Porównywarka i ranking lokat

Ranking lokat

ranking kont firmowych

Oszczędzanie to dziś podstawa, rezerwy finansowe powinien mieć każdy dorosły i poważnie myślący człowiek. Równie ważne jednak jest to, by pieniądze odkładać w rozsądny i skuteczny sposób. Jednym z najpopularniejszych obecnie służących do tego produktów są lokaty bankowe. Nie tylko dają nam one możliwość bezpiecznego przechowywania środków, ale także pozwalają je pomnożyć. Jeśli więc dysponujesz nadprogramową sumą pieniędzy, które nie są Ci w danej chwili potrzebne i chciałbyś odłożyć je na przyszłość – warto pomyśleć o założeniu lokaty.

To, że lokata to dobry wybór, wie już chyba każdy z nas. Nieco trudności może Ci jednak nastręczyć samo znalezienie najodpowiedniejszego dla siebie tego typu produktu – w końcu lokaty ma dziś w swojej ofercie większość banków i każdy z nich stara się nas przekonać, że to właśnie jego propozycja jest najlepsza. Swoje wątpliwości pomoże Ci rozwiać nasz zamieszczony na PADO24 ranking. Dzięki niemu będziesz mógł porównać oferty wielu banków w oparciu o różne kryteria. Korzystaj z PADO24 i oszczędzaj skutecznie!

Porównaj lokaty!

Lokaty bankowe

lokaty Lokaty bankowe to dobry sposób na powiększenie swoich oszczędności. Umiejętność oszczędzania i inwestowania środków to jeden z czynników, który dziś decyduje o naszym poziomie swobody finansowej. Mimo że część osób obawia się deponowania pieniędzy w banku, lokaty to jeden z najbardziej bezpiecznych i opłacalnych sposobów przechowywania oszczędności. Są one dostępne dla bardzo dużej grupy klientów. Założenie lokaty nigdy nie było tak proste – można to zrobić w placówce bankowej, przez telefon, a także coraz częściej za pomocą Internetu. Lokata bankowa to produkt o przejrzystych zasadach: wpłacamy pieniądze, a po określonym czasie otrzymujemy je z powrotem wraz z odsetkami, które bank zarobił, obracając naszymi pieniędzmi. Trzeba zaznaczyć, że zakładając lokatę, nie ponosimy ryzyka utraty zdeponowanych środków. Nawet jeżeli bank lub inna firma finansowa, w której złożyliśmy swoje pieniądze, upadnie, wypłatę środków gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, pokrywający kwoty do równowartości 100.000 euro. Klientom warto wpłacać na lokatę swoje środki, nawet jeśli nie oczekują oni dużych zysków. Wartość pieniądza w czasie spada z powodu inflacji, a lokata bankowa pozwala na nadrobienie straty tej wartości. Jeśli wciąż odkładasz pieniądze na zwykłym koncie osobistym, powinieneś dowiedzieć się więcej na temat lokat!

Najpopularniejsze lokaty

Co proponują nam banki na rynku lokat? Wybór jest naprawdę spory. Znajdziemy bardzo dużo ofert lokat terminowych, czyli typowych produktów bankowych, które pozwalają na zachowanie wartości naszego pieniądza. Jak to działa? Klient zawiera umowę z bankiem, w wyniku której udziela mu swoich pieniędzy na określony czas, a w zamian zarabia dodatkowe odsetki od wpłaconej kwoty. Banki proponują lokaty na różne okresy: 1-2 miesiące (lokaty krótkoterminowe), kwartalne, półroczne, a nawet na kilka lat, jak jest to w przypadku lokat długoterminowych. W przypadku tych terminowych wyróżniamy dwa rodzaje oprocentowania lokat (podawanego zazwyczaj w skali roku): stałe i zmienne. Jeżeli mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym, z miejsca możemy oszacować swój zysk, gdyż jego procentowa wartość jest podana i gwarantowana przez bank. To doskonała propozycja dla osób, które nie lubią wiele ryzykować, a cenią sobie pewność i przewidywalność. Oprocentowanie zmienne to z kolei dobry wybór dla klientów bardziej doświadczonych, którzy potrafią oszacować swoje szanse na uzyskanie zysku i wiedzą, kiedy najlepiej ulokować pieniądze w banku. W tym przypadku oprocentowanie lokaty może zmienić się w trakcie jej trwania. Zależy to od kilku czynników, z których najważniejsze to zmienna sytuacja na rynku i wysokość stóp procentowych NBP (gdy zostaną podniesione, nasze odsetki mogą wzrosnąć). Jeżeli elementy te wpłyną na oprocentowanie, to od danego dnia nasz zysk będzie liczony w nowy sposób. Najczęściej lokaty z oprocentowaniem zmiennym są korzystniej oprocentowane, jednak nie oznacza to, że otrzymamy zawsze wyższe odsetki niż w przypadku stałego oprocentowania. Zmienny system może być w niektórych sytuacjach bardzo opłacalny dla klienta, lecz nie mamy w tym przypadku żadnej gwarancji wysokiego zysku. Podobnie doświadczeni klienci mogą zainteresować się ofertą lokat walutowych, czyli depozytów w walucie obcej. Jest to poniekąd inwestowanie środków w zagranicznej walucie. Jeżeli jej wartość względem złotego wzrośnie – czekają nas zyski, jeżeli będzie odwrotnie – możemy stracić. Jest to zatem lokata tylko z nazwy, gdyż nie gwarantuje nam zysku. Jednak jeżeli nasza zagraniczna waluta będzie się umacniać, możemy zarobić dużo więcej niż w przypadku tradycyjnych lokat. Niewielkie oprocentowanie lokat walutowych jest zatem tylko częścią naszego przychodu.

