Porównywarka i ranking kont osobistych

Konto dla młodzieży

Każde dziecko lubi dostawać kieszonkowe na drobne wydatki. Jednak ze względu na swój młody wiek nieletni nie potrafią dobrze zarządzać otrzymanymi pieniędzmi. Dlatego odpowiedzialność za to leży na rodzicach.

Coraz częściej i coraz chętniej decydujemy się na założenie swojemu dziecku konta bankowego. Na rynku jest dużo takich kont z możliwością kontroli przez rodziców, dzięki czemu będą oni mieć pewność, iż po otrzymaniu pieniędzy ich pociecha nie wyda wszystkich od razu. Ponadto jest to bardzo cenne doświadczenie dla nastolatka, który może zdobyć rozeznanie w świecie finansów. W wyborze odpowiedniego konta dla nastolatka pomoże nasza porównywarka kont osobistych na PADO24.PL.

konto osobiste dla nastolatka

W jakim wieku można założyć dziecku konto bankowe?

Konta osobiste są dostępne dla dzieci powyżej 13. roku życia. Zakładanie ich staje się coraz bardziej popularne, dlatego banki, starając się o jak największą liczbę klientów, oferują dużo atrakcyjnych opcji na korzystnych warunkach.W większości banków są to rachunki darmowe, w ramach których nie są pobierane żadne opłaty za prowadzenie konta czy też za przelewy. Ponadto koszt miesięczny jest zazwyczaj niski. Możemy również znaleźć oferty z ciekawymi promocjami.

Dlaczego warto przekazywać kieszonkowe na konto?

Odpowiedź jest niezwykle prosta. Posiadając swoje pieniądze, dziecko może je wydawać według własnego uznania. Konto to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Po pierwsze, naszą pociechę stać na drobne przyjemności, a po drugie, uczy się ona zarówno liczyć i planować swoje wydatki, jak i ponosić konsekwencje podjętych decyzji. Celem jest więc wprowadzenie nastolatka w świat finansów, a także zapoznanie go z wartością pieniądza. Chcąc nie chcąc, dziecko automatycznie nabywa umiejętność planowania, oszczędzania oraz zarządzania pieniędzmi.

Poza tym w ten sposób nastolatkowie nie muszą nosić przy sobie gotówki, posiadanie karty płatniczej gwarantuje więc pewien rodzaj bezpieczeństwa. W przypadku, gdy podczas jakiegoś wyjazdu dziecku zabraknie pieniędzy, rodzice w każdej chwili mogą mu przelać potrzebną kwotę z własnego konta.

Porady, jak wprowadzić dziecko w świat finansów

1. Im wcześniej, tym lepiej
Im wcześniej wprowadzisz dziecko w świat finansów i zapozna się ono z wartością pieniądza, tym lepiej. Planując własne wydatki, uczy się ono zarządzać swoimi środkami. Poza tym musi się liczyć z konsekwencjami, które będzie ponosić za podjęte przez siebie decyzje.

2. Chwal swoje dziecko
Nie zapominajmy, że pochwały prowokują do dobrego zachowania. Wpadając w codzienną rutynę, rodzice całkowicie o tym zapominają. Jeśli więc widzimy, że nastolatek dobrze zarządza kontem, potraktujmy to jako okazję do docenienia go za rozsądek.

3. Motywowanie daje efekty
Pokaż dziecku, że mądre wydawanie to powód do dumy. Jeśli dziecko oszczędza, ponieważ chce uzbierać pieniądze i spełnić swoje marzenie, powinniśmy się cieszyć. Pochwalmy je i wspierajmy w tym postanowieniu, a zmotywuje je to do dalszego rozsądnego zarządzania finansami.

4. Przypominaj o konsekwencjach
Przypominajmy dziecku o tym, że aby zarobić pieniądze, trzeba ciężko pracować. Dlatego bardzo ważne jest, by umieć w odpowiednim momencie oprzeć się chęci zakupu, który spowoduje „dziurę finansową” w naszym budżecie.

5. Tylko konstruktywna krytyka
Jeśli już się zdarzyło, że dziecko uległo pokusie i wydało pieniądze na zbędne rzeczy, wytłumacz mu, że zrobiło bardzo źle. Jednak nie przesadzaj, użyj konstruktywnej krytyki.

6. Pomagaj
Aby ułatwić dziecku początki nauki o finansach, kup mu gry planszowe i komputerowe o tematyce ekonomicznej. Jest to dobra oraz bardzo skuteczna pomoc w planowaniu i zarządzaniu finansami.

konta osobiste dla dzieci

Karta prepaid jako sposób na bezpieczne przekazywanie pieniędzy dzieciom

Karty przedpłacone, czyli prepaid, są doskonałym rozwiązaniem na bezpieczne przekazywanie gotówki dzieciom. Rodzice, którzy nie chcą zakładać swojej pociesze konta osobistego, jak najbardziej mogą z nich skorzystać.

Karty przedpłacone nie wymagają posiadania rachunku osobistego, a nawet podpisywania jakiejkolwiek specjalnej umowy. Nie są one również spersonalizowane, czyli nie mają przypisanych danych posiadacza, chociaż na jego życzenie jest to możliwe.

Decydując się na kartę prepaid, rodzice sami określają wysokość środków, jakie udostępnią swoim dzieciom do wykorzystania. Jeżeli przekazane pieniądze się skończą, to w każdej chwili istnieje możliwość naładowania jej dodatkowymi środkami albo przez standardowy przelew, albo wpłatę gotówkową na rachunek techniczny karty.

Posiadanie karty prepaid wiąże się przede wszystkim z wygodą użytkowania oraz z bezpieczeństwem. Jednak ma ona również wady. Świetnie sprawdza się wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych, które są całkowicie darmowe, natomiast za wszystkie inne czynności, np. wypłatę gotówki z bankomatu jest pobierana dodatkowa opłata. Poza tym w chwili, kiedy karta utraci swoją ważność lub właściciel będzie chciał z niej zrezygnować, koniecznie będzie musiał zapłacić określoną kwotę za tzw. wykup środków. Dlatego karta prepaid wymaga odpowiedniego użytkowania, w przeciwnym wypadku korzystanie z niej będzie się wiązać z dosyć wysokimi kosztami.

Zastanawiasz się, jaka karta pre-paid będzie najodpowiedniejsza dla Twojego dziecka? Wybierz ją z PADO24, korzystając z naszej porównywarki finansowej!

  • Aktualności