Porównywarka i ranking najlepszych kredytów samochodowych

Leasing czy kredyt samochodowy? Co wybrać?

Kredyt samochodowy lub leasing pomogą nam w realizacji jednej z poważniejszych decyzji w życiu każdego z nas – kupna samochodu. Zwłaszcza, gdy nie mamy wystarczających funduszy na jego zakup. Te dwie formy finansowania mają ten sam cel, jednak sposób jego realizacji jest zupełnie inny. Także grono osób, które mogą z nich korzystać, jest zróżnicowane. Sprawdźmy podstawowe informacje o kredycie samochodowym i leasingu, by wybrać najlepsze wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

kredyt samochodowy czy leasing

Kredyt samochodowy – czym jest?

Najlepsze kredyty samochodowe są oferowane przez banki. Klient może go wziąć nie tylko na zwykły samochód osobowy, ale również na inne pojazdy silnikowe. Co ważne, bank – kredytodawca – pokrywa zwykle całość kosztów pojazdu. Istotną kwestią przy kredycie samochodowym jest jego oprocentowanie. Jego wysokość zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy auto jest nowe, czy używane. W zależności od konkretnych zapisów umowy jego wysokość może się znacznie różnić. Zaciągając kredyt samochodowy trzeba też ustalić wysokość miesięcznych rat, czy będą stałe czy malejące, okres kredytowania oraz walutę kredytu. To wszystko ma niebywały wpływ na jego ostateczne realne koszty. Po uzyskaniu wszystkich informacji w banku i oszacowaniu wydatków można podjąć decyzję, czy warto zaciągać takie zobowiązanie finansowe.

wybierz kredyt samochodowy

Zwykle przy zaciąganiu kredytu potrzebne jest zaświadczenie o dochodach, a także wkład własny. Jednak konkretne wymagania zależą głównie od instytucji, w której zaciąga się zobowiązanie. Wyspecjalizowane w dziedzinie finansowania samochodów banki oferują mniejsze formalności. Oczywistym jest także, że wszelkie banki i instytucje finansowe muszą mieć zabezpieczenie kredytu samochodowego. Ma to na celu ochronę interesów banku, gdy klient nie może spłacić należności. Jest to najczęściej niezbędne, a dokonuje się je poprzez zestaw rejestrowy, przywłaszczenie, depozyt karty pojazdu, cesję z praw polisy AC. Pamiętajmy, że zastaw rejestrowy jest niekorzystny dla kredytobiorcy. Mimo tego kredyt daje niesamowity komfort, bo to klient staje się jedynym właścicielem auta. W razie wspomnianych problemów ze spłatą, można także postarać się o zawieszenie kredytu. Jest to więc opcja nie tylko bezpieczna, ale wygodna. Dzięki niej zyskujemy długi okres kredytowania i niższe niż przy zwykłych kredytach oprocentowanie. Dodatkowo z łatwością znajdziemy narzędzia online, takie jak porównywarka kredytów samochodowych, która ułatwi nam wybór odpowiedniej opcji, dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości.

Leasing – rozwiązanie tylko dla firm?

Leasing jest usługą oferowaną przez wyspecjalizowane firmy, choć obecnie i banki mają w swojej ofercie tę usługę. Polega ona na sfinansowaniu nabycia samochodu lub maszyn przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy, który będzie korzystał z danej rzeczy. W zamian za to leasingobiorca musi płacić leasingodawcy raty leasingu. Te zwykle są stałe. Oczywiście klient, który zdecydował się na leasing, może później wykupić używany przez niego samochód czy urządzenie.

Wyróżnia się trzy rodzaje leasingu: zwrotny, finansowy i operacyjny. Przy leasingu finansowym możliwy jest wykup przedmiotu umowy, przy operacyjnym nie. Leasing operacyjny jest zawierany na określony czas, jednak musi być on krótszy o40 % od normatywnego okresu zużycia danej rzeczy. Za odpisy amortyzacyjne jest odpowiedzialny leasingodawca. Dla leasingobiorcy zaś opłaty leasingowe to koszty uzyskania przychodu netto. Jeśli chodzi o leasing finansowy, to leasingobiorca jest obciążony kosztami amortyzacji. Poza tym, okres trwania umowy jest dużo bardziej elastyczny. Wystarczy tylko dokonać odpowiedniego zapisu w umowie. Co więcej, podatek VAT jest zwykle płacony z góry. Natomiast leasing zwrotny polega na tym, że leasingodawca kupuje daną rzecz od leasingobiorcy i pozwala mu ją później użytkować. Wadą leasingu jest jego koszt.

kredyt samochodowy alternatywą dla leasingu

W porównaniu z kosztem kredytu samochodowego, leasing jest znacznie wyższy. Poza tym to leasingodawca jest według prawa właścicielem auta czy też urządzenia, które klient dzierżawi. To oznacza, że nie może on sprzedać tej rzeczy, a jedynie nabyć ją lub poczekać aż umowa wygaśnie. Plusem jednak jest to, że klient nie inwestuje w leasing dużych środków własnych, jak w przypadku kredytu samochodowego. Należy także pamiętać o tym, że umowę leasingową można podpisać maksymalnie na 5 lat i to na kwotę 50 tysięcy. Z tej możliwości jednak najczęściej korzystają osoby, które mają firmę. Do niedawna tylko dla nich leasing samochodu był dostępną opcją. Nowością na polskim rynku jest leasing konsumencki. Jest on mało znaną i niedocenianą przez leasingodawców formą finansowania zakupu samochodów przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Zarówno leasing, jak i kredyt samochodowy mają swoje plusy i minusy. Należy zasięgnąć wcześniej wszystkich możliwych informacji (na przykład skorzystać ze znajdującej się na PADO24 porównywarki finansowej), by wybrać dla siebie odpowiednią opcję. To, jaką mamy sytuację finansową, jest niejednokrotnie decydujące. Dlatego nie można jednoznacznie rozstrzygnąć kwestii co jest lepsze. To co bowiem jest opłacalne dla przedsiębiorcy, nie zawsze jest opłacalne dla osoby fizycznej.

  • Aktualności