Porównywarka i ranking kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest dla wielu osób pragnących oszczędzać idealnym produktem bankowym. Łączy w sobie zalety zwyczajnego konta osobistego, czyli rachunku bieżącego oraz lokaty. Jest pewnym i bezpiecznym sposobem na oszczędzanie na wszelkie nasze potrzeby, jak np. nowy samochód, wyjazd na wakacje czy też kupno telewizora. Pieniądze znajdujące się na koncie oszczędnościowym są lepiej oprocentowane niż na zwyczajnym ROR-ze. Nie jest tak wysokie jak w przypadku najlepszych lokat, ale w niektórych wariantach bardzo zbliżone. Największą zaletą rachunków oszczędnościowych jest możliwość wypłaty zgromadzonych na nim środków w dowolnie wybranym momencie bez utraty odsetek. To właśnie dzięki tej elastyczności konta oszczędnościowe cieszą się tak dużą popularnością. Wiele osób przelewa swoje wynagrodzenie na takie konta, aby nie traciły wartości na skutek inflacji i w razie potrzeby wypłaca je z powrotem na ROR. Dowiedzmy się, jakie dokładnie korzyści oferuje nam konto oszczędnościowe.

najlepsze konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe – do czego się przydaje?

Konto oszczędnościowe jest rachunkiem, na który najpierw musimy wpłacić posiadane przez siebie pieniądze, aby mogły one procentować. Jego założenie jest banalnie proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Niektóre banki od razu łączą zwyczajne konta osobiste z kontami oszczędnościowymi, dając swoim klientom możliwość efektywniejszego oszczędzania.

Przelewy środków na rachunek oszczędnościowy są zazwyczaj bezpłatne. Dzięki temu mamy możliwość odkładania pieniędzy w dowolnie wybranym przez nas momencie, bez ponoszenia kosztów. Bezpłatne wypłaty z rachunku oszczędnościowego są zwykle limitowane, przysługuje nam 1 lub 2 transakcje miesięcznie, a za kolejne pobierana jest procentowa prowizja lub opłata. Często jej wysokość przewyższa odsetki, jakie udało nam się zgromadzić. Możliwość wypłaty środków sprawia, że mamy pokusę zaprzestania zbierania oszczędności. Zastosowanie ograniczenia liczby darmowych wypłat pomaga nam w rozsądnym zarządzaniu finansami.

Posiadanie konta oszczędnościowego uczy nas systematycznego odkładania nawet drobnych sum i tego, że pieniądze powinny być cały czas w obrocie, ponieważ gdy leżą bezczynnie na koncie, ich wartość nabywcza spada. Niestety środki trzymane na koncie oszczędnościowym są dla nas dostępne jedynie poprzez przelew.

Do tego typu konta nie dostaniemy karty płatniczej, którą moglibyśmy płacić za zakupy w sklepie. Ograniczenie to wprowadzono celowo, aby klienci banków nie korzystali z kont oszczędnościowych jak z kont osobistych o wyższym oprocentowaniu. Co ważne, konta oszczędnościowe prowadzone są zwykle bezpłatnie, a jedyne koszty ich posiadania to wspomniane już prowizje za wypłaty za rachunku.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe na rynku?

Konto oszczędnościowe w każdym banku jest przedstawiane w odmienny sposób. Różnice pojawiają się nie tylko w szczegółowych warunkach umowy, ale nawet w samych nazwach tych produktów bankowych. Warto jednak skupić się przede wszystkim na istotnych zapisach, które decydują o tym, czy dane konto okaże się opłacalne.

wybierz konto oszczędnościowe z PADO24

Pierwszą sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest oprocentowanie konta. Im jest ono wyższe, tym lepsze. Jest ono w większości przypadków zmienne i bank w każdym momencie może nam je podnieść lub obniżyć. Oczywiście jest ono podawane w skali roku i nie uwzględnienia konieczności odprowadzenia tzw. podatku Belki. Zwróćmy uwagę, czy wysokość oprocentowania nie zmienia się w zależności od wysokości znajdujących się na nim środków. Większość banków ustala progi kwotowe, po osiągnięciu których oprocentowanie spada lub rośnie. Naliczone przez bank odsetki mogą być dopisywane do salda rachunku – co jest najczęstszym rozwiązaniem – lub przelewane na rachunek osobisty. Ważna jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek. Najlepsza jest jak najczęstsza, ponieważ dzięki temu dalsze odsetki są liczone od coraz większej sumy pieniędzy. Proces ten nazywany jest procentem składanym lub efektem śnieżnej kuli. Na rynku spotkamy w przeważającej mierze konta oszczędnościowe z miesięczną kapitalizacją odsetek.

Ważną sprawą jest również możliwość wykonania darmowej wypłaty z konta oszczędnościowego. Większość banków proponuje jedynie jedną lub dwie tego typu operacje w ciągu miesiąca, za każdą kolejną pobierana jest opłata. Jej wysokość wynosi od 5 do nawet 20 PLN, a w niektórych przypadkach ustalana jest procentowo i może wynieść znacznie więcej. Na rynku znajdziemy jednak konta oszczędnościowe, z których wypłaty są każdorazowo bezpłatne. Warto porównać oferty w kilku bankach.

