Porównywarka i ranking najlepszych kredytów samochodowych

Najlepszy kredyt samochodowy

Najlepszy kredyt samochodowy – z pewnością chciałoby go znaleźć wiele osób. Z aut korzystamy dziś właściwie wszyscy. Są one dla nas w codziennym życiu bardzo dużym ułatwieniem. Dzięki nim szybciej się przemieszczamy, docieramy do różnych ważnych miejsc, szybciej udaje nam się załatwić rozmaite codzienne sprawy. Auto jest niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy poza miastem, kiedy pracujemy daleko od swojego domu lub gdy mamy dużą rodzinę, dzieci. Jednak, jak wszyscy wiemy, samochód to spory wydatek, rzędu co najmniej kilku, a czasem nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zazwyczaj zakup ten planujemy dużo wcześniej i stopniowo odkładamy potrzebną nam kwotę. Bywa jednak, że potrzeba kupienia auta pojawia się nagle – gdy poprzednie niespodziewanie ulega awarii i okazuje się, że nic już nie można zrobić. I co w tej sytuacji? Często jedynym możliwym rozwiązaniem jest kredyt. Który jednak wybrać? Lepszy będzie leasing czy kredyt samochodowy?

kredyt samochodowy dla rodziny

Na początku opowiedzmy trochę o samych kredytach samochodowych – czym one są, na czym polegają, na jakich są zazwyczaj udzielane zasadach. Jest to jeden z najczęściej zaciąganych typów kredytów w Polsce. Banki wręcz prześcigają się w ich udoskonalaniu i co rusz mają dla nas coraz to nowsze propozycje. Klienci często czują się w tym wszystkim zagubieni i nie mają pojęcia, w jaki sposób znaleźć ten najlepszy kredyt samochodowy. Przede wszystkim warto jednak rozróżnić taki kredyt od leasingu. Ten pierwszy polega na pożyczeniu od banku pewnej kwoty pieniędzy, które później przeznaczymy na zakup auta lub innego pojazdu. Warto wiedzieć, że jest to najczęściej kredyt celowy, co oznacza, że nie możemy przeznaczyć uzyskanych w ten sposób środków na nic innego niż auto. Leasing jest natomiast nieco bardziej skomplikowany. Polega on na przekazaniu nam (czyli leasingobiorcy) praw do użytkowania konkretnego pojazdu przez dana firmę (czyli leasingodawcę). W zamian za to jesteśmy zobowiązani do regularnego opłacania rat leasingowych. W przypadku niektórych leasingów możliwy jest wykup auta, którego używamy.

Jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy?

Polacy częściej zamiast leasingu wybierają te zwyczajne kredyty – być może dlatego, że wydają im się one znacznie prostsze i związane z mniejszą ilością formalności. Jednak nie oznacza to, że kredyt taki uzyskamy z dnia na dzień. Przede wszystkim najpierw musimy skupić się na samym wybraniu go. Każdy z nas chciałby znaleźć jak najlepszy kredyt samochodowy, ale nie jest to wcale takie proste. Aby dobrać ofertę najlepszą dla siebie, warto korzystać z narzędzi dostępnych w Internecie, takich jak ranking kredytów samochodowych, które ułatwią nam podjęcie decyzji. W końcu tego typu produkty są dziś proponowane przez właściwie wszystkie banki i każda taka instytucja stara się przekonać nas, że to ich oferta jest najbardziej atrakcyjna. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze tego typu pożyczki? Czym najlepiej jest się kierować?

Przede wszystkim najlepszy kredyt samochodowy to taki, który jest jak najtańszy. Powinniśmy więc zwracać uwagę przede wszystkim na oprocentowanie ofert, które bierzemy pod uwagę. Oczywiście jest ono zazwyczaj zależne od co najmniej kilku czynników – na przykład od wysokości naszego wkładu własnego oraz wartości samego zadłużenia, a także od naszej historii kredytowej. Warto również pamiętać o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym koszty będą zapewne wyższe. Z drugiej strony każdy z nas ma jakąś wysokość rat, na jakie maksymalnie może sobie pozwolić. Lepiej to od razu dobrze przemyśleć i zdecydować się na niższe niż później mieć problemy z uregulowaniem należności. Poza tym banki w przypadku tego typu kredytów często żądają dodatkowych zabezpieczeń – np. poręczenia spłaty – lub domagają się, żebyśmy skorzystali również z innych produktów z ich oferty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy więc dokładnie zapoznać się z umową i z wszelkimi stawianymi nam warunkami, a także zorientować się, co nam grozi w razie, gdybyśmy w pewnym momencie nie byli w stanie uregulować którejś z rat lub czy, jeśli zechcemy, będzie istniała możliwość wcześniejszej spłaty całości kredytu.

Zanim znajdziemy ten najlepszy kredyt samochodowy na pewno minie trochę czasu. Jednak nie warto się z tym spieszyć – w końcu jest to poważne zobowiązanie finansowe na co najmniej kilka lat i jeśli podejmiemy decyzję pochopnie, możemy jej żałować. Dlatego postarajmy się poświęcić na poszukiwania tyle czasu, ile będziemy potrzebować, zebrać jak najwięcej informacji i skorzystać z różnych źródeł (na przykład z zamieszczonej na tej stronie porównywarki finansowej), a na pewno ostatecznie wybierzemy dobrze.

  • Aktualności