Porównywarka i ranking lokat

Najlepsze lokaty bankowe – bezpieczny sposób na oszczędzanie

Najlepsze lokaty to świetny sposób na ulokowanie wolnych środków. Podobno jedynie niewielki odsetek Polaków decyduje się na oszczędzanie. Większość z nas nie stara się w żaden sposób zgromadzić większej sumy pieniędzy, przeznaczając całe wynagrodzenie na bieżące sprawy. Tymczasem wśród tych, którzy najczęściej oszczędzają, są osoby zamożne. Pytanie o to, czy oszczędzają dlatego, że są bogate, czy też są bogate, bo oszczędzają, przypomina trochę pytanie o jajko i kurę. Jedno jest pewne – warto posiadać oszczędności i to najlepiej jak największe. Jest to po prostu nasze zabezpieczenie od przypadków losowych oraz sposób na spokojną przyszłość. Świadomość posiadania odłożonych środków daje nam ogromy komfort. Pieniądze nie są jednak celem samym w sobie. Chodzi o to, aby jeszcze dla nas procentowały i powiększały stan naszego posiadania. Tutaj w większości przypadków przychodzą nam na myśl inwestycje. Różne instytucje i osoby przekonują nas, żebyśmy zainwestowali właśnie w ich przedsięwzięcie. Czasami może okazać się to strzałem w dziesiątkę, jednak wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Nikt przecież nie da nam stu procentowej gwarancji sukcesu danej inwestycji. Zdarza się i tak, że ktoś przekonuje nas o całkowitym bezpieczeństwie takiej formy zarządzania pieniędzmi, jednak w takie zapewnienia nie możemy wierzyć.

najlepsze lokaty bankowe

Bezpieczeństwo najlepszych lokat

Bezpieczną alternatywą do inwestowania umożliwiającą jednoczesne oszczędzanie i zarabianie pieniędzy są najlepsze lokaty bankowe. Jest kilka różnych rodzajów i definicji lokaty. Najpopularniejszymi z nich są lokaty terminowe, czyli umowy między bankiem, a klientem zawierane na czas określony, podczas którego bank może operować naszymi pieniędzmi, ale na koniec umowy zobowiązuje się do oddania całej kwoty powiększonej o odsetki. Warto wiedzieć, jak wybrać lokatę, aby przyniosła nam ona wymierne korzyści.

Lokaty terminowe dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Pierwsze po zakończeniu okresu umowy zostają automatycznie przedłużone, a drugie samoistnie wygasają, przekazując zgromadzone środki na konto klienta. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania, ponieważ już przed założeniem lokaty znamy jej gwarantowaną stopę zwrotu. Wiemy więc, ile zarobimy i ta kwota nie może ulec zmianie nawet w przypadku jakiegoś dużego kryzysu ekonomicznego.

Bank jak każde przedsiębiorstwo może mieć problemy, a nawet ogłosić upadłość. Co w takim przypadku? Czy nasze pieniądze z lokaty przepadną? W żadnym wypadku! Każda lokata jest chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów z wypłacalnością banku zwróci nasze pieniądze w całości jeżeli kwota zgromadzonych środków nie przekroczy stu tysięcy euro. Korzystając więc z kilku lokat ograniczonych do tej kwoty, gwarantujemy sobie całkowite bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Oprocentowanie najlepszej lokaty i jej otwarcie

Pełny spokój jednak kosztuje i dlatego lokaty są zazwyczaj dość nisko oprocentowane. Dodatkowo nie możemy wypłacić naszych pieniędzy w dowolnym momencie, ponieważ stracimy w ten sposób wszystkie lub część odsetek. Zmniejsza się więc nieco nasza elastyczność i możliwość gospodarowania całością zgromadzonych środków. Jeśli jednak wiemy, że pewna część kapitału nie będzie nam potrzebna w najbliższym czasie, to najlepsza lokata jest jednym z najlepszych sposobów na ulokowanie nadwyżki finansowej. Jest ona również bardzo łatwo dostępna i możemy ją założyć w dosłownie kilka chwil. Banki oferują nam możliwość oszczędzania pieniędzy w ten sposób na każdym kroku. Lokatę możemy założyć bezpośrednio w placówce banku, przez Internet, a nawet w ostatnim czasie przez aplikację bankową na smartfonie. Nie jesteśmy więc w żaden sposób ograniczeni i możemy zacząć oszczędzać już chwilę po podjęciu w tej kwestii decyzji.

Oczywiście niezwykle ważne jest również to, abyśmy przed założeniem lokaty sprawdzili jej warunki. Istnieje wiele rodzajów lokat bankowych i nie chodzi tu tylko o samo oprocentowanie, ale i sposób kapitalizacji odsetek, okres na jaki lokata jest zawarta czy dodatkowe świadczenia. Wybór najlepszej lokaty może okazać się dość trudny, ponieważ umowy pisane są w formalny sposób i dotarcie do interesujących nas danych może okazać się czasochłonne. Warto zatem skorzystać z gotowych rozwiązań i odwiedzić stronę PADO24, na której znajduje się porównywarka finansowa. Dzięki niej nie będzie konieczności przeszukiwania całego Internetu i wydzwaniania do banków. Wszystko jest w jednym miejscu, dostępne 24 godziny na dobę i całkowicie bezpłatne.

  • Aktualności