Porównywarka i ranking kredytów konsolidacyjnych

Konsolidacja długu

Konsolidacja długu to proces, który został stworzony z myślą o osobach, które mają dwa lub więcej kredytów (i często problem z ich regulowaniem w terminie) lub wpadły w spiralę długów, czyli na spłatę jednego zobowiązania zaciągnęły kolejny kredyt. W obecnych czasach wielu ludzi musiało obniżyć swój standard życia. Jesteśmy wciąż kuszeni wizją posiadania dóbr materialnych na kredyt. Również nierozsądne korzystanie z kart kredytowych może doprowadzić do sytuacji, w której trzeba sięgać po niestandardowe rozwiązania. Skonsolidowane mogą być różne rodzaje zadłużeń – dług na karcie kredytowej, kredyt samochodowy, konsumpcyjny, hipoteczny itp.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wielu mniejszych kredytów w jeden większy z jedną ratą (zwykle niższą niż suma rat zaciągniętych zobowiązań) i ujednoliconym oprocentowaniem. Dodatkowo okres spłaty jest wydłużony do nawet kilkudziesięciu lat (przy hipotecznym kredycie konsolidacyjnym), co pozwala na obniżenie wysokości comiesięcznych rat. Jedną z kolejnych zalet jest również zminimalizowanie formalności związanych z posiadaniem wielu kredytów oraz poprawa historii kredytowej, ponieważ takie zadłużenie łatwiej i regularniej się spłaca.

Ponadto, w przypadku kredytu konsolidacyjnego można liczyć na dodatkowe środki w gotówce, na dowolny cel kredytowy, na przykład spłatę pożyczek, których nie można skonsolidować.

Niestety nie każdy może liczyć na konsolidację długu. Aby przejść pomyślnie weryfikację, trzeba spełnić podobne warunki jak przy staraniu się o zwykły kredyt, czyli mieć zdolność kredytową i zwykle również zabezpieczenie w postaci hipoteki, dzięki czemu bank może zaoferować korzystniejsze warunki. W przypadku niespłacania zadłużenia skutkuje to utraceniem nieruchomości na rzecz banku. Jeśli zadłużenie jest niewielkie, wtedy bank może brać pod uwagę inne czynniki, na przykład posiadane ubezpieczenia. Ważne jest, aby zawiadomić bank o chęci skonsolidowania długów odpowiednio wcześniej.

Wady i zalety konsolidacji długu

Konsolidacja długu ma swoje jasne i ciemne strony. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest to w 100% opłacalne, zależy to również od rodzaju kredytu konsolidowanego. Oczywiście jej niezaprzeczalną zaletą jest duże uproszczenie formalności. Zamiast pilnować kilku terminów spłat trzeba pamiętać tylko o jednym, co na pewno w dużej mierze ma wpływ na systematyczność. Na korzyść przemawiają również mniejsze odsetki w skali miesiąca, a także wydłużony czas, w którym możemy spłacać swoje zobowiązania.

Jednak nie jest tak, że bank to instytucja charytatywna i zależy mu tylko i wyłącznie na naszych korzyściach. Co prawda oferty kredytów konsolidacyjnych są przedstawiane w bardzo atrakcyjnej formie, ale należy mieć na uwadze, że warunki kredytu są podawane w skali miesiąca, a nie roku. Okazuje się bowiem, że niższe raty i oprocentowanie miesięczne oznacza wyższe koszty całości kredytu. Konsolidacja długu wiąże się też z dodatkowymi opłatami i prowizjami za jej udzielenie, a czasem także z prowizją za wpis hipoteki do księgi wieczystej, która stanowi zabezpieczenie kredytu dla banku.

Aby rozstrzygnąć czy konsolidacja kredytu się opłaca, trzeba pomnożyć kwotę miesięcznej raty po skonsolidowaniu przez ilość miesięcy przez które będzie spłacany dług, a następnie policzyć jeszcze raz tę wartość osobno dla każdego zobowiązania i zobaczyć, w którym przypadku zapłacimy w sumie więcej. Do tego dochodzą zmienne czynniki, jak na przykład dodatkowe odsetki za zwłokę. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest bardziej komfortowe – jedna niższa rata, którą łatwiej zapłacić, ale trzeba będzie płacić dłużej i w sumie więcej, czy może kilka rat, które będzie trudniej spłacić z miesiąca na miesiąc, ale odbędzie się to bez dodatkowych prowizji dla banku za skonsolidowanie długu, a okres do spłaty będzie krótszy.

Aby nie musieć stawać przed podobnymi dylematami polecamy każdorazowo przed zaciągnięciem kredytu lub wybraniem karty kredytowej skorzystać z porównywarki finansowej na PADO24. Dopasowanie produktów bankowych do swoich potrzeb i możliwości zmniejszy prawdopodobieństwo niewypłacalności na przyszłość.

  • Aktualności