Najciekawsze miasta w Polsce

Gniew

Gniew to nie tylko emocja, której często staramy się unikać. Tą trudną do zapomnienia nazwą szczyci się także miejscowość położona w województwie pomorskim, tuż przy ujściu Wierzycy do Wisły. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z I połowy XIII wieku. Miejscowość ta przechodziła z rąk do rąk kolejnych posiadaczy. Przez wiele lat stanowiła posiadłość Zakonu Krzyżackiego, w późniejszym okresie jej starostą był Jan Sobieski. W wyniku I rozbioru Polski Gniew wcielono do Prus, a w roku 1918 utworzono na jego terenach Republikę Gniewską. Burzliwy okres w jego dziejach stanowiła II wojna światowa, podczas której poniósł duże zniszczenia i straty. Gdy zakończono działania wojenne i sytuacja w państwie ustabilizowała się, przystąpiono do odbudowy tego jednego z najciekawszych miast tamtej części Polski. Dziś jest to malownicza miejscowość, bogata w zabytkowe budowle i wyróżniająca się niezwykłą historią. Warto wybrać się na Pomorze i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Zabytki miejscowości Gniew

W Gniewie historia zaklęta została w zabytkowych budynkach i obiektach. Miłośnicy dawnej architektury z pewnością odnajdą tu miejsca, w których zapragną pozostać na dłużej. Jednym z najpopularniejszych obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć jest zamek krzyżacki. Monumentalna budowla robi ogromne wrażenie i pozwala choć na chwilę przenieść się do czasów średniowiecza. Historia nie była dla niego łaskawa, ponieważ w 1921 roku został poważnie zniszczony w pożarze. Podjęto jednak jego odbudowę i dziś wygląda niemal tak samo jak kilkaset lat temu. Na jego terenie odbywają się warte zobaczenia turnieje rycerskie oraz pokazy kowalstwa. Będąc w Gniewie nie sposób także przejść obojętnie obok Pałacu Marysieńki, którego budowę zlecił król Jan Sobieskiego dla swojej żony. Jest on wbudowany w kompleks zamkowy, a jego walory architektoniczne sprawiły, że postanowiono zorganizować w nim hotel. Turyści mogą więc zaplanować dłuższy pobyt w tym urokliwym miejscu. W Gniewie mieści się taras widokowy, z którego goście mogą podziwiać dolinę Wisły. Warto także zaplanować wycieczkę po innych obiektach, takich jak gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Stara Synagoga czy cmentarz żydowski. Obowiązkowym punktem powinno być także Stare Miasto, w którym zachował się średniowieczny układ ulic oraz rynek. Można podziwiać tam także piękne kamienice oraz ratusz w stylu gotyckim. Znajdujące się w Gniewie zabytki stanowią niepowtarzalne świadectwo dawnych czasów i sprawiają, że chce się tam wracać.

Atrakcje Gniewu

Jedną z cech charakterystycznych Gniewu, podnoszącą jego atrakcyjność dla turystów, są niesamowite walory przyrodnicze. Piękne krajobrazy doliny Wisły oraz bogatość jezior i zróżnicowanych gatunków fauny i flory sprawiają, że jest to miejsce wręcz idealne na spędzenie urlopu. Można tu oderwać się od codziennych obowiązków i odpocząć na łonie natury, podziwiając liczne pomniki przyrody. Rozrywkę zapewnią muzea, skanseny i inne obiekty historyczne. Ciekawą propozycję stanowi także rejs gondolą po Wiśle. Spacerując krętymi uliczkami, można za każdym razem odkryć inny tajemniczy zakątek. Atmosfera tego miejsca pozwala nam przenieść się do czasów średniowiecza i stać się częścią historii. Osoby które chciałyby aktywnie spędzić czas przebywając w Gniewie, mogą wybierać spośród szeregu możliwości, takich jak widokowa ścianka wspinaczkowa czy park linowy. Po pełnym wrażeń dniu warto natomiast udać się do strefy SPA, w której skorzystamy z zabiegów kosmetycznych, sauny lub jacuzzi. Szeroka oferta turystyczna Gniewu sprawia, że każdy miło spędzi tutaj czas. Możesz zarezerwować nocleg w okolicy przez internet. Porównywarka PADO24 proponuje najkorzystniejsze oferty na rynku. Będąc w Gniewie zachęcamy do wybrania się na wycieczkę do Chełmna, które znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od niego. Odrobinę dalej znajduje się Krynica Morska – piękna miejscowość, która ma wiele atrakcji turystycznych.

  • Aktualności