Najciekawsze miasta w Polsce

Górzno: najmniejsze miasto w Polsce

Górzno jest miastem zlokalizowanym w województwie kujawsko-pomorskim na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość ta należy do najmniejszych w Polsce. Górzno to nietypowe miejsce o bogatej przeszłości historycznej, a jednocześnie stolica nowoczesnych dyscyplin: geocachingu i triathlonu. W Górznie nie brakuje zabytków, rezerwatów przyrody oraz atrakcji i tras turystycznych. Panuje tu również specyficzny mikroklimat, który działa leczniczo na drogi oddechowe, a malownicze otoczenie lasów, wąwozów i jezior pozwala wypocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Piesze szlaki turystyczne pozwalają na samodzielne odkrywanie regionu i pozwalają na podziwianie pięknych krajobrazów. Warunku naturalne sprawiają, że Górzno to świetne miejsce do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i aktywnego wypoczynku. Miejscowość ta jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju.

Górzno: historyczna ziemia dobrzyńska

Górzno początkowo było grodem (pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII w.) i wraz z okolicznymi terenami należało do państwa Mieszka I, niedługo potem teren ten był własnością biskupów płockich. W XIV w. powstała tu parafia, która stała się siedzibą zakonu bożogrobców (wpłynęło to na wzrost znaczenia miasta na tle kraju).Górzno było niewielkim miastem znacznie oddalonym od głównych szlaków handlowych, dawniej nie istniał tu nawet ratusz  ani zabudowa charakterystyczna dla polskich miast tamtego okresu. W okresie średniowiecza Górzno było miastem biskupim, a zachowane świadectwa pozwalają przypuszczać, że istniał tu wówczas zamek biskupi. XVII i XVIII w. były dla miasta trudnym okresem: wojny szwedzkie, wojna północna i liczne pożary, które doszczętnie strawiły Górzno spowodowały, że utraciło ono prawa miejskie. Podczas I Wojny Światowej miasto pozostawało pod władzą niemiecką. Podczas II wojny Górzno zostało wcielone do Prus Zachodnich: wówczas nastąpiła całkowita germanizacja tych terenów, z użycia usunięto język polski, a sklepy i zakłady przejęli Niemcy. Górzno stało się wtedy terenem masowych przesiedleń i wywózki Polaków na przymusowe roboty do Niemiec.

Szlakiem historii – zabytki Górzna

Zabytki Górzna są świadectwem bogatej historii tego miasta: najważniejszym reliktem przeszłości jest barokowo-klasycystyczny kościół parafialny Świętego Krzyża wybudowany przez bożogrobców, który dziś pozostał w niezmienionym kształcie (warto tu zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze i „cudowny” obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony w głównym ołtarzu). Miejscem, do którego warto się udać jest kopiec w Górznie: według legend pod piaskiem miałyby znajdować się pozostałości pałacu biskupów płockich i choć badania archeologiczne nie potwierdziły tej teorii, odnaleziono tu dawny, średniowieczny trakt. Wykopaliska kontynuowano na położonej nieopodal polanie, gdzie znaleziono fragmenty murów i fundamentów z XIII w. – być może właśnie w tym miejscu stał niegdyś pałac biskupów. Ciekawym zabytkiem są również znajdujące się w Górznie XVII i XIX-wieczne drewniane i murowane domy o niezwykłej architekturze. W mieście można dostrzec średniowieczny plan rynku (na planie prostokąta) i pochodzący z tamtego okresu układ ulic. Będąc w Górznie warto również zwrócić uwagę na Wapionkę, a w szczególności na stary młyn i duży, drewniany dom, które są obecnie wykorzystywane do celów turystycznych (w młynie funkcjonuje karczma, a dom stał się pensjonatem). W Górznie można też odwiedzić ponad 100-letnią Kuźnię Zaborowo, w której zobaczymy dawne narzędzia, kupimy pamiątki i sami spróbujemy swoich sił w wyrabianiu różnych przyrządów.

Górzno: jakie atrakcje czekają na turystów?

Górzno to – oprócz ważnych zabytków historycznych – miejsce aktywnego wypoczynku: znajduje się tutaj park linowy, który udostępnia aż 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Przy Zespole Szkół w Górznie funkcjonuje duża hala sportowa z boiskami do wszystkich dyscyplin sportowych (m.in. do tenisa, piłki nożnej czy siatkówki), siłownia, sauna, boisko trawiaste i syntetyczne, Uniwersalny Kompleks Boisk Piaszczystych (w tym plac zabaw, lodowisko, dwa zbiorniki wodne, mini boiska i miejsca do gry w szachy czy warcaby), jest tu nawet miejsce na ognisko. W Górznie znajdują się liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, dzięki którym można spacerować i jeździć na wycieczki (samodzielnie lub z przewodnikiem).

