Porównywarka i ranking kont osobistych

Konto dla studenta

Wybór konta dla studenta nie jest tak prostym zadaniem, jak może się wydawać. Szczególnie w sytuacji, gdy banki bardzo łaskawie traktują studentów, oferując im coraz korzystniejsze warunki prowadzenia kont. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że chcą pozyskać młodych klientów. Za swój główny cel w stosunku do nich mają zdobyć zaufanie, maksymalnie przywiązać do siebie, aby zostali ich stałymi klientami w przyszłości. Jak zatem w takiej sytuacji podjąć dobry wybór? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego?Czy konto dla młodzieży różni się od studenckiego?

Czym jest konto studenckie?

Podstawową różnicą pomiędzy kontem dla studenta, a kontem standardowym, czyli dostępnym „dla każdego” są niższe koszty związane z jego prowadzeniem. Dodatkowo, w ramach ofert studenckich banki oferują różnego rodzaju promocje, programy partnerskie, konkursy oraz bonusy. Często w ramach konta studenckiego można korzystać z usług CashBack i MoneyBack.

Jaką rolę powinno spełniać konto studenckie?

Przede wszystkim ma być wygodne, ma najlepiej pomagać w zarządzeniu studenckim budżetem i nie powinno obciążać studenta, to znaczy:
1. Student nie powinien płacić za samo konto. W przypadku, jeżeli bank chce pobierać za to jakieś dodatkowe koszty, najlepiej jest zrezygnować i poszukać lepszej oferty.
2. Brak opłat za samodzielnie dokonane przelewy.
3. Wygodny dostęp w każdej chwili do zgromadzonych pieniędzy.

studenckie konto osobiste

Wybierając konto studenckie należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. W pierwszej kolejności student ma się zastanowić, w jakim celu będzie używał konta. W tym przypadku powinien myśleć długoterminowo i nie kierować się tylko i wyłącznie okresowymi promocjami oferowanymi przez banki. Często jest tak, iż klient, posiadając konto przez kilka lat w jednej instytucji finansowej, może starać się o lepsze warunki pożyczki czy kredytu.Warto sprawdzić nasze porównanie kont osobistych – dzięki niemu poznacie mocne i słabe strony kont studenckich. Aby wybrać najlepszą ofertę konta studenckiego warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:

1. Koszty prowadzenia konta
Najczęściej konta studenckie prowadzone są bezpłatnie, jednak często jest tak, że student ma spełnić określone warunki, aby zostać zwolnionym z opłat. Również na polskim rynku bankowym są konta prowadzane za stałą miesięczną opłatę.

2. Opłaty za transakcje
Dobre konto studenckie nie powinno mieć opłat za samodzielnie wykonane przelewy ( bez względu na to czy są to przelewy przez bankowość internetową czy aplikację mobilną). Większość banków udostępnia swoim klientom całkowicie darmowe przelewy zewnętrzne dokonane przez Internet. Jednak czasami są one płatne lub limitowane.

3. Koszty za kartę
Jest to punkt godny szczególnej uwagi, gdyż w większości banków korzystanie z karty jest płatne i kosztuje zazwyczaj kilka złotych miesięcznie. Jednak dla klientów plusem jest to, że regularne wydawanie określonej kwoty co miesiąc zwalnia ich z miesięcznej opłaty za kartę, a co za tym idzie, student ma faktycznie darmowe konto. Są również na rynku bankowym oferty, które zapewniają swoim klientom bezwarunkowo darmową kartę, czyli kartę bez koniecznych minimalnych wydatków. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych studentów, którzy rzadko płacą bezgotówkowo za zakupy w sklepie.

konta osobiste dla studentów

4. Wypłaty z bankomatów
Przez to, że studenci są szczególnie aktywną grupą klientów, mają więc mieć zapewniony wygodny dostęp do pieniędzy. Warto jest wybrać taki bank, który poza wypłatą ze swoich bankomatów umożliwia również wypłatę z dużych, ogólnopolskich sieci typu Euronet. Konieczny do sprawdzenia jest również koszt za wypłatę z bankomatów nienależących do banku, w którym posiadamy konto.

5. Wpłata gotówki na konto
Obecnie mamy możliwość dokonywać większość transakcji przez Internet, jednak warto sprawdzić, czy istnieje możliwość wpłacenia gotówki na swoje konto bez prowizji zarówno we wpłatomatach, jak i kasie oddziału naszego banku. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że przypadków całkowitego braku bezprowizyjnej wpłaty gotówki na konto jest bardzo mało.

6. Promocje, zniżki i rabaty
Mimo że na pierwszy rzut oka promocje wydają się być atrakcyjne, nie zawsze warto z nich korzystać. Wszystko zależy od tego, jakie warunki student ma spełniać i czy w ostatecznym rozrachunku dana promocja nie okaże się jedynie pozornym zyskiem. Aby uniknąć podobnej sytuacji, należy dokładnie zapoznać się z zasadami oraz regulaminem promocji. Jeżeli jest on uczciwy i zrozumiały, z przejrzystymi regułami i nagrodą o znacznej wartości, to skorzystać z takiej okazji można jak najbardziej. Natomiast w przypadku, jeżeli promocja ma skomplikowane zasady i warunki przyznania nagrody, lepiej jest nie ryzykować.

Dostępność programów rabatowych lub zniżek jest dość ważna dla studenta. Dlatego przed wyborem konta studenckiego należy sprawdzić, czy może on liczyć na zniżki oraz w jakich miejscach dostanie rabat.

7. Co Cię czeka po 26 roku życia?
To bardzo ważne kryterium, jeżeli konto dopasowane jest do potrzeb studentów. Najlepszym wariantem jest, gdy po osiągnięciu 26 roku życia w polityce prowadzenia konta nie zmieni się nic, czyli prowadzone zostanie na takich samych zasadach, jak do ukończenia 26 roku życia.
Jeżeli student ma do czynienia z ofertą specjalną dla osób w wieku 18-26 lat, musi sprawdzić, czy jego konto przejdzie na tzw. „dorosłą” wersję zasad, czy ulegnie całkowitemu przekształceniu na inny, o wiele droższy produkt.

Najlepsze i idealnie dopasowane do Twoich potrzeb konto studenckie znajdziesz, korzystając z dostępnej na naszej stronie porównywarki finansowej.

  • Aktualności