty.
4. Kosztowne jest niedotrzymanie terminu spłaty debetu. Wtedy klient może otrzymać odsetki karne, karę umowną czy monity, a dodatkowo wpis do BIK-u.
5. Brak możliwości wydania większej gotówki niż jest posiadana.
6. Niezależnie od tego, czy klient korzystał z pożyczki, czy nie, przy każdej prolongacie na kolejne 12 miesięcy pobierana jest prowizja.
7. Przy robieniu zakupów przez Internet klient nie może skorzystać z opcji przelewu, dlatego musi udać się na pocztę, aby wpłacić kwotę na podane przez sprzedającego konto albo wybrać opcję „za pobraniem”, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jak widzimy, dostępność debetu na koncie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Każdy z nas powinien więc indywidualnie rozważyć, co jest dla niego ważniejsze. Dobrze także dowiedzieć się, jakie warunki obowiązują w różnych bankach – pomoże w tym zamieszczona na PADO24 porównywarka finansowa – i zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie byłoby otworzenie rachunku w innej instytucji.

  • Aktualności