W mieście funkcjonuje wypożyczalnia rowerów, łyżew, kijów do Nordic Walkingu, dzięki czemu można tu aktywnie spędzić czas. Dopełnieniem oferty rekreacyjnej miasta jest nowopowstała plaża z licznymi pomostami, wieżą skoków, ścianką wspinaczkową, brodzikiem dla dzieci i innymi atrakcjami. Na strzeżonym kąpielisku możemy popływać lub wypożyczyć sprzęt wodny (np. kajaki czy rowery). Doskonałe warunki naturalne sprawiają, że cyklicznie odbywa się tu jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie sportu: Mistrzostwa Polski w triathlonie – Grand Prix Pucharu Polski. Miłośników broni ucieszy możliwość skorzystania ze strzelnicy pneumatycznej, która działa w Górznie.

Amatorzy wycieczek mogą udać się na zwiedzanie miasta i okolicznych terenów zielonych zaprzęgami konnymi lub autokarem wraz ze zorganizowaną grupą i przewodnikiem. Zarówno latem, jak i zimą w Górznie organizowane są terenowe gry i zabawy (np. grzybobranie czy paintball), odbywają się imprezy plenerowe (np. „Dzień w średniowieczu”).Górzno uważane jest za stolicę geocachingu – to gra polegająca na poszukiwaniu (z pomocą odbiornika GPS) ukrytych na danym terenie pojemników. Ta forma turystyki przyciąga do Górzna amatorów geocachingu z całego świata.

Atrakcje przyrodnicze w Górznie

Górzno to miejsce malowniczo położone, które słynie z okolicznych terenów zielonych: największym „zabytkiem” naturalnym jest Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, na terenie którego funkcjonują liczne rezerwaty przyrody, choćby Ostrowy nad Brynicą, gdzie można spotkać rzadkie rośliny ciepłolubne i 150-letnie sosny, Szumny Zdrój z wieloma źródłami i rzadko występującymi w Polsce roślinami oraz Jar Brynicy II, w którym znajduje się ważny pomnik przyrody: 500-letni „Dąb Rzeczypospolitej”. Wśród terenów zielonych, które warto odwiedzić w Górznie są również Bocieniec (wzgórze, na którym znaleziono pozostałości dawnego grodziska), Jezioro Młyńskie (stacjonują tu rzadkie gatunki ptactwa, np. perkozy i łyski) czy XIX-wieczny Park miejski.

Górzno – miejsce wypoczynku i zabawy

Górzno to ciekawe i nietypowe miejsce: w tym mieście harmonijnie współgrają ze sobą przeszłość i teraźniejszość. Dobre warunki naturalne, malownicze położenie i dogodny klimat sprawiają, że Górzno jest oazą spokoju, miejscem, w którym można wypocząć, wyciszyć się, być w bliskim kontakcie z naturą i samym sobą. Z drugiej strony Górzno to zagłębie atrakcji: paintball, park linowy, strzelnica, spływ kajakowy, rowery, kuligi, wycieczki, boiska – rozwinięte zaplecze sportowo-rekreacyjne pozwala na świetną zabawę i aktywne spędzanie czasu z całą rodziną. Górzno jest miastem o wielu obliczach, dlatego niemożliwe jest odkrycie wszystkich jego tajemnic w jeden dzień: to miejsce sprzyja dłuższym pobytom. Nocleg w Górznie i okolicach znajdziesz na PADO24. Będą w Górznie warto wybrać się na wycieczkę do położonego w tym samym województwie Ciechocinka. W podobnej odległości jest Chełmno – miasto zakochanych. Znajdziesz tam wszelkie informacje o podróżach, wycieczkach i wyjazdach: z nami poznasz ciekawe miejsca,  których istnieniu nie miałeś pojęcia, dowiesz się, dlaczego warto podróżować promem i wcześniej pomyśleć o zarezerwowaniu wycieczki. Planujesz wyjazd? Porównywarka PADO24 jest dla Ciebie. Podpowiemy Ci, jak się do niego przygotować – z nami Twoja podróż zawsze będzie udana. Wejdź na PADO24 i ciesz się udanym wyjazdem.

  • Aktualności