Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to coś, na co decydują się miliony marzących o własnym mieszkaniu Polaków. Jest to chyba najpopularniejszy wśród naszych rodaków rodzaj kredytu. Czym się on charakteryzuje? Jakie są jego właściwości oraz zasady przy nim obowiązujące?

kredyt hipoteczny

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Po pierwsze kredyt hipoteczny najczęściej zaciągamy w celu sfinansowania zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej (kredyt budowlano-hipoteczny). Jego cechą charakterystyczną odróżniającą go od zwykłych kredytów gotówkowych jest przede wszystkim długoterminowość – najczęściej bierzemy go na kilkadziesiąt lat. Od innych kredytów różni go także to, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka – oznacza to, że jeżeli dłużnik nie będzie w stanie uregulować należności, zakupiona nieruchomość zostanie mu odebrana na rzecz banku. Warto jednak odgraniczyć kredyt hipoteczny od mieszkaniowego. Podstawowa różnica tkwi tutaj w celu, na jaki możemy przeznaczyć jeden i drugi produkt. Kredyt mieszkaniowy możemy zaciągać jedynie, jeżeli mamy w planach zakup nieruchomości (mieszkania, domu jednorodzinnego, domku letniskowego czy garażu). Natomiast kredyt hipoteczny może nam posłużyć także do zorganizowania budowy czy remontu, zdobyte w ten sposób środki możemy wykorzystać także na zakup działki. Warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy.

Dlaczego decydujemy się na kredyty hipoteczne?

Kredyty hipoteczne są czymś, przed czym wiele osób czuje obawę. Nic dziwnego – w końcu oznacza to zadłużenie się na wiele lat (najczęściej trzydzieści lub czterdzieści), w trakcie których nie wiemy, co może się wydarzyć. Jest to spore obciążenie nie tylko finansowe, ale także psychiczne – ciągła świadomość, że wisi nad nami tak poważne zobowiązanie to nic przyjemnego. Z drugiej strony często nie mamy po prostu innego wyjścia. W końcu ceny mieszkań są w stosunku do zarobków naprawdę wysokie. Gdybyśmy chcieli samodzielnie zaoszczędzić potrzebne środki, zajęłoby nam to w większości przypadków mnóstwo czasu i na własne M moglibyśmy sobie pozwolić dopiero na emeryturze. Osoby, którym zależy więc na zakupie mieszkania lub budowie domu, prędzej czy później dochodzą zazwyczaj do wniosku, że kredyt hipoteczny to jedyny sposób, by swój cel zrealizować.

wybierz kredyt hipoteczny

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne mają dziś w swojej ofercie właściwie wszystkie banki, jest więc w czym wybierać. Jak więc zdecydować, który kredyt będzie dla nas najlepszy? Jak znaleźć ten najbezpieczniejszy i najbardziej opłacalny?

Sprawa nie jest taka prosta. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że tego typu kredyt wcale nie jest tak łatwo otrzymać. Najpierw musimy złożyć wniosek i udokumentować swoje dochody, a wtedy bank dopiero ustali, czy posiadamy zdolność kredytową czy też nie i przekaże nam swoją decyzję. Oprócz naszej sytuacji finansowej znaczenie tu będzie miała także historia kredytowa, a więc to, czy zaciągaliśmy już kiedykolwiek jakiś kredyt lub na przykład szybką pożyczkę i czy ją bezproblemowo spłaciliśmy. Może się więc okazać, że w praktyce niestety nie będziemy mieli możliwości wyboru najlepszego dla nas produktu, lecz będziemy musieli zdecydować się na ofertę tego banku, który obdarzy nas zaufaniem.

Od czego więc zacząć? Najpierw zastanówmy się, jakiej wysokości kredyt hipoteczny będzie nam potrzebny, zorientujmy się w cenach nieruchomości w naszej okolicy. Później przyjdzie pora na przeglądanie różnych ofert i poszukiwania tej najodpowiedniejszej. Ważne są przede wszystkim koszty kredytu. Postarajmy się znaleźć taki z jak najniższym oprocentowaniem. Oprócz tego zwróćmy również uwagę na to, jakimi prowizjami zostaniemy obciążeni i na ich wysokość, a także na ewentualne kary i konsekwencje, które nas czekają, gdy w pewnym momencie nie będziemy w stanie uregulować którejś raty. W przyszłości może to mieć ogromne znacznie. Uważne przeczytanie regulaminu i zapoznanie się z wszelkimi warunkami kredytu to więc podstawa.

Porównywarka kredytów hipotecznych na PADO24!

porównanie kredytów hipotecznych

Znalezienie w gąszczu kredytów hipotecznych tego najlepszego i najodpowiedniejszego na pewno nie jest łatwym zadaniem. W poszukiwaniach niezwykle pomocna będzie z pewnością nasza porównywarka finansowa. Jest to proste w obsłudze, a jednocześnie zawierające wszystkie niezbędne informacje narzędzie, które stworzono z myślą o wszystkich, którzy planują podjęcie kredytu hipotecznego. Znalezienie najkorzystniejszej oferty w tradycyjny sposób może stanowić spory problem i pochłonąć mnóstwo czasu. Przeanalizowanie wielu ofert, to zadanie, które dla osób nieobeznanych z tematem może być bardzo trudne. Jeśli więc chcemy podjąć dobrą decyzję, której nie będziemy żałować przez wiele lat, powinniśmy już dziś skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych PADO24!

