Mieszkanie dla Młodych – na czym polega i jakie są warunki?

Każda młoda osoba marzy o tym, aby wyprowadzić się z domu rodzinnego. Nastolatki głównie dlatego, aby pokazać swój bunt i sprzeciwić się rodzicom. Studenci po to, by uzyskać trochę niezależności i możliwość ciągłego imprezowania. Są to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe powody, jednak wyprowadzenie się z domu rodzinnego nie zawsze jest możliwe. Oczywiście w przypadku studentów częściej dochodzi ono do skutku, ale zwykle dokonują oni zamiany domowników na współlokatorów wynajmujących z nimi mieszkanie. Bardzo mały odsetek młodych osób ma możliwość mieszkania samemu w wykupionym na własność domu lub mieszkaniu.

Przedstawione powyżej przykłady dotyczą osób w bardzo młodym wieku, które się jeszcze uczą. Co jednak w przypadku, gdy chodzi o osobę po studiach, mającą już normalną pracę i chcącą założyć rodzinę? Takie osoby dopiero startują w dorosłe życie, ale nigdy nie będą miały wystarczającej swobody i niezależności, jeśli będą mieszkać z rodzicami. Mówimy tu o osobach, które planują już założenie rodziny i budowanie własnego ogniska domowego. Jak wiadomo początki bywają trudne, a przedsiębiorcy zatrudniający osoby zaraz po studiach wymagają pracy za stosunkowo niskie stawki, aż do momentu zdobycia odpowiedniego doświadczenia. Młodzi ludzie nie są więc w stanie zarobić w krótkim czasie na mieszkanie i muszą zaciągać kredyty, które są dla nich sporym obciążeniem finansowym. Dlatego tak popularne w ostatnich latach są kredyty hipoteczne.

kredyty hipoteczne dla młodych ludzi

Czym jest program Mieszkanie dla Młodych?

korzystne kredyty hipoteczne

Dla takich osób stworzony został rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Polega on na dofinansowaniu wkładu własnego do zakupu mieszkań z rynku pierwotnego lub wtórnego bądź też budowy domu. Dzięki temu możemy otrzymać od państwa nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwota dofinansowania zależy od kilku czynników. Zobaczmy jednak na początku, jakie wymogi musimy spełniać, aby w ogóle móc się ubiegać o udział w programie. Po pierwsze nie możemy posiadać obecnie lub być właścicielami mieszkania w przeszłości. Wymóg ten nie dotyczy jednak rodzin z trójką i większą liczbą dzieci. Nie dotyczy ich również wymóg wiekowy, który został określony na maksymalnie 35 lat z zaznaczeniem, że decydujący jest wiek młodszego małżonka. Zaciągnięty kredyt na lokum musi wynosić przynajmniej 50 procent ceny mieszkania, a jego okres spłaty musi wynosić przynajmniej 15 lat. Ostatnimi wymogami są powierzchnie mieszkań oraz ceny za metr kwadratowy. Lokal nie może być większy niż 75 m kw. lub 100 m kw. w przypadku domów. W przypadku posiadania trójki i większej liczby dzieci limity te są zwiększane o 10 m kw. Limity cenowe ustalane są co kwartał przez wojewodę i są podzielone na trzy obszary: dla miasta wojewódzkiego, gmin przyległych do niego oraz pozostałych gmin na terenie całego województwa. Zakupionej w programie MdM nieruchomości nie możemy sprzedać, ani wynająć przez okres pięciu lat. Jeśli to zrobimy, będziemy musieli oddać otrzymane dofinansowanie.

Jak wysokie dofinansowanie mogę otrzymać?

Wysokość dofinansowania jest zależna od sytuacji rodzinnej osoby, która stara się o udział w programie. Osoby samotne, niebędące w związkach małżeńskich oraz bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na maksymalnie 10 procent dopłaty do wkładu własnego. Więcej, bo 15 procent otrzymają rodziny wychowujące przynajmniej jedno dziecko, 20 procent trafi do osób z dwójką dzieci, a aż 30 do osób z trójką bądź większą liczbą potomstwa. Wszystkim tym osobom przysługuje także dodatkowe 5 procent w przypadku urodzenia się trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od podpisania umowy. Jeśli chcemy wziąć udział w programie Mieszkanie dla Młodych, musimy wybrać również odpowiedni bank, który udziela kredytów właśnie w ramach tego programu, a także postarać się znaleźć jak najkorzystniejszy dla nas i jak najlepszy kredyt hipoteczny. Wybór jest dość duży, obejmuje większość największych komercyjnych banków, a w jego dokonaniu pomoże Ci nasza zamieszczona na www.pado24.pl porównywarka finansowa. Jak widać wymogów udziału w programie jest sporo, ale nie zmienia to faktu, że może on się okazać decydujący przy podejmowaniu decyzji o samodzielnym, dorosłym życiu. Warto zatem się nim zainteresować i przed zakupem mieszkania spełnić wszystkie warunki, by otrzymać jak największe dofinansowanie.

  • Aktualności