Porównywarka i ranking lokat

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokata bankowa, nazywana inaczej także depozytem bankowym, jest czymś w rodzaju pożyczki ze strony klienta dla banku lub instytucji finansowej. Klient w zamian za przekazanie swoich oszczędności do banku otrzymuje – po upływie określonego czasu zapisanego w umowie – odsetki. Jest to korzystne dla obu stron, klient ma możliwość zdobycia zysku wynikającego z oprocentowania lokaty, bank lub instytucja finansowa zaś otrzymuje niezbędny kapitał, który służy do udzielania kredytów.Banki konkurują między sobą w stworzeniu jak najatrakcyjniejszych ofert, dlatego też jeszcze przed udaniem się do banku warto zapoznać się z rodzajami i typami lokat. Pomoże Ci to w znalezieniu najlepszej lokaty bankowej.

Podstawowy podział lokat bankowych

rodzaje lokat bankowych 

Porównanie lokat bankowych na PADO24 to zestawienie najkorzystniejszych produktów na rynku. Uwzględnione w nim lokaty możemy podzielić na dwie główne grupy:

• Pierwsza grupa, dzieli lokaty na nieodnawialne (jednorazowe) i odnawialne. Inwestycja jednorazowa oznacza, że w momencie upływu umówionego terminu, bank automatycznie przelewa wpłacone przez Ciebie fundusze wraz z zarobionymi odsetkami ponownie na Twój rachunek bankowy. Lokata jednorazowa nie jest także automatycznie przedłużana przez instytucję finansową. Lokata odnawialna wygląda dokładnie odwrotnie, to jest depozyt bankowy przedłuża się samoczynnie, co nie wymaga od Ciebie ponownego zakładania lokaty.

• Druga grupa to lokaty krótko i długoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy wariant jest lokatą zakładaną na krótki okres, który nie przekracza jednego roku. W przypadku inwestycji długoterminowych minimalny okres wpłaty kapitału wynosi od 12 miesięcy czasami nawet do 6 lat.

Szczególne rodzaje lokat

Oczywiście to nie wszystkie lokaty dostępne na rynku. Możemy wymienić jeszcze kilka typów lokat, które mają bardziej sprecyzowane parametry. Poniżej wymienimy najbardziej popularne z nich:

• Lokata standardowa

Jest ona najczęściej zakładaną lokatą bankową. Fakt, który wpływa na jej popularność to możliwość korzystania z niej nawet przy niewielkich środkach finansowych. Także wybór wymiaru trwania umowy jest dość szeroki – od 1 do 24 miesięcy. Gdy czas trwania lokaty upłynie, bank wpłaca zainwestowany kapitał wraz z odsetkami. Jest to więc mało ryzykowna i stosunkowo pewna forma oszczędzania.

• Lokata dynamiczna

Często mylona z progresywną. Główną różnicą miedzy nimi jest sposób naliczenia odsetek. To co je łączy i przez co są często mylone to fakt, że oprocentowanie rośnie w miarę oszczędzania. Lokatę dynamiczną charakteryzuje możliwość swobodnego wypłacania zasobów finansowych przez okres istnienia umowy. Jednak mimo iż oprocentowanie wzrasta w trakcie trwania lokaty, jest przeważnie zawsze niższe w porównaniu do lokaty standardowej.

• Lokata jednodniowa

Zwana również nocną. Jest również stosunkowo często wybieraną lokatą. Wyróżnia się tym, że środki finansowe są umieszczane na lokacie na okres jednego dnia, a właściwie nocy. Między godziną 21 a 9 rano środki są oprocentowane, zaś w ciągu dnia klient może je swobodnie pobierać. Ten typ lokat był kiedyś bardzo popularny ze względu na możliwość ominięcia tak zwanego „podatku Belki”. W chwili obecnej po zmianie w prawie, 19% podatek jest pobierany nawet od lokat jednodniowych.

• E-lokaty

Jest to jedna z bardziej nowoczesnych form oszczędzania. Jeżeli posiadasz konto w banku z dostępem do internetowego serwisu bankowego, warto poszukać i założyć lokatę samodzielnie za pomocą platformy internetowej. Bardzo często są one bardziej korzystne niż depozyty bankowe zakładane w oddziale banku lub instytucji finansowej.

• Lokata rentierska

Jest skierowana do osób posiadających duże oszczędności. Jej specyfika polega na tym, że zysk, czyli odsetki są regularnie przelewane na konto klienta. Inaczej niż w przypadku pozostałych lokat, gdzie zysk jest wypłacany dopiero po zakończeniu umowy. Lokata swoją nazwą nawiązuje do rentiera, czyli osoby utrzymującej się z dochodów płynących z posiadanego kapitału.

• Lokata strukturyzowana

Ta propozycja łączy ze sobą bezpieczeństwo, jakie daje lokata oraz możliwość uzyskania wyższych zysków. Działa to w następujący sposób: większa część kapitału 75-90% jest lokowana w bezpieczniejsze instrumenty, jak na przykład obligacje skarbowe, zaś pozostała część inwestowana jest w rynek nieruchomości, giełdę itp.

Wymieniliśmy najpopularniejsze z lokat znajdujące się w ofercie banków. Jeśli decydujesz się na oszczędzanie za pomocą lokaty, warto pamiętać, że jest wiele rodzajów lokat, dzięki temu możesz wybrać tę, której okres trwania jak i specyfika będzie najbardziej dopasowana do Twoich możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub skorzystać ze skutecznej porównywarki finansowej, zaglądaj częściej na naszą stronę.

opłacalne lokaty
  • Aktualności