Porównywarka i ranking kont osobistych

Konto oszczędnościowe – czym różni się od zwykłego RORu?

W dzisiejszych czasach banki oferują setki różnego rodzaju kont, lokat, funduszy oraz innych usług, które mają pozwolić nam na oszczędzanie pieniędzy.Większość z nas posiada zwyczajne konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Możemy na nim gromadzić pieniądze z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia, renty, stypendium czy emerytury. Są one do naszej dyspozycji praktycznie w każdej chwili, dzięki kartom dodawanym do konta lub bankowości internetowej. Jest to najbardziej użyteczny rodzaj konta, który ma nam zapewnić jak największą swobodę w dysponowaniu swoimi środkami. To bardzo korzystne, gdy wykonujemy dużą liczbę operacji, a na naszym koncie nigdy nie zostają żadne oszczędności lub pieniądze, które nie są nam w danej chwili potrzebne.

oszczędności na koncie osobistym

Zalety i wady rachunku oszczędnościowo–rozliczeniowego (ROR- u)

Jeśli jednak na naszym koncie osobistym odłożymy pewną kwotę, to nie jest to dla nas dobra sytuacja. Dzieje się tak, ponieważ pieniądze na nim odłożone są oprocentowane w minimalnym stopniu lub wcale – co jest najczęstszą sytuacją. Czasami oczywiście zdarzają się promocje na wyższe oprocentowanie ROR-ów, ale jest to zazwyczaj oferta na pewien okres czasu. Duża część osób myśli, że takie środki leżą po prostu spokojnie i czekają na wydanie. Sądzą, że ich pieniądze zgromadzone na nieoprocentowanym koncie mają cały czas taką samą wartość, jak w chwili, gdy je na nim umieszczali. To oczywiście bardzo duży błąd, ponieważ wartość nabywcza tych środków spada każdego dnia. Dzieje się tak przez inflację i jedynym sposobem, aby się przed nią bronić jest znalezienie takiego lokum dla naszych pieniędzy, aby ich oprocentowanie było wyższe od inflacji. Decydując się na ROR warto poznać ranking kont oszczędnościowych na PADO24.PL.

Rachunek oszczędnościowy alternatywą dla ROR-u

konta osobiste do oszczędzania

Zazwyczaj takim sposobem jest założenie lokaty. Lokaty są bezpieczne, a więc nie ryzykujemy utraty pieniędzy, a do tego zyskujemy pewne oprocentowanie. Jeśli jednak założymy lokatę, nie możemy korzystać z naszych pieniędzy, a w przypadku ich wcześniejszego wycofania tracimy zgromadzone odsetki. Złotym środkiem pomiędzy elastycznością, jaką daje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy i oszczędzaniem, które zapewniają lokaty, okazały się właśnie konta oszczędnościowe. Łączą one w sobie zalety kont osobistych oraz lokat. Są bezpieczne i całkiem wysoko oprocentowane, a jednocześnie zgromadzonymi na nich środkami możemy swobodnie dysponować. Nawet po wcześniejszym wypłaceniu pieniędzy z konta oszczędnościowego zachowujemy zgromadzone odsetki. Oczywiście, tak samo jak w przypadku lokat, bezpieczeństwo naszych środków i odsetek gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Nie wszystko może jednak przemawiać na rzecz kont oszczędnościowych, ponieważ wtedy istnienie ROR-ów byłoby nieuzasadnione. Głównym minusem tego rodzaju kont są wysokie opłaty za wszystkie operacje wykonywane za ich pośrednictwem. O ile w przypadku kont osobistych większość codziennych czynności, jak np. przelewy są bezpłatne, o tyle decydując się na przelew pieniędzy z konta oszczędnościowego, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Konta te służą przede wszystkim do oszczędzania. Jeśli będziemy chcieli ich używać jak konta osobiste, wtedy z pewnością nie spełnią naszych oczekiwań. Są one szczególnie użyteczne jeśli zdarzają nam się nieprzewidziane wydatki, a jednocześnie chcemy oszczędzać i nie tracić na inflacji. Oczywiście na lokacie, jeśli dotrzymamy jej terminu do końca, możemy zarobić więcej, ale istnieje również ryzyko, że będziemy musieli ją zamknąć przed czasem.

Ror czy konto oszczędnościowe? Co wybrać?

oszczędzanie przy pomocy konta osobistego

Banki w dzisiejszych czasach bardzo często oferują dwa rodzaje kont – ROR i konto oszczędnościowe w jednym pakiecie, dając klientom możliwość wyboru, którą częścią środków chcą wykonywać codzienne operacje, a którą przeznaczyć na oszczędności. Takie rozwiązanie wydaje się najlepszym, ponieważ możemy wybierać typ konta do wykonania transakcji według naszych aktualnych potrzeb. Jeśli jednak nasz bank nie daje takiej możliwości, to musimy podjąć decyzję, które konto będzie lepiej odpowiadało naszym wymaganiom. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie skorzystaj z dostępnej na PADO24 porównywarki finansowej – dzięki niej dowiesz się, które oferty są najlepsze.

  • Aktualności