Porównywarka i ranking kredytów konsolidacyjnych

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego pozwalają na dopasowanie tego produktu do swoich potrzeb i dobranie takiego, który będzie dla nas najodpowiedniejszy, a także który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Zanim jednak przejdziemy do tego zagadnienia, wyjaśnijmy od początku, czym właściwie ten kredyt konsolidacyjny jest.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny produkt, który banki proponują osobom mającym problemy z regularną spłatą swojego zadłużenia. Kiedy przydarzy nam się taka sytuacja, wybranie jednego z rodzajów kredytu konsolidacyjnego może być bardzo dobrym wyjściem. Czasem bywa, że nierozsądnie weźmiemy na siebie zbyt dużo zobowiązań finansowych i spłacamy jednocześnie raty kilku kredytów, pożyczek, a także debet na swoim koncie osobistym. Nawet jeśli udaje nam się przy tym wszystkim jeszcze związać koniec z końcem, to taka sytuacja jest bardzo obciążająca psychicznie. Poza tym już samo pamiętanie o tym, by regularnie wykonywać kilka przelewów może być dość uciążliwe. Konsolidacja długu polega natomiast na połączeniu wielu zobowiązań finansowych w jedno. W jego ramach możemy skonsolidować zarówno kredyty, jak i pożyczki, a także na przykład długi zaciągnięte w parabankach. Kiedy kredyt konsolidacyjny zostanie nam przyznany, bank, w którym go otrzymaliśmy, spłaci natychmiast wszystkie nasze zobowiązania, a my od tej pory będziemy wykonywać już tylko przelewy na jego konto. Kredyt konsolidacyjny tym się więc różni od zwykłego, że pieniądze z niego nie są przekazywane klientowi, lecz innym instytucjom, w których ten ma długi. Jego zalety to nie tylko wygoda i mniejsza liczba formalności, ale także niższe koszty – za obsługę naszego kredytu płacimy przecież już tylko jednemu bankowi, a nie aż kilku.

rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Jakie istnieją rodzaje kredytu konsolidacyjnego?

poszukiwania kredytu konsolidacyjnego

Warto wiedzieć, że ten produkt bankowy ma swoje warianty. Wyróżniamy dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego. Pierwszy z nich – bardziej typowy – to kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Jego otrzymanie jest łatwiejsze i zazwyczaj trwa krócej, jest mniej formalności. Hipoteczny kredyt konsolidacyjny jest nam natomiast udzielany pod zabezpieczenie nieruchomości. Oznacza to, że gwarantem spłacenia zobowiązania dla banku jest nasz dom lub mieszkanie. Jeżeli nie będziemy w stanie uregulować należności, nieruchomość przejdzie na rzecz instytucji finansowej. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Kredyt udzielany pod hipotekę zazwyczaj jest udzielany na dłuższy okres i może opiewać na wyższą kwotę. Poza tym w tym przypadku najczęściej oprocentowanie jest niższe. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zwyczajny kredyt konsolidacyjny gotówkowy, musimy liczyć się z tym, że instytucja finansowa dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową oraz skontroluje, jak dotychczas radziliśmy sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Prawdopodobnie sięgnie też do Biura Informacji Kredytowej, by dowiedzieć się, jakie informacje na nasz temat tam widnieją. Ważne będzie także to, czy posiadamy stałe źródło dochodu – najmilej widziane są oczywiście umowy o pracę. Wynika to wszystko z faktu, że bank nie ma tutaj silnego zabezpieczenia w postaci nieruchomości, przed przelaniem nam pieniędzy stara się więc dokładnie upewnić, że nie będziemy kłopotliwymi wierzycielami.

Jeśli więc jesteś w trakcie spłaty kilku długów i czujesz, że ta sytuacja zaczyna Cię powoli przytłaczać, kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem, nad którym niewątpliwie warto się zastanowić. Nauczony poprzednimi doświadczeniami nie bierz go jednak pochopnie. Zastanów się najpierw, który z rodzajów kredytu konsolidacyjnego będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny i poszukaj najlepszej dla siebie oferty. Zastanów się też nad optymalnym czasem spłaty i wysokością rat, jakiej będziesz w stanie podołać. W dobraniu najlepszego produktu pomoże Ci porównywarka finansowa PADO24. Jeśli podejdziesz do problemu rozsądnie, na pewno uda Ci się go w końcu rozwiązać.

  • Aktualności