Porównywarka i ranking najlepszych kredytów samochodowych

Leasing na samochód

Leasing na samochód to wypożyczenie/wynajęcie auta na podstawie umowy leasingowej: dzięki niej leasingobiorca staje się użytkownikiem przedmiotu wziętego w leasing (w tym wypadku samochodu), a leasingodawca (np. salon samochodowy) wciąż jest jego właścicielem. Z leasingu na samochód najczęściej korzystają firmy, ponieważ jest on bardziej opłacalny i łatwiejszy od wzięcia kredytu i samodzielnego zakupu auta. Usługi leasingowe świadczą zarówno przedsiębiorstwa leasingowe, jak i salony samochodowe (zazwyczaj w ramach dodatkowej działalności). W ostatnich latach leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania firmowych aut. Co będzie dla nas bardziej korzystne, leasing czy kredyt samochodowy? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty tych rozwiązań i dowiedzieć się przede wszystkim, czego można spodziewać się po leasingu.

opłacalne kredyty samochodowe

Samochód w leasingu: warunki usługi

Wzięcie samochodu w leasing wiąże się z podpisaniem przez obie strony umowy leasingowej, na mocy której usługodawca udostępnia auto leasingobiorcy (np. danej firmie), który zobowiązuje się do płacenia rat leasingowych o określonej wartości (łączna kwota rat leasingowych może być równa nawet cenie pojazdu). Opłata, jaką ponosimy w przypadku leasingu, to koszt użytkowania samochodu. Czasem w ramach leasingu na samochód gwarantowane są dodatkowe usługi, takie jak serwisowanie, ubezpieczenie czy samochód zastępczy (często wiążą się one z nadprogramowymi kosztami). Warto pamiętać, że korzystając z leasingu nie stajemy się właścicielami pojazdu, a jedynie jego użytkownikami, wypożyczamy go bowiem od firmy leasingowej. Istnieje możliwość wykupienia przedmiotu wziętego w leasing, ale dopiero po wygaśnięciu umowy leasingowej i pod warunkiem umieszczenia w niej klauzuli umożliwiającej takie działanie. Warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie opcje i przejrzeć na przykład porównanie kredytów samochodowych. Dzięki temu nie ograniczymy swoich możliwości, a decyzję podejmiemy w oparciu o kompletne informacje.

Wady i zalety leasingu na samochód

dobry kredyt samochodowy

Największym atutem leasingu na samochód jest znaczne uproszczenie formalności: zawierając umowę leasingową nie trzeba spełniać takich warunków, jak w przypadku brania kredytu. Samochód w leasingu to komfort i wygoda, ponieważ możemy korzystać z auta bez konieczności jego kupowania. Zaletą usługi jest również fakt, że właściwie zaraz po podpisaniu umowy otrzymujemy samochód do własnej dyspozycji. Plusem wzięcia samochodu w leasing jest możliwość uzyskania dodatkowych korzyści w ramach usługi (np. gwarancja serwisowania i pokrywania kosztów napraw przez leasingodawcę). Leasing na samochód mogą wziąć zarówno duże, istniejące na rynku od wielu lat firmy, jak i małe przedsiębiorstwa, które dopiero się rozwijają oraz klienci indywidualni.

Leasing na samochód ma również swoje wady: przede wszystkim nie jesteśmy właścicielami auta, więc musimy stosować się do narzuconych przez leasingodawcę ograniczeń (np. nie możemy niczego zmieniać w aucie i udostępniać korzystanie z niego innym osobom). Pomimo, iż nie jesteśmy właścicielami samochodu korzystając z usługi leasingu ponosimy koszty stanowiące np. ok 20% wartości auta. Ponieważ w przypadku leasingu na samochód to usługodawca zawiera umowę o ubezpieczenie w razie wypadku czy innego zdarzenia losowego nie możemy liczyć na odszkodowanie. Wadą jest również konieczność płacenia ustalonych rat leasingowych: nie regulowanie ich spowoduje, że stracimy możliwość korzystania z auta, a przeznaczone na ten cel pieniądze przepadną. Po wygaśnięciu umowy leasingowej mamy możliwość wykupienia auta na własność, ale może to być mało opłacalne. Minusem samochodu w leasingu są również wysokie opłaty: auto w leasingu jest o kilkanaście procent droższe niż to kupione w salonie. Jeden z najlepszych kredytów samochodowych może okazać się lepszym rozwiązaniem, dlatego warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.

W tym celu najlepiej jest poszukać informacji w Internecie, a ich największą bazę stanowi serwis PADO24, w którym można znaleźć to, czego poszukujemy. Ponadto dzięki zamieszczonej w nim porównywarce ofert wybór odpowiedniej opcji nie sprawi nam żadnego problemu. Nie czekaj dłużej! Już dziś znajdź odpowiednie rozwiązanie i ciesz się swoim samochodem.

  • Aktualności