lokaty dla każdego

Wyjątkowo atrakcyjną ofertę zdają się stanowić lokaty progresywne. Ich oprocentowanie wzrasta w czasie, przez co są tym bardziej opłacalne, im dłuższy okres ich prowadzenia. Procent początkowy jest niski, lecz oprocentowanie w ostatnim okresie może przyciągać uwagę. Niestety sama lokata nie musi być w ostatecznym rozrachunku bardziej opłacalna niż tradycyjna lokata terminowa. Aby dokładnie porównać oferty, trzeba zapoznać się ze szczegółami umowy. Najłatwiej ocenić opłacalność lokaty progresywnej przez wyliczenie oprocentowania średniego w skali roku.

Kolejny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę, to kapitalizacja, czyli częstotliwość dodawania zarobionych odsetek to głównej kwoty wpłaconego kapitału. W przypadku lokat długoterminowych najczęściej następuje to po roku. Inne lokaty oferują kapitalizację co trzy miesiące, a nawet kapitalizację dzienną. Częstsza kapitalizacja jest dla klienta znacznie bardziej opłacalna, gdyż kolejne odsetki są liczone od wyższej kwoty. Przed wyborem lokaty trzeba też sprawdzić, czy jest ona odnawialna czy nie. Lokatę odnawialną możemy po upłynięciu jej terminu odnowić, przez co zostanie przedłużona na kolejny taki sam okres. Trzeba jednak sprawdzić, jakie zasady wyznacza bank w przypadku odnowienia lokaty i czy będzie ona dla nas opłacalna. Jeżeli martwi Cię, że stracisz dostęp do swoich środków, a później będą one nagle potrzebne, możesz być spokojny – lokatę można zamknąć w zasadzie w każdej chwili. Niestety powoduje to znaczne uszczuplenie Twoich odsetek lub ich całkowitą stratę. Szczegóły wypowiedzenia umowy każdy bank określa w swoim regulaminie, którego przeczytanie jest niewątpliwie konieczne przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty.

Trzeba wiedzieć, że zysk z lokaty jest zawsze pomniejszony o obowiązkowy podatek od dochodów z inwestycji kapitałowych, popularnie w Polsce nazywany „podatkiem Belki”. Wynosi on 19% i o tyle bank zmniejszy nasz zysk. Do 2012 roku bardzo popularne były produkty pozwalające ominąć podatek, czyli lokaty jednodniowe. Dzienny zysk nie był duży, dzięki czemu przy obowiązujących do tamtego czasu zasadach ordynacji podatkowej lokata tego typu nie była opodatkowana. Dziś ominięcie płacenia podatku nie jest już możliwe, lecz mimo to wiele banków ma w swojej ofercie atrakcyjne lokaty jednodniowe. Są one idealne dla osób, które nie lubią zamrażania pieniędzy na dłuższy czas i muszą na co dzień aktywnie korzystać z większości swoich środków. Ciekawym rozwiązaniem jest lokata nocna, na której pieniądze pracują, podczas gdy ich posiadacz spokojnie śpi, a rano budzi się z niewielkim dodatkowym zyskiem. Niestety często trzeba posiadać konto w danym banku, aby móc korzystać z oferty jego lokat jednodniowych. Taka forma lokaty nie jest zbyt opłacalna w skali roku w porównaniu do lokat długoterminowych, ale daje klientowi dużą swobodę i może być dobrą decyzją, jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia w korzystaniu z lokat bankowych.

Porównaj najlepsze lokaty na PADO24!

Instytucje finansowe proponują swoim klientom różnorodne propozycje w dziedzinie zarabiania na wolnych środkach, takie jak konta oszczędnościowe czy lokaty. Dzięki temu każdy klient może skorzystać z dogodnej dla siebie oferty, która pozwoli ustrzec się przed spadkiem siły nabywczej pieniądza, a nawet sporo zarobić. Ranking lokat można znaleźć na stronie PADO24. Interesują Cię lokaty krótkoterminowe czy może chcesz złożyć pieniądze na dłuższy czas? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach. Porównujemy je pod względem oprocentowania, zakresu możliwych do wpłacenia kwot, kosztów i zysków. Lokaty terminowe, lokaty jednodniowe, lokaty odnawialne – znajdź najlepsze oferty lokat na PADO24. Umieszczenie pieniędzy na lokacie powinno być przemyślane – każdy klient z pewnością chciałby odnosić jak najwięcej korzyści z wybieranych przez siebie produktów, a jest to możliwe tylko dzięki dokładnemu poznaniu rynku. Zainteresowanym przydadzą się także artykuły i porady o lokatach bankowych dostępne na PADO24. Dzięki nim poznasz zasady dotyczące zakładania lokat, dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy oraz poznasz korzyści, jakie dają nietypowe rodzaje lokat, takie jak lokata rentierska, lokata walutowa czy lokata dla dziecka. Jeśli poznasz możliwości lokat bankowych, łatwiej będzie Ci określić swoje preferencje, a porównywarka lokat bankowych PADO24 pozwoli znaleźć dopasowaną ofertę i przejść do założenia lokaty. To prosty sposób na wybranie swojej lokaty bankowej – wszystkie najlepsze lokaty krótkoterminowe i lokaty długoterminowe możesz porównać w jednym miejscu, całkowicie za darmo!

