Porównywarka i ranking kont osobistych

Czym jest karta płatnicza? Jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Karta płatnicza pozwala na transakcje bezgotówkowe. Z jej pomocą można regulować należności za usługi i towary. Wydawana jest oczywiście przez banki. Operatorami kart płatniczych są popularne organizacje Visa, Mastercard i American Express, ale przynależność do jednej z nich to nie jedyne kryterium podziału kart. Faktem jest jednak, że to niezwykle komfortowa forma płatności, z której korzysta mnóstwo osób na całym świecie. Wybór karty płatniczej nie jest prosty. Warto spojrzeć na ranking kont osobistych na PADO24 – zobaczycie, które konto jest nie tylko funkcjonalne, ale i niedrogie.

Rodzaje kart płatniczych

 karty płatnicze do kont osobistych

Na naszym rynku dostępne są karty kredytowe, debetowe, karty obciążeniowe. Karty debetowe to jedne z najbardziej podstawowych kart. Wydawane są do konta osobistego lub firmowego i ułatwiają korzystanie ze znajdujących się na nich środków. Mając odpowiednią ilość środków, możemy z nich korzystać bez problemu. Mamy także pewność, że saldo rachunku nie wyjdzie na minusie.Drugim rodzajem kart płatniczych jest oczywiście karta kredytowa. Aby móc z niej skorzystać należy najpierw podpisać umowę z bankiem i określić limit kredytowy, który będziemy musieli spłacić. Daje ona dużo większe możliwości niż karta debetowa. Pamiętajmy jednak, że karta kredytowa wiąże się z opłatami. Wśród nich największą część zajmują odsetki. Oczywiście w ofertach banków występuje coś takiego, jak okres bezodsetkowy i czasami jest on naprawdę długi. Warto przemyśleć skorzystanie z tego rodzaju usługi, ponieważ dzięki niej przy regularnej spłacie całości zobowiązań wyeliminujemy odsetki za transakcje bezgotówkowe. Co więcej, przy karcie kredytowej ważna jest zdolność kredytowa. To od niej bowiem zależy, czy dostaniemy kartę. Jeśli więc mamy dobrą, stałą pracę, warto skorzystać z oferty danego banku na kartę kredytową.

Nie można zapominać również o kartach obciążeniowych. To połączenie karty kredytowej z debetową. Klient ma przy tej karcie limit kredytowy, ale cała kwota zadłużenia pobierana jest z jego rachunku bankowego.

Wśród tej podstawowej klasyfikacji można wyróżnić jeszcze karty przedpłacone. To karty płatnicze, które są stosunkowo nowym produktem, a cieszą się powodzeniem. Dzieje się tak głównie dlatego, że wymagają one wcześniejszego zasilenia. To powoduje, że są świetnymi prezentami dla dzieci, żony, dziewczyny. Jeśli więc ktoś chce przeznaczyć dla kogoś pewną sumę, a nie chce lub nie może powierzyć mu swojej karty debetowej lub kredytowej, to karta przedpłacona jest świetnym rozwiązaniem. Co ważne, żeby skorzystać z tego rodzaju karty nie trzeba być związanym z żadnym bankiem. Odpada konieczność posiadania konta bankowego, chociażby to było tanie konto dla studenta. Poza tym, karta prepaid to bezpieczne rozwiązanie. Tracąc tego rodzaju kartę, tracisz tylko środki znajdujące się na niej. Nie musisz więc martwić się o pieniądze na koncie, do którego złodziej nie ma dostępu. Ale karta prepaid to niejedyna z najbezpieczniejszych kart. Obecnie można jeszcze wyróżnić kartę wirtualną. Jest ona bowiem tylko kodem, którego używa się przy płaceniu. Tym samym daje ona wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dodatkowe funkcje kart płatniczych

W zależności od banku, karty mają różną formę i kolorystykę. Jednak jedną z najbardziej uniwersalnych funkcji jest możliwość płatności zbliżeniowych. Bardzo ułatwia ona życie. Nie trzeba nawet pamiętać dobrze swojego kodu PIN, który przy zwykłych transakcjach jest niezbędny. Płatności zbliżeniowe gwarantują niebywały komfort. Obecnie prawie każda karta płatnicza daje takie możliwości, a jedynym ograniczeniem jest limit do którego można wykonywać takie transakcje. Najczęściej jest to 50 zł, jednak każdy bank ma inną kwotę limitu, o czym należy wiedzieć. Transakcje zbliżeniowe dają niebywałe bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Karta płatnicza może być także klasyczna, srebrna, złota, platynowa i ekskluzywna. Jej kolor zależy od potrzeb oraz możliwości finansowych klienta. Im wyższy standard, tym większe bezpieczeństwo, dostępność ubezpieczeń oraz programów rabatowych, ale też większe opłaty za utrzymanie karty. Jeśli więc zależy nam na tym produkcie bankowym, musimy dokładnie przestudiować oferty banku. Jeżeli natomiast chcesz perfekcyjnie dobrać kartę do swoich potrzeb – skorzystaj z naszej dostępnej na www.pado24.pl porównywarki finansowej. Każda z ofert daje korzyści, ale nadaje się też do innych zadań. Należy dobrze przemyśleć swój wybór, aby nie żałować.

funkcje karty do konta osobistego
  • Aktualności