Wydajność laptopa – jak sprawić, by była większa?

Wydajność laptopa to czynnik, który podczas korzystania z komputera jest dla nas bardzo ważny. W końcu kiedy już zaczynamy pracować, to chcemy zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Wszelkie awarie powodują opóźnienia i sprawiają, że różne zadania zajmują nam znacznie więcej czasu niż powinny, a to irytuje. Jednak proces zużywania się sprzętu elektrycznego jest naturalny, to normalne, że z biegiem lat urządzenia takie, jak tablet czy laptop nie działają już tak dobrze i tak szybko, jak w przeszłości. Jak temu zapobiec lub choć trochę spowolnić ten proces?

Poprawiamy wydajność laptopa

Jednym z popularniejszych sposobów na podniesienie wydajności laptopa jest zwiększenie ilości pamięci operacyjnej. Nie przyspieszy to może znacząco prędkości jego działania, ale sprawi, że będziemy mogli wykonywać na komputerze więcej czynności w tym samym czasie. Jeśli więc mamy trochę nadprogramowych pieniędzy, warto pomyśleć o dokupieniu pamięci RAM. Dobrze jednak wiedzieć, że nie we wszystkich laptopach jest to możliwe.< Czasem wystarczyć chociażby zapewnienie lepszego chłodzenia laptopa i problem znika. Kolejna metoda to regularne oczyszczanie dysku z różnych gromadzących się tam „śmieci”, takich jak na przykład pozostałości po nieprawidłowo zainstalowanych programach. W tym celu warto posłużyć się specjalnymi służącymi do tego aplikacjami. Często są one bezpłatne, nie musisz się więc martwić o finanse. Raz na jakiś czas warto także wykonać defragmentację dysku twardego. Jest to proces polegający na porządkowaniu wszystkich zapisanych na komputerze plików, segregowaniu ich. Trwa on dość długo, ale jest skuteczny. Później możemy zauważyć wyraźną poprawę w prędkości działania programów.

jak poprawić wydajność laptopa

Warto także w trakcie pracy na komputerze lub telefonie zwracać uwagę na to, jakie programy mamy aktualnie uruchomione. Często automatycznie wraz ze startem systemu włączane są liczne aplikacje, które spowalniają jego działanie. Poświęćmy więc chwilę na zmianę domyślnych ustawień, a w przyszłości będzie nam się korzystało z laptopa znacznie przyjemniej.

Kiedy jednak żaden z powyższych sposobów nie pomaga, nie pozostaje nam nic innego, jak zwrócić się do profesjonalistów. Warto raz na jakiś czas zanieść komputer do serwisu lub skorzystać z gwarancji na laptopa, by dowiedzieć się, co może wpływać na spadek jego wydajności i ogólnie sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli będziemy z tym zwlekać, to z upływem czasu na pewno nie będzie lepiej, lecz jedynie coraz gorzej. Ważne jest również to, by korzystać ze swojego laptopa rozsądnie i nie przeciążać go, a także by już na etapie zakupu dobrać sprzęt dopasowany do swoich potrzeb (z pomocą przychodzi tu porównywarka PADO24. Jak pokaże nam każde porównanie cen laptopów, za sprzęt lepszej jakości i bardziej wydajny zapłacimy niestety więcej niż za przeciętny. Jednak jeżeli później będziemy z nim właściwie postępować, to nasz komputer na pewno posłuży nam jeszcze przez długi czas.

  • Aktualności