Porównywarka i ranking lokat

Lokata bankowa czy fundusz inwestycyjny? Co wybrać?

Lokata to produkt bankowy, który z założenia ma mieć wysokie oprocentowanie. Poza tym, cechuje się kapitalizacją odsetek i z góry określonym okresem oszczędzania. Dostęp do lokaty mamy też zwykle nieograniczony. Dodatkowo wybierając lokatę, możemy ustalić, dzięki jakiemu rodzajowi oprocentowania będziemy zarabiać. Może być ono stałe lub zmienne. W wyborze najlepszej lokaty pomoże nasza porównywarka lokat na PADO24. Jeśli chodzi natomiast o fundusz inwestycyjny to gromadzi on środki wielu osób i inwestuje je w papiery wartościowe lub inne aktywa. Wyróżniamy trzy rodzaje funduszy: akcji, obligacji, gotówkowe. Funduszami zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Różnice między lokatą a funduszem inwestycyjnym

Najlepsze lokaty bankowe zarabiają na oprocentowaniu, więc im wyższe tym lepsze. Fundusze zaś muszą posiadać większą stopę zwrotu, by dać nam większy zysk. Lokaty są automatycznie bardziej przewidywalne. A to znaczy, ze jesteśmy w stanie określić, wkładając do niej, ile z niej wyjmiemy. Jest to bezpieczna opcja. Daje stabilność i przewidywalne zyski. Co zaś dotyczy funduszy, to nie możemy przewidzieć wynikających z zainwestowania w nie profitów i czasu, jaki potrzebny jest do ich uzyskania. W tej sytuacji fundusze mogą wydawać się niepewną inwestycją. Nic bardziej mylnego. Ich nieprzewidywalność nie oznacza jeszcze braku zysku, a ten może być ostatecznie dużo większy niż z lokaty. Faktem jest jednak, że inwestując w fundusz, ryzyko jest po naszej stronie. Zatem można stwierdzić, że lokaty są dla tych, którzy nie znają się na inwestycjach i rynku oraz chcą mieć gwarancję bezpiecznego zysku w krótkim czasie. Fundusz jest bardziej elastyczny, a co za tym idzie, daje więcej możliwości inwestowania i to na dłużej. Trzeba więc być bardziej aktywnym zarządcą swojego kapitału. Fundusze nie dają nam gwarancji bezpieczeństwa, jednak majątek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych jest oddzielony od majątku jego uczestników. Lokaty natomiast są zabezpieczone w razie bankructwa banku. To oznacza, że mamy prawo do otrzymania zwrotu naszych oszczędności. Możliwości odkładania pieniędzy i zarabiania na nich jest bardzo wiele, a mnóstwo osób nurtują podstawowe pytania. Lokata czy konto oszczędnościowe? A może fundusz inwestycyjny? Przed wyborem warto poszukać informacji o tych produktach.

oprocentowanie lokat

Dowiedz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze

Co warto dodatkowo wiedzieć? Na pewno to, że mając niewiele wolnych środków, możemy zainwestować w fundusz inwestycyjny. Lokata wymaga od nas większych środków, zaś jeśli chodzi o fundusz, możemy wyłożyć już 50 PLN. To niebywały plus. Poza tym, zarządzać funduszami pomagają nam specjaliści w dziedzinie ekonomii i ze znajomością rynku. Tak więc nie pozostajemy całkiem sami. Miejmy na uwadze, że mając lokatę inwestujemy w jeden rodzaj aktywów – gotówkę. Znacznie większy wybór mamy w funduszach. Co więcej, musimy pamiętać nie tylko o zyskach, ale o kosztach! Założenie lokaty jest co prawda darmowe, ale gdyby przyszło nam do głowy z niej wcześniej zrezygnować, tracimy odsetki. Fundusze zaś oznaczają dla nas regularne opłaty za zarządzanie. Ponadto, musimy się liczyć z jednorazowymi opłatami dystrybucyjnymi. Jednak fundusz to możliwość uniknięcia tzw. podatku Belki.

Trudno jest rozsądzić, co stanowi najlepszą opcję. Trzeba dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe, okres inwestowania, możliwe zyski. Warto także skorzystać z obiektywnej porównywarki finansowej – takiej jak na przykład ta zamieszczona na PADO24. Pamiętajmy, że nieważne kiedy zaczniemy inwestować, ale zastanówmy się raczej na jak długo i jakie ryzyko chcemy podjąć.

  • Aktualności