Najciekawsze miasta w Polsce

Baranów Sandomierski

Baranów Sandomierski to atrakcyjne miasto położone nad Wisłą w województwie podkarpackim. Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają czasów Bolesława Krzywoustego, a jego oryginalna nazwa wzięła się najpewniej od hodowli baranów, którą zajmowali się niegdyś niemal wszyscy mieszkańcy tamtych terenów. Ze względu na jego korzystne usytuowanie, miasto rozwijało się dzięki handlowi, głównie zbożem. Prawa miejskie zostały nadane osadzie w 1354 roku przez Kazimierza Wielkiego. Pod koniec XVI wieku prężnie rozwijało się tu rzemiosło, szczególnie sukiennictwo, szewstwo i kuśnierstwo. Mimo częstych wylewów Wisły, utrudniających życie mieszkańców, miasto rozrastało się i stanowiło coraz bardziej istotny punkt na mapie. Sporą część zamieszkującej tutaj ludności stanowiła mniejszość żydowska. Została ona jednak w całości wysiedlona przez Niemców podczas II wojny światowej. W roku 1944, gdy przez Wisłę przedarły się wojska radzieckie, utworzono na tych terenach Przyczółek Baranowski. Przez wydarzenia, które się tam rozgrywały, miasto nie prosperowało zbyt dobrze. Dopiero po okresie wojennym nastąpił jego rozkwit. Podjęto szereg inwestycji i remontów, które zaowocowały szybkim rozwojem miasta. Dziś jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

W Baranowie Sandomierskim znajduje się zachwycający Zespół Zamkowo-Parkowy, zwany nawet czasem przez wzgląd na podobieństwa, Małym Wawelem. Ta zbudowana w stylu renesansowym forteca była niegdyś zamieszkiwana przez najznamienitsze szlacheckie rodziny, które zadbały o jej niepowtarzalny wystrój. Do czasów obecnych zamek zachował się niemal w niezmienionej formie i jest jednym z najbardziej podziwianych w całej Europie. Otoczony perfekcyjnie zadbanym parkiem, trzykondygnacyjny budynek robi niemałe wrażenie na turystach. Zwiedzanie obiektu jest najbardziej owocne, gdy mamy obok siebie przewodnika, który przybliży nam niezwykłą historię tego miejsca. Do niektórych miejsc, takich jak zamkowe muzeum nie będziemy mogli wejść bez jego obecności. Zgromadzone tam eksponaty pochodzą z XVI wieku i stanowią gratkę dla miłośników historii. Koniecznym punktem jest także Zbrojownia Rycerska, po której oprowadza prawdziwa dama dworu. Opowiada przy tym o tajemniczych podziemiach zamku i sztukach walki, a największą ciekawostkę stanowią prezentowane przez nią najprawdziwsze narzędzia tortur. Warto także przed zaplanowaniem zwiedzania zapoznać się z planowanymi wystawami czasowymi, które są tam organizowane. Można na nich podziwiać na przykład instrumenty i urządzenia medyczne pochodzące z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich, używane w okresie międzywojennym. Po zwiedzaniu majestatycznych komnat Zamku w Baranowie Sandomierskim, koniecznie trzeba wybrać się na spacer po otaczającym go parku, w którym poczujemy się, jakbyśmy byli prawdziwymi członkami rodziny królewskiej. Sceneria jak z filmu pozwoli nam przenieść się do dawnych czasów. Wyczerpujące zwiedzanie możemy natomiast zakończyć w mieszczącej się na terenie obiektu restauracji, serwującej tradycyjne polskie dania, takie jak na królewskim dworze.

Atrakcje turystyczne w Baranowie Sandomierskim

Liczne zabytki warte obejrzenia w Baranowie Sandomierskim to tylko część atrakcji, jakie czekają na turystów. Prawdziwą gratką są organizowane tutaj przeprawy promowe przez Wisłę od miejscowości Świniary do Baranowa Sandomierskiego. Przemierzając największą rzekę w Polsce, możemy podziwiać otaczający ją malowniczy krajobraz i zrelaksować się w gronie rodziny lub przyjaciół. Liczne imprezy kulturalne nawiązujące do tradycji ludowej będą miłym urozmaiceniem pobytu, a bogata baza noclegowa i gastronomiczna zapewni komfortowe spędzenie czasu w tym podkarpackim mieście. Dla wszystkich pasjonatów polskiej historii, ale także dla osób poszukujących miejsca idealnego na spokojny wypoczynek, Baranów Sandomierski będzie najlepszym wyborem. Chcesz znaleźć nocleg w okolicach Baranowa Sandomierskiego w dobrej cenie? Czeka na Ciebie porównywarka PADO24! Będąc w Baranowie Sandomierskim warto odwiedzić także inne ciekawe miejscowości, które znajdziemy w bliskiej odległości. Na turystów cały rok czekają Kurozwęki oraz znany z serialu „Ojciec Mateusz” – Sandomierz.

  • Aktualności