Porównywarka i ranking kredytów gotówkowych

Poręczenie pożyczki, poręczyciel i żyrant

Poręczenie stanowi popularną formę zabezpieczenia spłaty zaciągniętego kredytu gotówkowego czy pożyczki. Decydując się na bycie poręczycielem, np. dla kolegi z pracy, musimy mieć świadomość podejmowanej odpowiedzialności, a także obowiązków, jakie będą na nas spoczywać.

Czym jest poręczenie?

Poręczenie jest swego rodzaju umową, na podstawie której poręczyciel zobowiązuje się spłacić zaciągnięte zadłużenie w sytuacji, kiedy dłużnik nie spłaca rat pożyczki. Dlatego też banki sprawdzają sytuację finansową poręczyciela, gdyż chcą mieć pewność, iż w przypadku braku spłaty pożyczki przez dłużnika będą w stanie ją spłacić. W związku z tym, zarówno osoba chcąca podjąć pożyczkę, jak i poręczyciel muszą przedstawić dokumenty potwierdzające dochody, zgłosić wszystkie obecnie obciążające ich zobowiązania oraz przejść procedurę badania zdolności kredytowej. Poręczenie ma charakter prawny i znajduje uregulowanie w kodeksie cywilnym. W Biurze Informacji Kredytowej zostaje odnotowany fakt, że poręczyliśmy pożyczkę. Warto wiedzieć, że ma to duży wpływ na naszą zdolność kredytową, nawet w sytuacji kiedy zadłużenie spłacane było w terminie. Bank informację otrzymaną z BIK-u o poręczeniu traktuje jak ostrzeżenie informujące, że teoretycznie możemy zostać obciążeni spłatą cudzego zobowiązania. W związku z tym nasza zdolność kredytowa drastycznie spada, a nawet zdarzają się sytuacje, że przez fakt bycia poręczycielem, sami nie możemy podjąć innego kredytu. Planując więc staranie się o kredyt, należy pamiętać o tym fakcie.

poręczenie kredytu gotówkowego

Ograniczenie poręczenia

Poręczenie pożyczki może dotyczyć tylko określonej części kwoty zadłużenia. Jednak fakt ten musi zostać odnotowany z chwilą składania przez poręczyciela oświadczenia o przyjęciu poręczenia za dług. Poręczyciel ma możliwość ograniczenia w czasie trwania poręczenia. W takiej sytuacji, wraz z upływem określonego terminu, umowa zawarta między wierzycielem a poręczycielem wygasa, nawet w przypadku jeśli dług wciąż jest niespłacony. Powyższe rozwiązanie jest dobre dla wszystkich tych osób, które nie są pewne, czy w dalekiej przyszłości będą w takiej kondycji finansowej, która pozwoli na ewentualną spłatę czyjegoś długu. Ponadto poręczyciel nie musi być bezinteresowny, gdyż swoje poręczenie może uzależnić od spełnienia określonego warunku. Jeśli jesteśmy jednym z kilku żyrantów, nie oznacza to, że zakres zobowiązania maleje. W sytuacji, kiedy dłużnik jest niewypłacalny, bank może zwrócić się do jednego z poręczycieli, wybranego według własnego uznania.

Obowiązki poręczyciela

Zawierając umowę należy podkreślić, że zanim bank zwróci się do nas o spłatę zadłużenia, powinien wykorzystać wszystkie możliwe sposoby dochodzenia roszczenia od dłużnika, łącznie z wykorzystaniem dodatkowych zabezpieczeń, takich jak hipoteka kredytobiorcy. Jeśli zdarzy się tak, że będziemy musieli spłacać zadłużenie, które poręczyliśmy, wówczas po spełnieniu obowiązku możemy żądać od dłużnika zwrotu pieniędzy, które wykorzystaliśmy na spłatę. W przypadku jeśli nie uda nam się wyegzekwować tego bez sięgania po przymus, mamy możliwość skorzystania z pomocy sądu i komornika. W Biurze Informacji Kredytowej odnotowany będzie nie tylko sam fakt bycia poręczycielem, ale także to jak z tej funkcji się wywiązaliśmy. Niespełnienie obowiązku, jaki spoczywa na poręczycielu, jest dla banku równoznaczne, np. z sytuacją kiedy sami nie spłacalibyśmy zaciągniętego kredytu.

Decydując się na bycie poręczycielem warto przeanalizować, czy jesteśmy w stanie udźwignąć zobowiązanie, a także wyrażając zgodę, nie powinniśmy kierować się emocjami, a na uwadze mieć przede wszystkim swoje dobro i bezpieczeństwo finansowe.

żyrant kredytu gotówkowego

Znalezienie osoby, która zdecyduje się poręczyć nasz kredyt, na pewno zwiększa szanse na jego otrzymanie, zwłaszcza jeśli nasza zdolność kredytowa jest wątpliwa. Z drugiej strony na pełnienie takiej funkcji raczej mało kto się zgadza – i nic dziwnego. W końcu może się to wiązać z naprawdę sporymi kłopotami finansowymi. Może więc lepiej rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami i zamiast szukać poręczyciela po prostu zdecydować się na niższy kredyt? Zawarta na na naszej stronie porównywarka finansowa pomoże Ci dobrać pożyczkę idealnie dopasowaną do Twoich możliwości. Znajdź najlepszą ofertę z porównywarką kredytów gotówkowych zamieszczoną na PADO24!

  • Aktualności