Porównywarka i ranking kont oszczędnościowych

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

Oszczędzanie jest czymś, co powinien robić każdy rozsądny i myślący przyszłościowo człowiek. Mając na koncie oszczędnościowym czy lokacie odłożone pieniądze na czarną godzinę, czujemy się bezpieczniej, wiemy, że w razie pojawienia się nieprzewidzianych wydatków czy nagłej utraty dochodów jakoś sobie poradzimy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli posiadamy rodzinę. W takiej sytuacji jesteśmy przecież odpowiedzialni już nie tylko za siebie, ale także za swoich bliskich.

konta oszczędnościowe na zabezpieczenie przyszłości dziecka

Warto żeby osoby mające dzieci pomyślały dodatkowo o ich przyszłości, o tym, że im ich pociecha starsza, tym większe ma ona potrzeby, że za jakiś czas prawdopodobnie będzie chciała się kształcić, pójść na studia lub chociażby uczestniczyć w kosztownym kursie językowym. Aby móc więc zapewnić maluchowi wszystko to, co byśmy chcieli i wszystko, co niezbędne, warto zacząć myśleć o tym już w momencie jego narodzin.

Jeżeli będziemy systematyczni, w ciągu kilkunastu lat możemy zgromadzić naprawdę spory kapitał. Za jakiś czas albo będziemy mogli wykorzystać go, by opłacić swojemu dziecku coś, co uznamy za ważne, albo pozwolimy mu samodzielnie zadecydować, na co przeznaczy te pieniądze. Może to być nie tylko prestiżowe wykształcenie, ale na przykład własne mieszkanie, samochód lub niewielki biznes. W ten sposób nasza pociecha już na starcie będzie miała większe możliwości rozwoju i kształtowania swojego życia niż duża część jej rówieśników.

Jakie istnieją sposoby oszczędzania na przyszłość dziecka?

Kiedy więc powinniśmy pomyśleć o tym, by zacząć odkładać pieniądze dla swojego dziecka? Najlepiej oszczędzać jak najwcześniej, nawet wtedy, gdy jest ono jeszcze niemowlęciem. A jaką metodę obrać? Wybór mamy całkiem spory.

Możemy oczywiście odkładać pieniądze w tradycyjny sposób, czyli po prostu gromadzić w domu gotówkę. Jak większość osób jednak wie, w dzisiejszych czasach nie jest to najlepszy pomysł. Trzymając pieniądze w banku, po pierwsze zapewnimy im znacznie większe bezpieczeństwo, a poza tym będziemy mieć szansę, by je pomnożyć.

Dobrym sposobem może być za to na przykład założenie lokaty bankowej. Tego typu produkty są zazwyczaj oprocentowane, co prawda najczęściej niezbyt wysoko, ale w ciągu wielu lat możemy w ten sposób zgromadzić naprawdę spore odsetki. Poza tym pieniądze zamieszczone na lokacie, mimo że inwestowane przez bank, są całkowicie bezpieczne, mamy właściwie stu procentową pewność, że w przyszłości otrzymamy je z powrotem.

Produktem bankowym podobnym do lokaty jest konto oszczędnościowe. Jego zaletą jest większa elastyczność – możliwość dokonywania w każdej chwili dodatkowych wpłat i zwiększania w ten sposób zgromadzonej sumy. Niestety jednak z reguły nawet najlepsze konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane niż lokaty.

Nieco mniej znaną metodą oszczędzania są polisy posagowe, które oprócz tego pełnią również funkcję ubezpieczenia. Zakładając taką polisę, zobowiązujemy się do regularnego wpłacania określonej sumy, a po zakończeniu umowy otrzymujemy pełną kwotę, pomniejszoną jednak przez ubezpieczyciela o część składek. W przypadku śmierci rodziców dziecko może natomiast liczyć na otrzymanie z polisy wysokiego odszkodowania. Co ważne, polisa taka jest zwolniona z podatku Belki. Podobnym produktem jest również PZU Przyszłość Dziecka. Innym pomysłem mogą być Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, a także Fundusze Inwestycyjne, te produkty jednak wymagają już więcej przygotowań i szerszej wiedzy dotyczącej finansów. Czasem niezbędna może być nawet pomoc odpowiedniego doradcy.

Nikogo więc nie trzeba chyba przekonywać, że oszczędzanie i inwestowanie w przyszłość dziecka jest bardzo ważne. Wybór sposobu odkładania pieniędzy na przyszłość naszego dziecka nie należy więc do łatwych. Wymaga to dokładnego zastanowienia się i przemyślenia różnych opcji, rozważenia ich plusów i minusów. W podjęciu tej decyzji może Ci pomóc nasza porównywarka finansowa. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej rozjaśni Ci choć kilka kwestii.

  • Aktualności