Najciekawsze miasta w Polsce

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to jedna z polskich miejscowości uzdrowiskowych. Leży ona w województwie świętokrzyskim i choć słynie przede wszystkim ze zdrowotnych właściwości swoich wód, to nie jest to jedyna przyczyna, dla której powinniśmy ją odwiedzić. Gdybyśmy sporządzili ranking najpiękniejszych miast w Polsce, z pewnością sytuowałoby się ono dość wysoko.

Barwna przeszłość Buska-Zdroju

Warto wiedzieć, że Busko-Zdrój ma przede wszystkim bardzo bogatą historię, której początki sięgają już XII wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1166 roku. Wtedy znajdował się tu już kościół, a niewiele później dobudowano również klasztor. Prawa miejskie Busko otrzymało w 1287 roku z rąk księcia Leszka Czarnego. Wówczas również sławę zaczęły już zyskiwać lokalne solanki, a w 1393 roku z kąpieli w nich skorzystała nawet sama królowa Jadwiga. Później zresztą miejscowość tę odwiedzali również inni polscy władcy, tacy jak na przykład Władysław Jagiełło czy Stanisław August Poniatowski. Miasto było kilkakrotnie niszczone – podczas najazdów oraz pożarów – a następnie odbudowywane. W XVIII wieku w Busku stworzono Kompanię Solankową i rozpoczęto tam na dużą skalę warzenie soli. Na początku XIX wieku natomiast tamtejsze uzdrowisko zostało oficjalnie otwarte. W 1869 roku miejscowość w ramach represji po Powstaniu Styczniowym zostaje pozbawiona praw miejskich. Przywrócono je w 1916 roku, poszerzając nawet granice Buska o położoną w pobliżu wieś.

Atrakcje Buska-Zdroju

Każdego roku do Buska-Zdroju przybywają tysiące cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości kuracjuszy. Jednak nawet jeśli nie jesteśmy pacjentami, i tak kiedyś koniecznie powinniśmy się wybrać do tej miejscowości. Znajduje się tam naprawdę wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, ale nie zabraknie nam również rozmaitych sposobów na rekreację. Co powinniśmy zwiedzić w Busku? Przede wszystkim najstarszą budowlę, jaką jest pochodzący z XVII w. kościół pod wezwaniem Św. Leonarda. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na jego późnobarokowy ołtarz. Warto przespacerować się także po usytuowanym wokół kościoła starym cmentarzu z wieloma ciekawymi zabytkowymi nagrobkami. Pamiętajmy jednak, że świątynia jest na co dzień zamknięta i można ją odwiedzać jedynie w czasie okazjonalnych wycieczek, a dodatkowo nawet msze święte są tu odprawiane jedynie przez jeden dzień w roku. Innym obiektem sakralnym, który warto odwiedzić w Busku -Zdroju, jest Ponorbertański Zespół Klasztorny złożony z kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (w którym zwróćmy uwagę przede wszystkim na barokowy ołtarz), z dawnego budynku klasztornego oraz z wolno stojącej dzwonnicy. Ważnym miejscem, a wręcz wizytówką Buska-Zdroju jest Sanatorium Marconi, którego gmach pochodzi z XIX wieku i którego projektantem był Włoch Henryk Marconi. W jego holu głównym znajduje się pijalnia jodkowo-bromkowo i siarczkowych wód.

Przyroda w Busku-Zdroju

Uzdrowisko to umiejscowione jest w Parku Zdrojowym. Park słynie przede wszystkim z rosnących w nim wielu licznych gatunków drzew, spośród których część ma nawet ponad 100 lat. Tamtejsza przyroda zresztą ogólnie jest wyjątkowo piękna i bujna. Tuż obok sanatorium Marconi znajduje się także neogotycka pochodząca z XIX wieku kaplica pod wezwaniem św. Anny. Jeśli więc będziemy w pobliżu, koniecznie tam zajrzyjmy. Jeszcze jednym zabytkiem, którego w żadnym wypadku nie możemy pominąć podczas zwiedzania miasteczka, jest wybudowany w 1911 roku Pensjonat „Zamek Dersława”, którego nazwa wzięła się stąd, że z zewnątrz przypomina on średniowieczny zamek. Obecnie w środku mieszczą się restauracja, a także galeria sztuki.

W Busku-Zdroju znajdą więc coś dla siebie zarówno pasjonaci historii i starych budowli, dawnej architektury, jak i miłośnicy przyrody. Możemy tu odpoczywać na różne sposoby – zwiedzając, spacerując, ale także jeżdżąc na rowerze czy uprawiając rozmaite sporty. Jeżeli więc nie wiesz, gdzie wybrać się na weekend – jedź do Buska-Zdroju, a czeka Cię cała masa atrakcji. Wejdź na porównywarkę PADO24 i znajdź tani nocleg. Będąc w Busku – Zdroju warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Skalbmierza lub zwiedzić zamek w Chęcinach.

  • Aktualności