Porównywarka i ranking lokat

Lokata czy konto oszczędnościowe? Wybór należy do Ciebie

Spośród produktów oferowanych nam przez banki w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe. Usługi te łączy ich przeznaczenie – obie służą do pomnażania oszczędności. Różnice między nimi natomiast tkwią w szczegółach, którym jednak warto się bliżej przyjrzeć, zanim podejmiemy decyzję o założeniu jednego lub drugiego.

Lokata polega na oddaniu pieniędzy w depozyt banku na pewien z góry określony czas. Do umieszczonych na niej środków nie mamy więc dostępu aż do jej zakończenia. Sami decydujemy, na jak długo chcemy otworzyć lokatę – może to być zaledwie jeden dzień, ale też nawet kilka lat. Warto od razu to dobrze przemyśleć, ponieważ przedwczesne zerwanie lokaty wiąże się zazwyczaj z konsekwencjami, które polegają albo na pozbawieniu klienta naliczonych odsetek, albo przynajmniej na ich obniżeniu.

Natomiast zasady rządzące kontem oszczędnościowym nie są aż tak restrykcyjne. Dostęp do umieszczonych na nim środków mamy na bieżąco – wolno nam je zarówno wypłacać, jak i zwiększać umieszczoną na koncie sumę. Jednak jeżeli korzystamy z tej możliwości zbyt często (więcej niż raz w miesiącu), zazwyczaj zostaniemy obarczeni dodatkowymi opłatami. Nie warto jej więc nadużywać. Co ważne, oprocentowanie lokat jest zazwyczaj (choć nie zawsze) stałe, a kont oszczędnościowych – zmienne.

najbardziej opłacalne lokaty

Lokata terminowa – jak to działa? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Lokata to dobre rozwiązanie, gdy dysponujemy pewną nadprogramową sumą pieniędzy, co do których jesteśmy przekonani, że w najbliższym czasie nie będą nam potrzebne. Umieszczając te środki na lokacie, w bezpieczny sposób przechowamy je aż do momentu wygaśnięcia rachunku. Dzięki temu znacznie trudniej nam będzie ulec pokusie przedwczesnego ich wydania – perspektywa utraty całości lub części odsetek sprawi, że zastanowimy się trzy razy, zanim się zdecydujemy na zerwanie lokaty.

Jakie lokaty najlepiej wybierać? Oczywiście te długoterminowe. Zazwyczaj są one najwyżej oprocentowane. Zawsze jednak warto podejmować decyzję racjonalnie i dopiero po dokładnym przemyśleniu wszystkich okoliczności i sprawdzeniu szczegółów, takich jak kapitalizacja odsetek. Zastanówmy się, na jaką lokatę faktycznie możemy sobie pozwolić, nie ryzykując jednocześnie, że będziemy musieli przedwcześnie ją zamknąć, i taką właśnie załóżmy.

Dzięki stałemu oprocentowaniu już w momencie otwierania lokaty długoterminowej możemy obliczyć, jak wysokie odsetki uzyskamy przez cały czas jej trwania. Taka formuła czasem może być dla nas korzystna, a czasem wręcz przeciwnie. Zależy to od zmian w stopach procentowych NBP. Jeśli w czasie trwania naszej lokaty spadną one – z pewnością będziemy zadowoleni, że nasze oprocentowanie jest nadal na stałym poziomie. Jeżeli natomiast wzrosną – niestety i tak zyskamy dokładnie tyle samo, co zwykle. W wyborze najkorzystniejszej lokaty bankowej pomoże nasze porównanie lokat. Wejdź na PADO24 i sprawdź najlepsze oferty na rynku.

A może konto oszczędnościowe?

Ta usługa jest dobra dla osób, które stawiają na regularne oszczędzanie. Tego typu konto, w przeciwieństwie do lokaty, jest przez cały czas dostępne dla użytkownika. Pozwala dokonywać w dowolnym czasie zarówno wpłat, jak i wypłat. Możemy więc początkowo umieścić na nim niewielką kwotę, a potem stopniowo, na przykład po otrzymaniu każdego wynagrodzenia, uzupełniać je o kolejne środki, aż w końcu uzbiera się naprawdę znaczna suma. Natomiast w momencie, gdy będzie nam potrzebny nagły zastrzyk gotówki, bez problemu przelejemy odpowiednią ilość pieniędzy na swoje konto osobiste, nie narażając się na żadne – inaczej niż w przypadku lokaty – konsekwencje.

korzystne lokaty

Minusem jednak jest fakt, że jeżeli nasza aktywność na koncie oszczędnościowym będzie zbyt duża (wpłaty i wypłaty częściej niż raz na miesiąc) prawdopodobnie zostaniemy obarczeni dodatkowymi opłatami, które w skrajnym przypadku mogą nawet przekroczyć wysokość zarobionych odsetek. W takim wypadku warto pomyśleć o założeniu kilku kont oszczędnościowych, na których umieścimy za to mniejsze, przeznaczone na różne konkretne cele, sumy.

Co więc lepiej wybrać – lokatę czy konto oszczędnościowe? A może lokatę i fundusz inwestycyjny jako dodatek? Na te pytania nie ma niestety jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych planów, zamiarów i od celu, do jakiego ma być przeznaczony rachunek. Jeśli chcemy bezpiecznie przechować pewną sumę pieniędzy, której chwilowo nie planujemy spożytkować – wybierzmy lokatę. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o bieżące oszczędzanie – lepsze będzie konto oszczędnościowe. Poza tym – zawsze możemy przecież mieć zarówno jedno, jak i drugie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy jednak porządnie się zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, pomocne będą na przykład artykuły z www.pado24.pl oraz dostępna tam porównywarka finansowa.

  • Aktualności