Bateria do laptopa – jak o nią dbać?

Bateria w laptopie nigdy nie przyciąga zbyt wielkiej uwagi kupującego. Zazwyczaj zwracamy uwagę na naszym zdaniem bardziej istotne elementy zestawu, takie jak karta graficzna, dysk twardy czy procesor. Te części są oczywiście ważne, ale nie bierzemy pod uwagę, że nie będziemy mogli z nich korzystać, jeśli nasz komputer nie będzie odpowiednio zasilany. Każdy chciałby, aby jego urządzenie działało jak najdłużej, a na to duży wpływ ma właśnie bateria. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chcielibyśmy aby nasz komputer był rzeczywiście mobilny i nie wymagał do pracy nieustannie podłączonej ładowarki, taka sytuacja jednak zdarza się zaskakująco rzadko.

bateria w laptopie

Używając laptopa w większości przypadków od razu podłączamy go do zasilacza. Gdy stoi on nieustannie w jednym miejscu, wydaje się to być zrozumiałe, ale jeśli po prostu na samej baterii nasz komputer działa bardzo krótko lub wcale, to znaczy że z jego baterią dzieje się coś złego. Obniżenie jej wydajności lub uszkodzenie może zależeć od różnych czynników. Na jedne z nich mamy wpływ, na inne nie. Do tych drugich należy z pewnością wiek baterii. Wszystkie z nich z czasem tracą zdolność magazynowania energii, ponieważ zużywa się zawarta w nich substancja chemiczna. W takim przypadku nieunikniona będzie wymiana. Gdy jednak używamy komputera w niewłaściwy sposób, sami szkodzimy baterii i przez to będzie ona działać o wiele krócej, niż powinna.

Jeśli zależy nam na jej żywotności i wydajności laptopa, warto przyswoić pewne zasady i nauczyć się odpowiednio dbać o jej stan, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym działaniem baterii i korzystać z pełni zalet komputerów przenośnych. Każde urządzenie, takie jak laptop, telefon czy tablet posiada inną baterię i o każdą z nich powinniśmy dbać inaczej.

Niewłaściwe użytkowanie baterii do laptopa

Biorąc pod uwagę, że większość baterii w obecnych laptopach jest zamontowana na stałe, ich wymiany może dokonać jedynie specjalista. Będzie się to dla nas wiązać z dodatkowymi problemami i kosztami. Warto zatem odpowiednio dbać o zasilanie swojego komputera, aby maksymalnie wydłużyć czas bezawaryjnej pracy jego baterii.

Do najczęstszych błędów popełnianych przez posiadaczy laptopów jest ich niewłaściwe użytkowanie, do którego zaliczyć można na przykład korzystanie z komputera w łóżku, co wiąże się ze stawianiem go na odkształcających się powierzchniach takich jak kołdra. Może być to przyczyną nadmiernego nagrzewania się urządzenia. Zbyt wysoka temperatura ma bardzo szkodliwy wpływ na działanie baterii. Z tego też powodu zostawianie laptopa w mocno nagrzewających się miejscach, jak parapet czy zamknięty samochód może sprawić, że bateria ulegnie zniszczeniu.

Regularne grzanie się komputera sprawia, że sprzęt traci wydajność i do pracy potrzebuje więcej energii. Już po roku pracy w takich warunkach objętość baterii będzie o prawie połowę niższa. Optymalna temperatura pracy baterii laptopa nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza. Jeśli więc zauważymy, że czas pracy urządzenia na samej baterii stopniowo się skraca, oznaczać to może, że nie używamy naszego sprzętu w bezpieczny dla niego sposób.

 Sposoby na wydłużenie żywotności baterii do laptopa

wydajny laptop

By móc jak najdłużej cieszyć się sprawnie pracującym urządzeniem, koniecznie należy poświęcać więcej uwagi baterii w laptopie. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym wydłużymy jej żywotność. Przede wszystkim należy zdecydowanie unikać sytuacji opisanych wyżej i staranniej dobierać miejsca, w których przechowujemy lub używamy naszego sprzętu, po to by na przykład nie dopuścić do zalania laptopa. Aby natomiast zapobiec jego nagrzewaniu, warto jest zainwestować w specjalną podkładkę chłodzącą. Jej używanie nie tylko zabezpieczy baterię przez zbyt wysokimi temperaturami, ale także usprawni działanie samego laptopa. Ważną rzeczą jest także regularne ładowanie baterii. Całkowite rozładowywanie wbrew powszechnej opinii nie jest dla niej dobre, ponieważ obecnie przy produkcji baterii komputerowych wykorzystuje się inne materiały niż dawniej. Nie należy jednak popadać w skrajność i nieustannie pracować na laptopie czy tablecie podłączonym do zasilacza. Taka sytuacja także może zaszkodzić wydajności baterii.

Jeśli uważamy, że nasz komputer pracuje gorzej na samej baterii, niż podłączony do stałego dopływu prądu i wolimy w taki sposób go używać, można w niektórych przypadkach po prostu wyjąć z niego akumulator. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dopuścić do jego całkowitego rozładowania i po zakończonej pracy umieścić go z powrotem w urządzeniu. Stosując wymienione wskazówki można znacznie wydłużyć żywotność baterii w laptopie. Warto więc zwracać uwagę na sposób użytkowania naszego urządzenia, żeby móc jak najdłużej z niego korzystać, nie narażając się na dodatkowe koszty. Więcej na temat laptopów i ekonomicznego korzystania z nich dowiesz się z naszej strony PADO24, jeżeli natomiast poszukujesz sprzętu elektronicznego (lub jego elementów) najlepszego dla siebie – skorzystaj z naszej porównywarki. Nasze porównanie cen laptopów na pewno będzie bardzo pomocne!

  • Aktualności