Porównywarka lokat bankowych z PADO24 pomoże Ci w oszczędzaniu!

Jeżeli chodzi o lokaty, instytucje finansowe mają dla swoich klientów wiele różnorodnych propozycji. Dzięki temu każdy klient może skorzystać z dogodnej dla siebie oferty, która pozwoli mu ustrzec się przed spadkiem siły nabywczej pieniądza, a nawet sporo zarobić. Najlepsze z nich możesz znaleźć za pomocą porównywarki finansowej na PADO24. Porównujemy je pod względem oprocentowania, zakresu możliwych do wpłacenia kwot, kosztów i zysków. Lokaty terminowe, lokaty jednodniowe, lokaty odnawialne – z nami znajdziesz te najlepsze. Porównywarka PADO24 pozwoli Ci odnaleźć najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę. To najprostszy sposób na wybranie swojej lokaty bankowej – wszystkie produkty możesz porównać w jednym miejscu, całkowicie za darmo!

jak wybrać lokatę

Zajrzyj do rankingu lokat na PADO24 i wybierz najlepszą ofertę!

Jednak porównywarka to nie wszystko, co mamy Ci do zaoferowania na PADO24, jeżeli chodzi o lokaty. Oprócz niej przydatny na pewno będzie także nasz ranking lokat. Znajdziesz tam zestawione ze sobą w jednym miejscu wszystkie dostępne aktualnie oferty. Dzięki temu szybko dowiesz się, w jaki sposób i w jakim banku aktualnie najbardziej opłaca się oszczędzać. Nasz ranking uwzględnia sporo różnych aspektów, takich jak na przykład oprocentowanie, koszty czy czas trwania lokaty, jest więc bardzo wielostronny i obiektywny. Możesz być pewien, że zajmujące w nim pierwsze miejsca produkty są naprawdę wartościowe i godne polecenia, a wybierając je, z całą pewnością się nie rozczarujesz.

Materiały do pobrania:

Lokaty są często wybieranym sposobem na pomnożenie oszczędności. Ich oprocentowanie nie powala na kolana, ale jest i tak korzystniejsze niż na zwykłym rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowym. Lokaty zakładamy na różne okresy. Na rynku są oferty m.in. lokat jednodniowych, miesięcznych, rocznych i wieloletnich. W większości z nich korzystamy z opcji automatycznego odnowienia lokaty po upływie jej terminu. Co jeśli chcemy, by nasz kapitał wraz z odsetkami został jednak przelany po zakończeniu umowy? Konieczne jest złożenie oświadczenia o rezygnacji z automatycznego odnowienia lokaty do banku, w którym ją otworzyliśmy. W umowie, którą zawieraliśmy podczas otwierania lokaty określiliśmy rachunek, na jaki mają zostać przelane środki po jej zakończeniu. Jeśli chcemy go zmienić należy poinformować o tym bank. Wzory obu wymienionych dokumentów znajdziecie na PADO24. Wystarczy, że je uzupełnicie i złożycie w placówce banku.

Oświadczenie o rezygnacji z automatycznego odnowienia lokaty

Udostępniamy Ci bezpłatnie wzór oświadczenia o rezygnacji z automatycznego odnowienia lokaty. Wykorzystaj go jeśli chcesz jej dokonać. Wystarczy, że go wypełnisz i złożysz w banku.

Pobierz dokument

Wniosek o zmianę rachunku bankowego do przelania środków z lokaty

Po założeniu lokaty możesz dokonać zmiany rachunku bankowego do przelania środków po jej zakończeniu. Proponujemy Ci wzór wniosku w tej sprawie, który możesz uzupełnić i zanieść do banku.

Pobierz dokument

Lokaty są produktem bankowym, który nie wymaga od nas częstych wizyt w bankach i wypełniania wielu dokumentów. Po ich założeniu możemy co najwyżej zdecydować o automatycznym odnowieniu na kolejny okres lub zmienić rachunek do przelania z niej środków po zakończeniu lokaty. W obu sytuacjach PADO24 wychodzi na przeciw Waszym potrzebom udostępniając bezpłatne i proste wzory, które będą Wam potrzebne. Liczymy, że w razie potrzeby właśnie z nich skorzystacie.

  • Aktualności