Najciekawsze miasta w Polsce

Chełmno – podstawowe informacje

Chełmno to miejscowość położona nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim w odległości 30 km od Grudziądza i 40 km od Torunia. Chełmno należy do najstarszych i najciekawszych miast tego regionu, jest ważnym miejscem historycznym, a jego początki sięgają średniowiecza. Miasto wzięło swoją nazwę od słowa „chełm”, które oznacza „wzgórze” (Chełmno – osada na wzgórzu). Początkowo Chełmno było grodem obronnym, jednak nie trwało to długo: w XIII w. Krzyżacy wybrali miasto na stolicę ziemi chełmińskiej i uczynili je siedzibą zakonu. W 1233 Chełmno otrzymało prawa miejskie i wówczas nastąpił największy jego rozwój. XVIII i XIX w. była dla Chełmna ciężkim okresem: przez ponad 200 lat miasto znajdowało się pod obcym zwierzchnictwem Prus Wschodnich i Zachodnich. To czas, kiedy miasto podupadło i utraciło dawną świetność. Chełmno nigdy nie zyskało tak wielkiego znaczenia jak pobliski Toruń. Obecnie Chełmno to jedno z najpiękniejszych miast na szlaku Wisły, które jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Słów kilka o zabytkach, czyli co warto zobaczyć w Chełmnie

Chełmno to miasto o znaczeniu historycznym – niezwykłym jest fakt, że zachowało się tu tak wiele zabytków świadczących o roli tego miejsca w historii naszego kraju. Większość zabytków do dnia dzisiejszego dotrwało w stanie nienaruszonym, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Chełmińskie Stare Miasto zostało uznane za Pomnik Historii, a zabytki znajdujące się w mieście należą do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Chełmno słynie z 7 gotyckich kościołów: największe z nich to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (znajdują się tu XIV-wieczne rzeźby i XV-wieczne polichromie), kościoły Dominikanów i Franciszkanów oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (obecnie teren Zespołu Klasztornego Sióstr Miłosierdzia, na którym znajduje się zabytkowa XIII-wieczna wieża Mestwina pełniąca niegdyś funkcję krzyżackiej strażnicy). Do mniejszych świątyń zalicza się Kościół pw. Świętego Ducha (dawniej mieścił się tu szpital) i kaplicę św. Marcina (najmniejszy obiekt w mieście, dawniej miejsce spotkać uczniów). Wszystkie świątynie powstały w podobnym czasie (ok XIII w.) i zachowały swój kształt z tamtego okresu do dnia dzisiejszego. Oprócz gotyckich kościołów Chełmno posiada mury obronne i bramy, które w całości przetrwały do obecnych czasów: najbardziej okazałe są wykonane z czerwonej cegły XIII-wieczne mury obronne o długości ponad 2 km. W obrębie muru można podziwiać wieże i baszty (zachowało się ich ponad 20). Pierwotnie do Chełmna prowadziło 7 bram wjazdowych, niestety dziś możemy podziwiać tylko 2 spośród nich: Bramę Grudziądzką (pierwotnie wieża i więzienie, obecnie – główna brama wjazdowa do miasta) i Marseburską (przebudowaną na basztę). Warto udać się na spacer wzdłuż murów: pozwoli nam to podziwiać  wszystkie zachowane elementy fortyfikacji miejskiej i inne ważne punkty na mapie miasta (np. park czy cmentarz) w całej okazałości. W Chełmnie nie brakuje również innych ciekawych budynków, należą do nich m.in. XVII-wieczna poczta, Akademia Chełmińska, arsenał, koszary korpusu kadetów czy XIII-wieczna gotycka Kamienica Cywińskich. Na uwagę zasługuje także rynek ze średniowiecznym ratuszem – od 1298 do 1975 siedziba władz miasta, obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej, które organizuje wystawy i koncerty.

