Porównywarka i ranking kredytów firmowych

Anioły biznesu

Anioły biznesu to osoby, które inwestują swoje prywatne pieniądze w przedsięwzięcia biznesowe we wczesnych etapach rozwoju, pomagając tym samym przedsiębiorcom rozpoczynającym własną działalność. Zazwyczaj anioły biznesu wyszukują początkujące firmy, które odznaczają się dużym potencjałem wzrostu. W zamian za powierzone fundusze, inwestorzy otrzymują udział w przedsiębiorstwie. Zwykle zaangażowanie anioła biznesu w przedsięwzięcie nie jest permanentne, trwa w większości przypadków około 3-6 lat, a po tym czasie odsprzedaje on swoje udziały założycielowi. Środki zainwestowane przez taką osobę wypełniają lukę kapitałową, która powstaje, gdy założyciel firmy wykorzysta własne środki przeznaczone na rozwój przedsięwzięcia, a jego pozycja na rynku nie jej jeszcze na tyle stabilna, by mógł starać się o dodatkowe pieniądze pochodzące z kredytów dla nowych firm lub funduszy venture capital czy private equity. Wiele młodych przedsiębiorstw przestaje się rozwijać już w początkowej fazie właśnie z powodu ograniczeń kapitałowych, pozostając małymi firmami o lokalnym zasięgu. Działalność osób użyczających własnych środków stwarza nowe możliwości i okazje do zwiększenia zakresu funkcjonowania firmy na rynku. Aniołami biznesu są zazwyczaj przedsiębiorcy na „biznesowej emeryturze” lub managerowie wyższego szczebla, którzy zakończyli już karierę zawodową.

dobry kredyt dla firmy

Działalność aniołów biznesu

Sprawne funkcjonowanie rynku kapitałowego jest w dużej mierze wspierane przez aktywne inwestycje aniołów biznesu. Inwestują oni w firmy, w które z racji zbyt dużego ryzyka i małych zysków nie chcą inwestować fundusze venture capital. Jedyne ograniczenie polega na udostępnianiu mniejszych środków. Dla porównania – fundusze venture capital rzadko zainteresowane są inwestowaniem poniżej 5 mln zł, natomiast anioły biznesu inwestują kwoty od kilkuset tys. zł. Dzięki nim rozwija się wiele ciekawych i wyróżniających się przedsięwzięć. Pomagają oni przedsiębiorcom nie tylko wnosząc wkład finansowy, ale także oferują swoją wiedzę i bardzo często angażują się w proces zarządzania firmą. Dodatkowo często służą początkującym biznesmenom radą, specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami, zapewniają także nowe przydatne kontakty.

najtańsze kredyty dla firm

Nie zawsze jednak znalezienie takiego biznesowego opiekuna jest proste. Często przedsiębiorcy nie wiedzą gdzie ich szukać lub inwestorzy samodzielnie znajdują firmy, którym powierzą swoje środki. W celu ułatwienia kontaktów twórców przedsięwzięć z mentorami, tworzone są specjalne organizacje skupiające anioły biznesu. Funkcjonują całe sieci, które zajmują się wyszukiwaniem zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorców. W ich ramach przeprowadza się wstępną selekcję projektów, a także zapewnia pomoc poszukującym finansowania właścicielom firm. Zgodnie z normami zrzeszeń, wszyscy członkowie mają zapewnioną dyskrecję, a wszelkie podejmowane działania opierają się na zasadach partnerstwa oraz przejrzystości.

Najbardziej rozwiniętą i znaną siecią aniołów biznesu w Polsce jest Lewiatan Business Angels. Jest to duża organizacja podejmująca wiele inicjatyw. Poza większymi zrzeszeniami, inwestorzy gromadzą się także w klubach, funduszach i mniejszych grupach, których zasięg jest nieco węższy. Łączenie się aniołów biznesu w grupy pozwala nie tylko na wymianę doświadczeń i zapewnienie lepszej komunikacji, ale także umożliwia wspólne finansowanie bardziej kosztownych, ale opłacalnych przedsięwzięć.

Dla początkujących firm jest to nowa szansa na rozwój, ale jeśli nie uda się nam skorzystać z pomocy anioła biznesu, nie warto od razu porzucać marzeń. Na rynku ciągle pojawiają się nowe opcje kredytów, a korzystając z dostępnych w Internecie informacji, które dostarcza porównanie kredytów dla firm można znaleźć dobre rozwiązanie, które pomoże nam wprowadzić plany w życie.

Misja aniołów biznesu

Powody podejmowania przez anioły biznesu inwestycji są zróżnicowane. Dla jednych z pewnością głównym motywem jest po prostu chęć zysku. Dynamiczny rozwój firmy sprawi, że wzbogaci się nie tylko jej właściciel, ale także inwestor. Jest to najpowszechniejsza korzyść płynąca z takiego patronatu. Wielu inwestujących przedsiębiorców robi to jednak ze względu na chęć pomocy początkującym przedsiębiorcom. Kierują się także często chęcią uczestniczenia w rozwoju gospodarki, przekazania swojej wiedzy i cennego doświadczenia. Mówi się, że oferują oni tzw. smart money, czyli specjalistyczną wiedzę, kontakty biznesowe i umiejętności. Z ich pomocą wiele firm rozwinęło się w zaskakującym tempie. Najbardziej znanymi przykładami przedsiębiorstw, które uzyskały takie wsparcie na początku działalności są firmy takie jak Amazon.com, Apple, Google, Starbucks czy Dell, a także polskie Game Technologies, W biegu Cafe i Homeplex. Bez zaangażowania aniołów biznesu w początkowym etapie ich działalności, mogłyby one nigdy nie osiągnąć sukcesu, jakim dziś się chwalą.

Jeżeli interesują Cię inne kwestie dotyczące młodych przedsiębiorstw, startupów, a także aniołów biznesu – zapoznaj się z pozostałymi zamieszczonymi na www.pado24.pl artykułami. Poza tym zapraszamy do korzystania także z naszej porównywarki finansowej. Może to naprawdę wzbogacić Twoją wiedzę.

  • Aktualności