Ranking kredytów hipotecznych na PADO24

Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką stanowi wzięcie kredytu hipotecznego, wiedzę należy czerpać z różnych źródeł. Jednym z nich jest ranking kredytów hipotecznych stworzony przez PADO24. Znaleźć w nim można wiele propozycji oferowanych przez róże instytucje. Produkty ujęte w zestawieniu uporządkowano ponadto od tych najbardziej do mniej opłacalnych. Bez problemu można więc z jego pomocą stwierdzić, czy wybrany przez nas wariant będzie odpowiedni. Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych PADO24, zwiększamy swój komfort, zyskując jednocześnie pewność, że podjęta przez nas decyzja będzie właściwa. Dzięki PADO24 znajdziesz najlepszy kredyt hipoteczny w kilka minut.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego to kolejne już narzędzie, które dostarczy nam dodatkowych informacji o danym produkcie bankowym. W opisach kredytów hipotecznych sprawdzić można wysokość oprocentowania, okres kredytowania oraz inne ważne informacje, jednak są one czysto teoretyczne. Czasem  zależy nam na tym, by dowiedzieć się jak nasz kredyt będzie działał w praktyce i w takiej sytuacji kredyt hipoteczny kalkulator będzie świetnym rozwiązaniem. Dzięki niemu będziemy mogli sprawdzić ile wyniesie rata miesięczna danego zobowiązania w różnych wariantach kredytu. Na jej wysokość zazwyczaj największy wpływ ma okres kredytowania, wysokość kwoty kredytu, a także oprocentowanie, więc ręczne obliczenia mogłyby sprawić nam pewną trudność. Kalkulator kredytu hipotecznego umożliwia nam natomiast swobodne regulowanie tych parametrów i oblicza dla nas potencjalną wysokość raty miesięcznej w różnych wariantach w zaledwie kilka sekund. Z jego pomocą będziemy mogli sprawdzić, czy bardziej opłacalne będzie dla nas rozłożenie spłaty kredytu na dłuższy okres, czy też zdecydowanie się na mniejszą ilość rat. W ten sposób wybierzemy rozwiązanie, które nie obciąży naszego portfela, a jednocześnie pozwoli nam sprawnie pozbyć się zadłużenia. Kredyt hipoteczny kalkulator to cenna pomoc w poszukiwaniu dobrej oferty kredytowej!

Materiały do pobrania:

O własnym domu czy mieszkaniu marzy chyba większość z nas. Stąd też tak duża popularność kredytów hipotecznych. Z drugiej strony taki kredyt to poważna decyzja, jest on przecież zobowiązaniem na wiele lat, w trakcie których nie wiemy, co się wydarzy. Nasze życie pewnie nie zawsze będzie układało się pomyślnie, a mimo to i tak każdego miesiąca będziemy musieli spłacić kolejną ratę. Co jednak jeśli za którymś razem nam się to nie uda? Wówczas wyjściem może być złożenie wniosku o odroczenie terminu spłaty raty, którego wzór można znaleźć na PADO24. Dzięki temu zyskamy dodatkowy czas na unormowanie swojej sytuacji i zebranie potrzebnych środków. Warto również wiedzieć o możliwości, jaką jest również dostępny poniżej wniosek o umorzenie odsetek karnych – dzięki niemu być może uda nam się uniknąć opłaty za od nas niezależną zwłokę w spłacie zobowiązania. Oba wzory dokumentów są napisane prostym językiem, wystarczy, że opiszesz w nich trudną sytuację, w jakiej się aktualnie znajdujesz. To od banku będzie zależało, czy uzna ją za powód przychylenia się do Twojej prośby.

Wniosek o odroczenie terminu spłaty raty kredytu hipotecznego

Utrata pracy, choroba, nieprzewidziany ważny zakup – wszystko to może wpłynąć na naszą zdolność do spłacenia raty kredytu hipotecznego. Tego typu zobowiązanie zaciągamy na wiele lat, każdemu mogą się więc zdarzyć gorsza passa. Na szczęście istnieje wyjście – musimy tylko złożyć do banku wniosek o odroczenie terminu spłaty raty, który jest dostępny dla każdego na PADO24.

Pobierz dokument

Wniosek o umorzenie odsetek karnych kredytu hipotecznego

Czasem z jakiegoś powodu przez miesiąc lub kilka zwlekamy ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Jeżeli nie złożymy wówczas wniosku o  ich odroczenie, bank naliczy nam za to karne odsetki. Jednak nadal możemy próbować coś zrobić. Warto udać się do banku z dostępnym na PADO24 wnioskiem o umorzenie odsetek karnych. Jeśli dobrze uzasadnimy swoją prośbę, mamy na to niemałą szansę.

Pobierz dokument

Kredyt hipoteczny to poważna decyzja, którą powinniśmy zawsze dokładnie przemyśleć, zanim ją podejmiemy. Wiele osób nie chce brać na siebie takiego zobowiązania, ponieważ obawiają się, że w przyszłości wydarzy się w ich życiu coś złego i nie będą go w stanie spłacić. Warto jednak być świadomym istnienia rozwiązań takich, jak możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu spłaty raty lub wniosku o umorzenie odsetek karnych. Wzory obu tych dokumentów są dostępne na PADO24.

  • Aktualności