Inne atrakcje Chełmna

Chełmno słynie wprawdzie z zabytków, ale to nie jedyne punkty na mapie miasta, które warto odwiedzić. Ze względu na dużą ilość parków miejscowość ta pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową: można tu spacerować, jeździć na rowerze i odpoczywać na łonie natury. Pieszym i rowerowym wycieczkom sprzyjają okoliczne tereny zielone Doliny Wisły i Jeziora Starogrodzkiego. Rzeka i lasy dodają uroku tej historycznej miejscowości. W Chełmnie można podziwiać co najmniej kilka parków: najstarsze z nich są Stare i Nowe Planty (oba pochodzące z XIX w.), Park Rydygiera (niedaleko Bramy Grudziądzkiej), Park Słowackiego (miał być częścią uzdrowiska), a ponadto Park im. Wojska Polskiego, Park XXX-lecia PRL i Park Urzędu Miasta. Na zwiedzających czeka też rezerwat przyrody Góra św. Wawrzyńca z pozostałościami wczesnoromańskiej bazyliki (w przyszłości ma tu powstać skansen). W okolicy Chełmna warto oczywiście odwiedzić miasto pretendujące do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – Toruń, który w całej Polsce słynie z wypieku pierników. W odległości zaledwie kilku kilometrów od Chełmna znajdują się ruiny krzyżackiego zamku, rynek i klasztor w Świeciu. Kolejny zamek krzyżacki można również zobaczyć w pobliskim Papowie Biskupim. Chełmno to miejscowość położona w bliskim sąsiedztwie jednego z większych polskich miast – Bydgoszczy, które warto odwiedzić podczas wizyty w Chełmnie. W niedalekiej odległości znajdują się także Chojnice i Gniew, które przez cały rok czekają na turystów.

Chełmno: miasto zakochanych

Chełmno to miasto, w którym panuje kult św. Walentego. Według podań ma to związek z Jadwigą z Działyńskich, która z wdzięczności za uzdrowienie córki zleciła wykonanie relikwiarza, w którym przechowywana jest relikwia świętego. Niegdyś w Chełmnie odbywały się uroczystości ku czci Walentego, ale gdy kościół utracił swą rolę na ponad 200 lat zaprzestano obchodów tego święta. Przywrócono je 14 lutego 2002 – od tej pory każdego roku miasto świętuje uroczyste Obchody Dnia Świętego Walentego: wówczas do Miasta Zakochanych przyjeżdżają tłumy turystów z całego kraju. Nie brakuje tu ławeczek dla zakochanych (ulokowanych w parkach) oraz ławeczki umieszczonej na rynku, która umożliwia przesłanie swojej sympatii pozdrowień „na żywo”. Zakochani mogą podążać szlakiem św. Walentego lub uczestniczyć w grze terenowej pod nazwą „Serce miasta zakochanych”. Podczas corocznych obchodów Święta Zakochanych w Chełmnie odbywa się Festiwal Piosenki Miłosnej, nie brakuje również zabaw, konkursów, występów i innych atrakcji: na rynku płonące lampiony układa się w kształt serca (w 2003 serce z lampionów zostało dodane do Polskich Rekordów i Osobliwości). Tego dnia w mieście odbywa się konkurs na najpiękniej przybraną witrynę sklepową, w piekarniach i cukierniach wypiekane są „bułeczki walentynkowe z lubczykiem” i słodycze w kształcie serca. W 2008 Chełmno zostało nagrodzone certyfikatem przyznawanym przez Polską Organizację Turystyczną za „Chełmno-miasto zakochanych”. Chełmno to miasto sprzyjające romantycznym przechadzkom i wspólnie spędzonym chwilom.

Chełmno: połączenie historii i nowoczesności

Chełmno jest miejscem niezwykłym: dla tego miasta czas zatrzymał się kilkaset lat temu – Chełmno czaruje gotyckimi kościołami, zabytkowymi kamienicami i zachowanym w średniowiecznym murem obronnym. Jednak Chełmno to nie tylko zabytki, to także piękne parki i nadwiślańskie tereny zielone, które pozwalają poczuć ducha tego miejsca. Chełmno jest również Miastem Zakochanych, którzy hucznie obchodzą tu swoje święto – Walentynki. Lokalizacja miasta daje wiele możliwości: może ono stać się przystankiem w podróży do większych miast (np. Torunia, Grudziądza czy Bydgoszczy), ale równie dobrze sama może stanowić punkt docelowy naszej wyprawy. Wielość atrakcji sprawi, że w tym pięknym mieście nikt nie będzie się nudził. Planowanie wyjazdu zacznij od noclegu: oferty tanich noclegów znajdziesz na PADO24. Znajdziesz tam informacje o podróżach, wyjazdach i ciekawych zakątkach, które warto odwiedzić. Dzięki nam dowiesz się, jaką formę podróży wybrać, jak oszczędzić na noclegu i dlaczego warto podróżować po świecie samochodem. Porównywarka PADO24 to kompletna baza wiedzy o podróżowaniu – porównamy oferty i doradzimy, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia. Zaplanują swoją podróż – tylko z PADO24!

  • Aktualności