Porównywarka i ranking kont osobistych

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – ROR

Usługi bankowe w ostatnich latach przeżywają w Polsce systematyczny i dość gwałtowny wzrost. Po okresie PRL, w którym to mało kto korzystał z banków, nastały świetne czasy dla bankowości. Aby dostosować się do zachodniego, bardziej rozwiniętego świata koniecznością stało się posiadanie konta w banku. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie już życia bez własnego numeru konta i możliwości, które nam ono daje. Jego posiadanie wymuszają także obowiązujące przepisy i systemy, przez które otrzymujemy pieniądze, np. z tytułu wykonywanej pracy lub stypendium. Trzeba przyznać, że życie w dzisiejszych czasach bez własnego konta w banku byłoby bardzo trudne. Czym jednak jest dokładnie nasze konto osobiste i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o jego wyborze?

dobre konta osobiste

Czym jest ROR?

Zacznijmy od profesjonalnej definicji tego czym są konta osobiste. Jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie ROR, zakładany w banku przez osobę fizyczną. Służy on głównie do gromadzenia pieniędzy z wynagrodzenia, emerytury, renty, stypendium itp. wraz z możliwością ich późniejszego używania. Pierwszy człon nazwy tego rodzaju rachunku odnoszący się do oszczędzania jest zazwyczaj jedynie czysto teoretyczny. ROR-y bardzo często nie są w ogóle oprocentowane, więc trzymając na nich swoje pieniądze nie zyskujemy, a nawet tracimy przez spadek siły nabywczej pieniądza, czyli inflację. Oszczędzanie w przypadku kont osobistych rozumiane jest raczej jako możliwość przetrzymania pieniędzy na koncie przez dowolną ilość czasu i przekazanie ich bezpośrednio z niego na lokatę czy inwestycje. Banki bardzo często dołączają odpowiednie mechanizmy do oferowanych przez siebie ROR-ów, które umożliwiają automatyczne przekazywanie części wpływających na konto pieniędzy na wyżej oprocentowane lokaty czy rachunki oszczędnościowe.

Funkcje ROR

W tym miejscu warto także zaznaczyć, że konta osobiste nie mogą służyć jako konta dla firm. Prowadząc działalność gospodarczą teoretycznie możemy wykonywać pewne rozliczenia za pomocą swojego ROR-u, jednak banki w sporządzanych przez siebie umowach zastrzegają, że w takim przypadku mogą takie konto zablokować. Lepiej jest więc założyć oddzielne konto dla swojego przedsiębiorstwa, a do spraw prywatnych korzystać z konta osobistego. Używamy go, najczęściej wydając pieniądze poprzez wykonywanie przelewów, czy też korzystając z dołączanej do niego karty debetowej. Za pomocą tych ostatnich możemy także wypłacać gotówkę z bankomatów lub dokonywać płatności za zakupy internetowe. Nowością w tym względzie są płatności zbliżeniowe, dzięki którym nie musimy nawet wprowadzać kodu PIN podczas płacenia za zakupy, co dodatkowo przyspiesza cały proces. Posiadanie swojego własnego ROR-u znacznie ułatwia nam życie.

Dodatkowe korzyści z konta osobistego

Oferty kont osobistych są bardzo zróżnicowane pod względem opłat za poszczególne czynności czy nawet samo prowadzenie konta i względem otrzymywanych przez nas korzyści za ich posiadanie. Ze względu na ogromną popularność ROR-ów banki prześcigają się w celu zachęcenia klienta do wybrania właśnie ich produktu. Niektóre z nich oferują wysokie oprocentowanie konta, jeśli będą na nie wpływały co miesiąc środki z wypłaty, stypendium, emerytury lub renty.

opłacalne konta osobiste

Inne rezygnują z pobierania opłaty za prowadzenie konta i dodają do tego darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów. Czasami trzeba też wpłacić gotówkę na konto i w tym przypadku niektóre z banków udostępniają wpłatomaty, dzięki którym nie musimy z naszymi pieniędzmi iść do oddziału i czekać w kolejkach. Kolejnym z plusów założenia ROR-u są specjalne programy zniżkowe i lojalnościowe, przez które możemy sporo zaoszczędzić podczas codziennych zakupów.

Porównanie ofert kont bankowych

Wybór ROR-u nie jest prosty. Czynników decydujących o tym, które konto osobiste będzie nam najlepiej pasowało i będzie dla nas najbardziej opłacalne, jest tak wiele, że przeanalizowanie wszystkich ofert może być naprawdę karkołomnym zadaniem. Do tego celu należy zatem użyć sprawdzonych i profesjonalnych narzędzi takich jak nasza porównywarka finansowa. Przy jej użyciu w prosty sposób porównamy wszystkie dostępne na rynku konta osobiste i zdecydujemy, które nam najbardziej odpowiada. Rynek rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest tak dynamiczny, że aby być zawsze na czasie z najnowszymi ofertami i rozwiązaniami oraz nie przepłacać polecamy odwiedzać naszą porównywarkę przynajmniej raz w miesiącu.

  • Aktualności