Chłodzenie laptopa – sprawdzone sposoby na przegrzanie

Chłodzenie laptopa to ważny aspekt jego bezawaryjnego działania. Każdy właściciel komputera przenośnego chciałby jak najdłużej z niego korzystać, tym bardziej, że sprzęty tego typu nie należą do najtańszych. Jeśli zainwestowaliśmy w wymarzony model, warto także odpowiednio o niego dbać. Przegrzewanie się urządzenia może przysporzyć wiele problemów, ponieważ powoduje spowolnioną pracę systemu oraz zacinanie się lub zawieszanie komputera. Jeśli sytuacja taka ma miejsce podczas standardowego przeglądania stron internetowych, nie powoduje to dla nas zbyt dużych utrudnień. Bywa jednak i tak, że problem pojawia się podczas spotkań biznesowych, wykonywania przelewu czy chociażby wideo-rozmowy z ważnym dla nas klientem. W takich okolicznościach kosztować nas to może wiele nerwów i niedogodności. Żeby uniknąć problematycznych sytuacji, warto stosować wskazówki, które pozwolą nam ograniczyć tego typu sytuacje i zapobiegać im zanim zdążą sprawić nam kłopot i zaszkodzić wydajności laptopa. Każde urządzenie elektroniczne, a w tym telewizor, tablet i inne sprzęty powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację.

Kiedy wiadomo, że chłodzenie laptopa jest niewystarczające?

Maniacy komputerowi z pewnością znają podobne sytuacje i wiedzą kiedy ich sprzęt ma niewłaściwą temperaturę. Nie każdy jednak jest specjalistą w tym zakresie, dlatego warto zwracać uwagę na pewne objawy, które mogą sugerować, że chłodzenie naszego laptopa jest niedostateczne.

chłodzenie laptopa

Do utrudnień w pracy komputera, na które na pewno każdy zwróciłby uwagę należy między innymi zwolnienie animacji grafiki, na przykład w grach komputerowych, czy zacinanie się obrazu podczas oglądania filmów. Są to niedogodności uniemożliwiające nam komfortowe korzystanie z laptopa. Inną rzeczą, która powinna wzbudzić nasze zainteresowanie jest zbyt głośna i nieregularna praca układu chłodzenia, czyli wiatraka odpowiedzialnego za wentylację urządzenia. Nie powinniśmy także przechodzić obojętnie obok częstego zacinania się i restartowania oprogramowania oraz pojawiających się komunikatów o błędach systemu. W końcu sprawa najbardziej oczywista, czyli trudna do przeoczenia mocno nagrzewająca się obudowa. Jeśli podczas pracy lub rozrywki na naszym komputerze zauważymy któreś z wymienionych objawów, może to być dla nas sygnał ostrzegawczy, że powinniśmy lepiej zadbać o chłodzenie laptopa. Nie wolno lekceważyć takich zjawisk, ponieważ mogą one w efekcie doprowadzić do poważniejszej awarii, a nawet skutkować koniecznością zakupu nowego komputera czy tabletu. Ponadto, jeśli komputer zepsuje się w wyniku przegrzania, awarii może nie objąć gwarancja na laptopa.

Jak zadbać o odpowiednie chłodzenie laptopa?

Przede wszystkim zamiast czekać na skutki nadmiernego nagrzewania, lepiej jest od razu zapewnić odpowiednie chłodzenie laptopa. Istnieje wiele produktów, które w znacznym stopniu mogą ułatwić nam to zadanie. Aby mieć stałą kontrolę stanu urządzenia, warto zainstalować jeden z programów służących do pomiaru temperatury i wydajności komputera. Większość z nich jest bezpłatna, dlatego nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Wystarczy znaleźć w Internecie zaufaną stronę oferującą możliwość jego darmowego pobrania. Dzięki niemu będziemy zawsze wcześniej wiedzieć, że pojawił się jakiś problem, zamiast dać się zaskoczyć awarią.

wydajność laptopa

W zapobieganiu niepożądanym zjawiskom pomocny będzie także zakup specjalnej podkładki chłodzącej pod laptopa. Zapewni mu to odpowiednie chłodzenie, a wybierając dostosowany do tego wariant będziemy mogli na przykład zabrać laptopa do łóżka. Gdy mimo wszystko zauważymy, że nasz laptop się nagrzewa, należy zacząć od próby przeczyszczenia otworów wentylacyjnych sprężonym powietrzem. Częstą przyczyną grzania się sprzętu są bowiem zanieczyszczenia. To jednak jedyna możliwość samodzielnego działania. Gdy problem dalej występuje, konieczna będzie pomoc specjalisty, który wyczyści dla nas wnętrze laptopa lub wymieni wentylator. Wiązać się to może z dodatkowymi kosztami, ale odwlekanie takich zabiegów i dalsze korzystanie z nagrzewającego się urządzenia może doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć na temat rozsądnego korzystania z laptopów i jesteś ciekawy, jak go używać, żeby posłużył Ci jak najdłużej – przeczytaj inne artykuły zawarte na PADO24. Jeśli natomiast zależy Ci, by znaleźć jak najsolidniejszy i jak najbardziej odpowiedni dla Ciebie sprzęt – użyj naszej porównywarki. Uzyskana w ten sposób wiedza na pewno Ci się przyda.

  • Aktualności