Porównywarka i ranking kredytów gotówkowych

Biuro Informacji Kredytowej – BIK

Kredyty gotówkowe i pożyczki wymagają wzajemnego zaufania osoby potrzebującej pieniędzy i instytucji, która te środki pożycza. O ile sprawdzenie wiarygodności danej firmy finansowej jest możliwe poprzez liczne wymagania stawiane przez prawo i organy państwowe, o tyle ocena zdolności kredytowej danej osoby musi opierać się na indywidualnym podejściu. Bank lub inna instytucja finansowa w celu otrzymania gwarancji tego, że otrzyma z powrotem pożyczone środki, stara się w każdy możliwy sposób sprawdzić, czy dany człowiek jest w stanie poradzić sobie ze spłatą kredytu lub pożyczki. Dlatego właśnie stawiane są przed nami konkretne wymagania, np. przedstawienie swoich zarobków w pewnym okresie, znalezienie żyrantów czy czysta historia kredytowa. Warto zastanowić się jak wpływają na nasz wizerunek poprzednie zobowiązania.

jak uzyskać kredyt gotówkowy

Funkcje BIK

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, utworzona przez 21 największych banków w Polsce w 1997 roku, która zbiera, przechowuje i przekazuje informacje o aktualnych i poprzednich zobowiązaniach kredytowych klientów banków. Dane, które znajdują się w BIK, przekazywane są przez banki, SKOK-i oraz inne instytucje finansowe, które udzielają kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym. Biuro Informacji Kredytowej powstało, aby minimalizować ryzyko kredytowe, zwiększać bezpieczeństwo obrotu pieniężnego i przeciwdziałać nadmiernemu zadłużeniu. Sama obecność w BIK nie jest więc niczym strasznym. Co więcej, jeśli nie mieliśmy problemów ze spłatą poprzedniego kredytu, to w historii może pozostać pozytywny wpis, który może pomóc nam w otrzymaniu kolejnego. Na takie przetwarzanie danych po pozytywnej spłacie kredytu musimy jednak wyrazić zgodę. Jeśli tego nie zrobimy wraz z dokonaniem pełnej spłaty dane zostaną usunięte.

Negatywne wpisy w BIK

Inaczej jest w przypadku, kiedy jednak spłacanie zaciągniętego kredytu nie będzie szło nam tak gładko. Może nam się zdarzyć nieuregulowanie zobowiązania lub wykazanie zwłoki w terminie powyżej 60 dni. W takiej sytuacji BIK ma możliwość przetwarzania danych klienta bez jego zgody przez okres 5 lat.historia kredytowa a kredyt gotówkowyPojawienie się informacji o braku terminowej spłaty kredytu zazwyczaj wiąże się z problemami z zaciągnięciem następnego. Warto jest więc dbać o dobry wizerunek naszej historii kredytowej. W jaki sposób? Przede wszystkim decyzja o zadłużeniu się zawsze powinna być dobrze przemyślana. Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu porządnie się zastanówmy, czy na pewno go na nas stać i rozejrzyjmy za jak najkorzystniejszą ofertą – tutaj z pomocą przychodzi zamieszczona na PADO24 porównywarka finansowa. Warto wiedzieć, że informacje na nasz temat w BIK możemy sprawdzić osobiście, jeśli tylko jesteśmy klientami którejś współpracujących z tą bazą instytucji. Nie znajdziemy tam jednak oceny naszej osoby, a jedynie suche dane. Wnioski na ich podstawie wyciągają już same instytucje udzielające kredytów. Wiadomo jednak, że będą przychylniej patrzeć na osobę, która do tej pory regularnie spłacała raty kredytów, niż na taką, która jeszcze nigdy takiego zobowiązania na siebie nie wzięła. Biuro Informacji Kredytowej posiada też funkcję wyświetlania alertów w przypadku próby wyłudzenia kredytu na naszą osobę. Jest to więc naprawdę przydatne narzędzie nie tylko w rękach banków i instytucji finansowych, ale także ich klientów, którzy zyskują dzięki niemu pełną kontrolę nad swoją historią kredytową. Warto pamiętać, że BIK to nie jedyna baza dłużników, w której banki weryfikują naszą historię kredytową. Istnieją jeszcze takie rejestry, jak BIG, ERIF, Krajowy Rejestr Dłużników i in.

  • Aktualności