Porównywarka i ranking kont osobistych

Konto dla dziecka

Konto dla dziecka to nic innego, jak rachunek bankowy podobny do tych, z których my sami korzystamy na co dzień. Nie oznacza to jednak, że takie konto działa na identycznych zasadach, a wręcz przeciwnie, od standardowych rachunków różni się wieloma kwestiami. Konto dla dziecka dedykowane jest oczywiście najmłodszym i ma za zadanie wprowadzić dziecko lub nastolatka w świat finansów oraz stanowić ćwiczenie, które sprawi, że szybko nauczy się on kontrolować wydatki lub oszczędzać na konkretny cel. Takie umiejętności mogą okazać się bardzo cenne w dorosłym życiu, dlatego chcąc dać dziecku szansę nauki oraz zdobycia cennej wiedzy, warto pomyśleć nad wykorzystaniem takiego produktu bankowego. Dodatkowo konto dla dziecka może mieć także wiele innych funkcji, a ich wybór zależy od nas. Warto sprawdzić jak działa taki rachunek, dla kogo jest przeznaczony oraz kto może go założyć.

konta osobiste dla dziecka

Czym charakteryzuje się konto dla dziecka

Nazwa „konto dla dziecka” jasno sugeruje nam do kogo skierowana jest taka oferta. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko może swobodnie wybrać się do banku i zawnioskować o założenie rachunku. Jedną z najważniejszych cech, które odróżnia go od tradycyjnych kont osobistych jest właśnie fakt, że mimo, iż właścicielem konta w teorii będzie nasze dziecko, największą kontrolę nad rachunkiem będziemy mieć my, czyli rodzice. Zarówno jego założenie, jak i wszelkie dokonywane na nim operacje muszą zazwyczaj być przez nas zaakceptowane, a bez naszej wiedzy i zgody, dziecko nie będzie mogło wykonywać przelewów, wypłat gotówki lub płatności. Istnieją oczywiście pewne ułatwienia, dzięki którym nie będziemy musieli stale potwierdzać operacji i są to między innymi limity, jakie możemy ustalić w porozumieniu z naszym dzieckiem. Wygląda to tak, że mamy możliwość chociażby zarządzić limit wypłat z konta w tygodniu, dniu lub miesiącu i mimo, że dziecko posiada swoją kartę płatniczą, nie wypłaci ani złotówki więcej w danym okresie. Poza tym funkcjonalność tego typu kont jest niemal identyczna, jak w przypadku kont osobistych. Takie rachunki proponowane są przez większość banków i zazwyczaj skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat. Istnieją jednak banki (jest ich niewiele), które umożliwiają otwarcie rachunku już dla dzieci poniżej 13 roku życia. Można z nich korzystać swobodnie do momentu osiągnięcia określonego wieku, a po tym czasie zazwyczaj zostają one przekształcane w tradycyjne konta osobiste z podstawowej oferty banku.

Załóż konto dla dziecka i  naucz zarządzać finansami!

Otwarcie konta dla dziecka to z wielu powodów bardzo doby pomysł. Korzystanie z własnego rachunku uczy oszczędności i kontrolowania wydatków, a także sprawia, że dziecko staje się bardziej przedsiębiorcze. Jest to świetny sposób na przekazanie mu przydatnej wiedzy, ale jednocześnie bezpieczny pomysł na przyznawanie dziecku kieszonkowego. Posiadanie własnej karty płatniczej oraz dostępu do serwisu internetowego może sprawić, że nasza pociecha stanie się samodzielna i lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu. Wiele osób myśli, że skoro dziecko nie zarabia, konto nie będzie mu potrzebne, jednak większość dzieci dostaje kieszonkowe lub prezenty pieniężne i konto będzie świetnym pomysłem na ich bezpieczne gromadzenie.

Jakie konto dla dziecka wybrać i na co zwracać uwagę?

Konta dla dzieci widnieją w ofertach wielu banków, ale nie wszystkie z nich są takie same. Każda propozycja może zapewnić nam inne korzyści i warto wziąć pod uwagę przede wszystkim najważniejsze czynniki, takie jak opłaty związane z kontem i kartą do konta. Zazwyczaj konta takie są darmowe, ale często niektóre z nich oferują dodatkowo ciekawe programy partnerskie, atrakcyjne gadżety w postaci kart w brelokach lub oddzielne serwisy internetowe specjalnie dla juniora. Niektóre banki zapewniają dość wysokie oprocentowanie środków zgromadzonych na rachunku i warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy wiemy, że nasze dziecko zbiera oszczędności na ważny dla niego cel. Powinniśmy także zwrócić uwagę na kanały dostępu do konta dla dziecka, które będą dla nas wygodne. Podczas poszukiwania konta dla dziecka warto sprawdzić różne oferty, a znajdziemy je oczywiście w porównywarce finansowej PADO24!

  • Aktualności