Najciekawsze miasta w Polsce

Chojnice – „Brama Kaszub”

Chojnice to główne miasto województwa pomorskiego położone na Pomorzu Gdańskim, oddalone o ponad 100 km od Gdańska. Chojnice są miejscowością o długiej historii (istnieją bowiem od średniowiecza), to przez nie przebiegał w przeszłości trakt Berlin – Królewiec (tzw. berlinka). Niegdyś gród obronny, siedziba Krzyżaków i protestantów od XVII do XIX w. przeżywa trudny okres (często dotykały ją pożary, które strawiły większość miejskich zabudowań). We wrześniu 1939 miasto zostaje zaatakowane przez Niemców. Od lat 50 miasto rozwijało się i rozbudowywało: obecnie jest miejscem dobrze zagospodarowanym i skomunikowanym, które przyciąga turystów licznymi zabytkami.

Zabytki w Chojnicach

Chojnice mogą poszczycić się pięknym, zabytkowym rynkiem (Stare miasto zachowało układ ulic i budynków z czasów średniowiecza – zgodnie z dawnym układem przestrzennym Rynek jest centralnym punktem całej Starówki). Na chojnickim rynku warto zwrócić uwagę na neogotycki Ratusz z czerwonej cegły, XVII i XIX-wieczne kamieniczki wyposażone w ozdobne fasady i ozdobną fontannę. Zwiedzić możemy również XIV-wieczną Bazylikę pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela wybudowaną w miejscu pogańskiej świątyni, barokowe kolegium Jezuitów z kościołem Zwiastowania NMP oraz dawny kościół i klasztor Augustianów z XVIII w. W Chojnicach znajdują się również średniowieczne mury miejskie z bramami – jedyną, która się zachowała jest pięciokondygnacyjna gotycka Brama Człuchowska, niegdyś element fortyfikacji miasta (obecnie mieści się tam Muzeum Historyczno-Etnograficzne, można tu zobaczyć kaszubskie hafty i przedmioty z wykopalisk, np. czaszkę tura). Z ostatniego piętra rozciąga się piękny widok na miejską Starówkę. W dawnych basztach natomiast swoją siedzibę mają biblioteka, Archiwum Państwowe i galeria sztuki współczesnej. Odwiedzający Chojnice turyści mogą zobaczyć również wieżę ciśnień, dawne spichlerze i budynki poszpitalne w stylu eklektycznym. W Chojnicach warto zajrzeć do Muzeum im Albina Makowskiego: są w nim przechowywane cenne kolekcje numizmatyczne.

Atrakcje w Chojnicach

Chojnice to świetne miejsce nie tylko dla amatorów zwiedzania. Tym, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, na pewno spodoba się Park 1000-lecia: nie brakuje w nim ławeczek, altanek, mostów i stawów. To świetne miejsce na wypoczynek, można tu spacerować i jeździć rowerem, a wieczorem podziwiać grę świateł na wodzie. Wejście do parku ozdobiono podświetlaną dekoracją przedstawiająca znaki zodiaku. Jednak Park 1000-lecia to nie jedyna atrakcja dostępna dla zwiedzających Chojnice turystów. Zarówno młodszych, jak i starszych ucieszy pobyt w chojnickim aquaparku, w którym do dyspozycji odwiedzających pozostają baseny (sportowy, rekreacyjny i brodzik dla dzieci), trójspiralna zjeżdżalnia, rwąca rzeka, masaże wodne, jacuzzi i strefa saun. Do kompleksu wodnego należą również hale sportowe, trawiaste boisko, plac zabaw, piaskownica i alejki spacerowe.

Będąc w Chojnicach warto odwiedzić Natura Park – położone w sąsiedztwie lasku centrum rodzinnego wypoczynku, miejsce wielu wydarzeń kulturalnych (znajduje się tu m.in. plac zabaw, ścieżka zdrowia czy miejsce na grilla). Od maja do września odbywają się tu imprezy taneczne i pikniki rodzinne. W Chojnicach ciekawie spędzą czas także miłośnicy mocnych wrażeń: Canpol Extreme Centre to ogromny tor kartingowy o długości 350 m (do dyspozycji mamy gokarty dla dzieci i gokart podwójny dla rodzica z dzieckiem).

Podobny tor kartingowy (zlokalizowany pod gołym niebem) znajduje się w bliskiej okolicy Chojnic – w Człuchowie. Tu mieści się również mini ZOO, w którym można zobaczyć ok 50 gatunków zwierząt (m.in. hipopotamy, tygrys, zebra czy kangur). W Człuchowie nie brakuje też zabytków (Zamek Krzyżacki), a w pobliskich Przechlewach zagramy w paintball. W okolicy Chojnic położone jest Jezioro Charzykowskie – atrakcyjny szlak kajakowy – oraz Park Narodowy Bory Tucholskie z wiekowymi lasami sosnowymi (to idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki).

Chojnice: miejsce dobre dla każdego

Chojnice to miejscowość, w której każdy znajdzie coś dla siebie: nowoczesne atrakcje (gokarty, paintball, aquapark) łączą się tu ze średniowiecznymi zabytkami, co nadaje miastu niepowtarzalny klimat. Piękna Starówka i pobliskie Bory Tucholskie sprawiają, że chciałoby się tu zostać na zawsze. Zróżnicowanie atrakcje nie pozwolą się nudzić zarówno najmłodszym, jak i starszym. Z Chojnic w każdej chwili możemy udać się do Gdańska: jednego z najpopularniejszych polskich miast. Z Chojnic warto wybrać się na wycieczkę do Chełmna lub Gniewu. Warto zostać w Chojnicach nieco dłużej, by docenić urok tego pięknego miast: w tym celu najlepiej zarezerwować nocleg na PADO24. Znajdziesz tam informacje dotyczące ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, dowiesz się, jak tanio podróżować i nie przepłacać za nocleg. Z nami łatwo i szybko zaplanujesz swoją podróż, sprawimy, że wyjazd będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. Podpowiemy, gdzie pojechać i czym podróżować, porównamy oferty, doradzimy. Udany wyjazd? Tylko z porównywarką PADO24.

  • Aktualności