Najciekawsze miasta w Polsce

Inowrocław

Inowrocław jest miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Równiny Inowrocławskiej i Pojezierza Wielkopolskiego. Jest on znany z funkcjonujących tam uzdrowisk, ze zdrowych wód, a także ze złóż soli kamiennej, które były w tym miejscu wydobywane już w czasach starożytnych. Przez Inowrocław przepływa rzeka Noteć. Znajduje się on niedaleko znanego uzdrowiska – Ciechocinka i odrobinę dalej od pełnego atrakcji Chełmna.

Przeszłość Inowrocławia

Bogata historia, jaką posiada zaliczający się do najciekawszych miast polski Inowrocław, wyróżnia go na tle wszystkich innych miejscowości. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z XII wieku. Powstał on na bazie istniejącej w tym miejscu dawien dawna warzelni soli, a także ze względu na odbywający się tam tradycyjnie duży targ. Inowrocław otrzymał prawa miejskie już w 1. połowie XIII wieku. Znajdowało się w nim wówczas wiele ważnych urzędów. W czasie zaborów znalazł się pod rządami Pruskimi. Okresem intensywnego rozwoju tej miejscowości był XIX wiek. Wówczas to powstały tam między innymi drukarnia, ale także szkoła średnia, szpital, kopalnia, uzdrowisko, gazownia, elektrownia i linia tramwajowa. Inowrocław słynął także z patriotycznego nastawienia swoich mieszkańców – brali oni udział w insurekcji kościuszkowskiej, a także w powstaniach listopadowym oraz styczniowym. Poza tym w 1812 roku, w trakcie wyprawy na Rosję, miał tam swoją kwaterę Napoleon. W 1919 miasto znów znalazło się w granicach Polski, w następnych latach dość intensywnie się ono rozwijało. Działo się tak aż do rozpoczęcia II wojny światowej, która niestety Inowrocław dość mocno dotknęła – wielu spośród jego mieszkańców wywieziono i zamordowano. Okupant zniszczył tamtejsze muzea, wyrzucając wiele eksponatów, zlikwidowano także pomniki, nagrobki oraz kapliczki.

Atrakcje turystyczne w Inowrocławiu

Piękne miasto, jakim jest Inowrocław słynie przede wszystkim z dwóch rzeczy – z uzdrowiska, a także ze znajdujących się tam kopalni soli. Jest on ciekawy architektonicznie ze względu na swoją długą i bogatą historię. W samym centrum miasta znajdziemy budynki pochodzące jeszcze ze średniowiecza, również jego układ odwzorowuje tamtejsze sposoby planowania przestrzeni. W tej miejscowości zobaczymy jednak również mnóstwo obiektów z późniejszych czasów – XIX-wieczne kamienice, pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego zakłady przemysłowe, ale także PRL-owskie blokowiska. Dzięki temu Inowrocław jest naprawdę ciekawy i różnorodny.

Gdzie powinniśmy się udać, jeśli planujemy zwiedzanie Inowrocławia? Na pewno warto odwiedzić najstarszą tamtejszą świątynię – XII-wieczny Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny z umieszczoną na ołtarzu głównym gotycką rzeźbą Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus. Długą historią może się poszczycić także XIV-wieczny Kościół św. Mikołaja. Łączy on w sobie cechy aż trzech stylów – gotyckiego, barokowego oraz renesansowego. Warty uwagi jest także neogotycki budynek Urzędu Miejskiego.

Uzdrowisko Inowrocław

Nie wolno oczywiście pominąć zabudowań uzdrowiska, które zgrupowane są w jednym miejscu, niedaleko centrum. Atrakcyjny turystycznie jest zwłaszcza tamtejszy 85-hektarowy Park Solankowy z pięknymi dywanami kwiatowymi, a także z zabytkową tężnią solankową, która ma pozytywne działanie przy schorzeniach alergicznych skóry, górnych dróg oddechowych, nadciśnieniu tętniczym czy przy chorobach tarczycy. Osobom zdrowym natomiast tamtejsze powietrze pomoże wzmocnić odporność i nadal cieszyć się dobrym samopoczuciem. Do Parku Solankowego warto wybrać się szczególnie w pewnych momentach w ciągu roku, gdy odbywają się tam różne ciekawe wydarzenia, takie jak na przykład festiwal światła i smaku. Okolice uzdrowiska, a także cały Inowrocław będzie więc świetnym miejscem nie tylko dla kuracjuszy, ale także dla innych turystów, którzy chcieliby się gdzieś wybrać na niedzielę lub nawet na cały weekend. Szukając miejsca noclegu w Inowrocławiu warto zajrzeć na PADO24 – porównywarka ofert szybko i prosto zaproponuje hotel w atrakcyjnej cenie.

  • Aktualności