Zalanie laptopa – jak go uratować?

Zalanie laptopa to jeden z częściej zdarzających się wypadków podczas pracy na komputerze. W końcu większość z nas, robiąc coś na laptopie, pije w międzyczasie kawę lub herbatę. A wystarczy nieostrożny ruch ręką, by cały napój znalazł się na klawiaturze. Jest to sytuacja o tyle częsta, co również bardzo nieprzyjemna – w końcu jeżeli wystarczająco szybko nie zareagujemy, to sprzęt może ulec całkowitemu zniszczeniu, a na dodatek nie będziemy mogli skorzystać z gwarancji na laptopa.

zalanie laptopa

Co więc powinniśmy zrobić, kiedy zdarzy nam się zalanie laptopa? Przede wszystkim działać błyskawicznie i automatycznie. Grunt to nie dopuścić, by napój przedostał się do płyty głównej. Jak najszybciej powinniśmy więc odwrócić laptopa do góry nogami, unikając przy tym potrząsania nim. Poza tym bardzo ważne jest odcięcie zasilania. Musimy więc odłączyć kabel, ale to zazwyczaj nie wystarcza. Laptopy są przecież wyposażone w baterię, którą także trzeba wyjąć. Sposób postępowania jest także zależny od modelu. W niektórych modelach istnieje specjalne złącze, które właśnie w kryzysowych sytuacjach daje nam możliwość błyskawicznego odcięcia zasilania. Kiedy już odwrócimy komputer do góry nogami, powinniśmy go tak pozostawić na co najmniej 24 godziny, by większość płynu zdążyła wypłynąć lub wyparować. Lepiej przecież w razie konieczności wymienić jeden element, taki jak bateria do laptopa niż cały komputer.

Ważny jest też rodzaj cieczy. Najlepiej jeżeli to była po prostu woda – wówczas po osuszeniu możemy spróbować włączyć komputer. Sprawa się komplikuje, jeśli wylaliśmy na laptopa napój słodki. Wówczas nawet po wyschnięciu może być problem z poprawnym działaniem komputera.

Niezbędne więc będzie gruntowne wyczyszczenie jego wnętrza. Możemy to zrobić samodzielnie (za pomocą wody destylowanej lub spirytusu), jednak najpierw dobrze się zastanówmy, czy na pewno czujemy się na siłach. Jeżeli nie do końca, lepiej powierzmy to zadanie specjaliście – oddajmy laptopa do serwisu. Na pewno będzie drożej (musimy się liczyć z kosztem rzędu 80-120 zł), ale także znacznie bezpieczniej. Zyskamy pewność, że wszystko zostało wykonane dokładnie i poprawnie. Niestety gwarancja zazwyczaj nie obejmuje przypadków takich, jak zalanie laptopa. 

Co może pogorszyć sytuację, kiedy przydarzy nam się zalanie laptopa?

Gdy dojdzie do zalania laptopa, w żadnym wypadku nie próbujmy go suszyć suszarką do włosów – może się to przyczynić do przedostania się cieczy do płyty głównej. Poza tym dopóki sprzęt nie zostanie fachowo rozkręcony i oczyszczony, w żadnym wypadku go nie włączajmy – istnieje ryzyko, że nie cała ciecz jeszcze wypłynęła i dojdzie do zwarcia. Najlepiej najpierw pokażmy komputer specjaliście i upewnijmy się, że wszystko jest w porządku, a dopiero potem wróćmy do normalnego używania go. Warto także już na etapie zakupu sprzętu pomyśleć o takim, który będzie w miarę wytrzymały na działanie różnych czynników zewnętrznych i w miarę wytrzymały – a taki pomoże Ci znaleźć nasza zamieszczona na PADO24.pl porównywarka.

awaria laptopa
  • Aktualności