Porównywarka i ranking kredytów firmowych

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza lub działalność gospodarcza w ogóle może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którym standardowe zatrudnienie na etacie z jakiegoś powodu nie odpowiada. Nie każdy przecież lubi pracować codziennie w tych samych godzinach, od 8 do 16, wielu osobom nie jest łatwo podporządkować się sztywnym zasadom panującym w miejscu zatrudnienia, czasem problemem też bywa zbyt wymagający lub mało wyrozumiały szef. Niektórzy znacznie lepiej się czują, prowadząc własną firmę i samodzielnie kierując wszystkimi swoimi działaniami, samemu decydując, czym się kiedy zajmą. Bycie przedsiębiorcą to oczywiście duże wyzwanie, ale z drugiej strony także zawsze pewne ryzyko. Musimy także być przygotowani na to, że czeka nas mnóstwo pracy, zwłaszcza na początku będzie jej prawdopodobnie znacznie więcej niż na etacie. Jak więc postępować, kiedy jesteśmy już zdecydowani? Od czego zacząć i na czym się skupić? Czy nasz startup odniesie sukces?

najlepsze kredyty dla firm

Jakie zalety ma jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jedną z form przedsiębiorstwa w naszym kraju jest właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza. Decydują się na nią osoby, które zamierzają prowadzić firmę samodzielnie, bez wspólników. Tego typu przedsiębiorstwo może mieć tylko jednego właściciela.

Założenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej, także jednoosobowej, zawsze wiąże się ze sporą liczą formalności, a często także trzeba na ten cel zaciągnąć kredyt dla firmy. Takie przedsiębiorstwo ma jednak wiele zalet, a jego prowadzenie jest znacznie prostsze niż zwyczajnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim już sama jego rejestracja jest bezpłatna, podobnie jak rejestracja do VAT. W razie potrzeby również likwidacja nie powinna nam nastręczyć zbyt wielu trudności. Nie mamy tutaj również obowiązku posiadania kapitału początkowego. Poza tym również samo prowadzenie przedsiębiorstwa jest znacznie łatwiejsze dzięki uproszczonej księgowości (możemy taką prowadzić do momentu, aż obroty nie przekroczą 1 200 000 euro), a także dzięki możliwości dokonania wyboru spośród kilku różnych form opodatkowania. Nawet więc osoby, które nie posiadają wiedzy z zakresu rachunkowości, jakoś sobie poradzą. Poza tym młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na różne ulgi, na przykład w postaci niższej preferencyjnej składki ZUS lub unijnych dotacji.

Minusem, i to sporym, jest niestety osobista odpowiedzialność, jaką ponosimy za wszelkie należności i zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności, która dodatkowo rozciąga się również na współmałżonka (nie ma tu podziału na zasoby osobiste oraz firmowe). W razie potrzeby jednak zawsze formę działalności możemy zmienić na inną.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

kredyt dla firmy na rozpoczęcie działalności

Jeżeli jesteśmy zdecydowani, że chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą (lub gdy musimy to zrobić), nie ma z czym zwlekać. Musimy się liczyć z tym, że przed nami sporo załatwiania rozmaitych spraw. Na szczęście jedynym wymaganiem jest tutaj pełnoletność – właściciel przedsiębiorstwa musi mieć co najmniej osiemnaście lat. Nie musi posiadać nawet polskiego obywatelstwa, wystarczy, że jest obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest konieczny także kapitał początkowy.

Od czego zacząć zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej? Na początek wybierzmy się do swojego urzędu miasta lub gminy i wypełnijmy tam formularz CEIDG-1. Możemy to zrobić także przez Internet. W ten sposób dokonamy rejestracji działalności. Kolejne kroki to zdobycie numerów Regon oraz NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej), a także wybór jednej spośród kilku możliwych form opodatkowania (na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa). Kiedy już się z tym wszystkim uporamy, warto jeszcze pamiętać o tym, by otworzyć dla swojej firmy konto bankowe (to najlepsze znajdziesz za pomocą naszej dostępnej na PADO24 porównywarki finansowej), a także o pieczątce.

Prowadzenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej to z pewnością satysfakcjonujące zajęcie, a nawet przygoda. Jak wszystko posiada ono jednak zarówno swoje plusy, jak i minusy. Dla niektórych jest to rozwiązanie idealne, dla innych jednak znów znacznie lepszym wyjściem może się okazać stabilna praca na etacie. Co będzie odpowiednie dla Ciebie? Jeżeli nie jesteś pewien – spróbuj i się przekonaj. Na PADO24 znajdziesz ciekawe informacje, które ułatwią Ci start własnej działalności. Dowiesz się, jak mogą Ci pomóc Anioły Biznesu, czy kredyty dla nowopowstałych firm są opłacalne i czy startup zawsze się udaje.

  • Aktualności