Podczas wyboru konta oszczędnościowego powinniśmy rozglądać się za szczególnie korzystnymi promocjami. Banki bardzo często przygotowują oferty specjalne, by zachęcić klientów do powierzenia właśnie im swojego kapitału. Pamiętajmy jednak, że do otworzenia rachunku oszczędnościowego może być konieczne posiadanie rachunku oszczędnościowo–rozliczeniowego w tym samym banku. O ile prowadzenie tego pierwszego jest bezpłatne, o tyle z ROR-em bywa różnie. Poświęćmy chwilę czasu i zorientujmy się, czy na rynku nie ma lepszych ofert. Dzięki temu nasze pieniądze będą pracowały na nas bardziej efektywnie, a suma oszczędności zacznie się dynamicznie zwiększać.

Sprawdź naszą porównywarkę kont oszczędnościowych!

Odkładnie pieniędzy jest w dzisiejszych niepewnych czasach szczególnie ważne – stąd też ogromna popularność, jaką ostatnio zdobywają sobie konta oszczędnościowe. Skoro jednak tego typu rachunki proponują nam dziś właściwie wszystkie banki, skąd mamy wiedzieć, który z nich będzie dla nas najlepszy? Z pomocą przyjdzie Ci zamieszczona na PADO24 porównywarka finansowa. Uwzględnia ona wiele parametrów, takich jak oczywiście oprocentowanie, ale także częstotliwość kapitalizacji odsetek czy też same koszty prowadzenia takiego rachunku. Poznasz więc wszystkie za i przeciw poszczególnych ofert i będziesz mógł ocenić, skorzystanie z której z nich najbardziej Ci się opłaci.

konto oszczędnościowe dla zaradnych

Poznaj nasz ranking kont oszczędnościowych PADO24!

Jeżeli szukasz najlepszego dla siebie sposobu na odkładanie pieniędzy, warto żebyś skorzystał oprócz porównywarki finansowej również z innego dostępnego na PADO24 narzędzia. Mowa tutaj o rankingu kont oszczędnościowych. To rozwiązanie o wiele prostsze i szybsze niż własnoręczne przeglądanie dostępnych aktualnie ofert i zastanawianie się, która z nich będzie najbardziej opłacalna. Po co tracić na to czas, skoro można skorzystać z gotowego, obiektywnego i wieloaspektowego rankingu? Co więcej, nasza strona jest na bieżąco aktualizowana, w zestawieniu tym zawsze więc figurują wyłącznie takie rachunki, które w danej chwili faktycznie znajdują się w ofercie poszczególnych banków. Z PADO24 bez problemu znajdziesz swoje najlepsze konto oszczędnościowe.

Materiały do pobrania:

Oszczędzanie – chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ono w dzisiejszych czasach ważne. Czasem jednak zdarza się, że postanawiamy zrezygnować z odkładania pieniędzy i przeznaczyć swoje oszczędności na jakiś konkretny cel, który chcemy zrealizować już teraz lub po prostu planujemy zacząć oszczędzać w inny niż dotąd sposób. Wówczas to decydujemy się zamknąć rachunek oszczędnościowy. W jaki sposób to zrobić? Jak powinna wyglądać cała ta procedura? W każdym banku może to wyglądać trochę inaczej. Warto więc zacząć od zorientowania się, jak to jest w naszym. Prawdopodobnie będziemy musieli złożyć wniosek o zamknięcie rachunku oszczędnościowego. Samo sporządzenie tego dokumentu to nic trudnego – jego wzór można znaleźć na PADO24. Wystarczy pobrać ten dokument i uzupełnić go swoimi danymi, a następnie przekazać go do instytucji, w której mamy swoje konto.

Wniosek o zamknięcie rachunku oszczędnościowego

Jeżeli chcemy zamknąć rachunek oszczędnościowy, musimy dowiedzieć się, jak pod względem formalnym wygląda to w naszym banku – w każdym może być nieco inaczej. Prawdopodobnie będziemy musieli złożyć (osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną) odpowiedni wniosek. Na szczęście nie musimy go sporządzać samodzielnie, możemy oprzeć się na wzorze z PADO24.

Pobierz dokument
Dziś właściwie wszyscy korzystamy już nie tylko z kont osobistych, ale także z tych oszczędnościowych. Czasem jednak z jakiegoś powodu postanawiamy zamknąć któryś z rachunków – gdy na przykład stał się on zbyt drogi w utrzymaniu lub na rynku pojawiła się atrakcyjniejsza oferta. Nie zawsze jednak wiemy, jak powinno to wyglądać od strony formalnej. Pomocny na pewno się okaże wzór wniosku znajdujący się na PADO24, dzięki któremu ominie nas samodzielnie sporządzanie tego dokumentu.
  • Aktualności