Najciekawsze miasta w Polsce

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest nazywany „perłą renesansu”. Miasto jest usytuowane tuż nad brzegiem Wisły w województwie lubelskim. Liczy niewiele ponad 3000 mieszkańców i co roku przyciąga rzesze turystów z całej Polski, a także ze różnych zakątków świata. Założenie tego niezwykłego miasta przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Rozwój miasta zahamował potop szwedzki, po którym Kazimierz Dolny nie odzyskał już swojej świetności, natomiast po powstaniu styczniowym utracił prawa miejskie. Od końca XIX wieku Kazimierz jest miejscowością wypoczynkową. W czasie II wojny światowej ludność żydowska licznie zamieszkująca Kazimierz, padła ofiarą Holokaustu, a miasto zostało dość mocno zniszczone. Od 1979 roku Kazimierz Dolny stał się częścią Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Najbardziej znanym obiektem sakralnym miasta jest kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Warto wiedzieć, że obecnie Kazimierz jest częściowo odrestaurowaną miejscowością i jest uważany za perłę architektury polskiej oraz niezwykle ważne miejsce dla artystów.

Zabytki w Kazimierzu Dolnym

Kościół farny to najstarsza ze świątyń, która powstała już w 1325 roku. Początkowo została zbudowana w stylu gotyckim, następnie rozbudowano ją w stylu „renesansu lubelskiego”. Przy kościele znajdują się renesansowe kaplice: Górskich, Borkowskich oraz Różańcowa. Na uwagę zasługuje późnogotycki portal główny, najstarsze w Polsce organy inspirowane sztuką flamandzką, kamienna chrzcielnica, ambona z 1615 roku oraz rokokowe tabernakulum.

Ciekawym zabytkiem jest także dzwonnica, która została zbudowana w XVII wieku na pozostałościach średniowiecznej wieży mieszkalnej. Obecnie mieści się w niej sklep z pamiątkami oraz Muzeum, w którym można obejrzeć różne narzędzia tortur. Miejscem godnym polecenia jest także kościół szpitalny pw. Św. Anny. W jego miejscu istniał wcześniej budynek. Być może był to kościół lub kaplica. Styl świątyni wpisuje się w nurt tzw. Renesansu lubelskiego. Kościół posiadał kiedyś bibliotekę, a pod prezbiterium znajdują się krypty z trumnami i ludzkimi szczątkami.

Kolejnym zabytkiem jest synagoga. Jej pierwotna wersja powstała w 1536 roku. Obecna została zbudowana w XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Synagoga została również zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowano ją w 1953 roku. Obecnie boczne pomieszczenia dawnej synagogi wykorzystywane są jako pokoje do wynajęcia, natomiast w Sali modlitw została przygotowana stała ekspozycja o charakterze muzealnym. Goście mogą podziwiać fotografie przedstawiające codzienne życie Żydów w Kazimierzu Dolnym.

Na szczególną uwagę zasługuje Zamek oraz Wieża Strażnicza. Zamek położony był na wzgórzu i został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Powyżej zamku znajduje się wieża strażnicza, popularnie nazywana Basztą. Pochodzi ona z XIII wieku i jest najstarszą budowlą Kazimierza Dolnego. Jest usytuowana w jednym z najlepszych punktów widokowych miasteczka. Na dziedzińcu zamku znajdowały się niegdyś studnia i łaźnia. Zamek został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku, a dziś stanowi ruinę częściowo udostępnioną turystom i miłośnikom sztuki. Odbywają się tam koncerty plenerowe, spektakle oraz wystawy. Baszta natomiast jest niezwykłym miejscem, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

W Kazimierzu Dolnym można również odnaleźć Starą Łaźnię, która powstała w 1921 roku. Początkowo budynek spełniał funkcję łaźni miejskiej i pralni. Na jego murach widnieje tablica pamiątkowa z napisem „Zakład Kąpielowo- Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami, 1921”. W ostatnich latach budynek pełnił funkcje pensjonatowe i restauracyjne, natomiast od 2013 roku jest własnością Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Będąc w Kazimierzu Dolnym warto odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie. W Oddziale Kamienica Celejowska można obejrzeć zbiory liczące ponad 5000 eksponatów z dziedziny archeologii, historii, sztuk piękny, a w szczególności malarstwa z lat 1918- 1939.

Ciekawym miejscem dla dzieci jest Manufaktura Muzealna, która pełni funkcję centrum edukacyjnego. Odbywają się tam lekcje i warsztaty muzealne. Budynek został przystosowany do celów edukacyjnych i powstała w nim profesjonalna strefa edukacyjna- sala multimedialna z tablicą interaktywną oraz pracownia złotnicza i ceramiczna. Oferta edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale nie tylko. W warsztatach mogą brać udział także dorośli i seniorzy.

Na kazimierskim rynku w 2000 roku stanął pierwszy w Polsce pomnik psa. Kundelek z brązu cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodszych turystów. Doczekał się także swojej legendy. Przewodnicy zapewniają, że pogłaskanie go po nosie przynosi szczęście.

Atrakcje Kazimierza Dolnego

Do najbardziej popularnych atrakcji należy rejs po Wiśle. Statki kursują przez cały dzień zabierając indywidualnych klientów oraz zorganizowane grupy. Statki z Kazimierza Dolnego płyną w górę Wisły, obok zamku w Janowcu, do Męćmierza i z powrotem. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu jest Góra Trzech Krzyży, która jest doskonałą atrakcją dla aktywnych turystów. Krzyże zostały postawione w 1708 roku w czasie trwania epidemii cholery. Na szczycie można podziwiać panoramę tego miasta i Wisły, a także zobaczyć z oddali zamek w Janowcu. Wspinaczka jest wspaniałą formą spędzenia czasu. Warto jednak pamiętać, że aby wspiąć się na ową górę, trzeba przejść mnóstwo kamiennych schodów. W Kazimierzu możliwe jest także zorganizowanie spływu kajakowego, czym zajmują się profesjonalne firmy. Dostępne są różne trasy, a także istnieje możliwość ich wydłużenia bądź zmiany. Kazimierz jest miejscem nie tylko dla osób, które chcą wypocząć w spokojnej atmosferze. Dla entuzjastów biegania organizowane są kazimierskie wieczory biegowe. Trasy i ich różnorodność zależy od pory roku. Jest to doskonała atrakcja dla aktywnych gości, dzięki której zupełnie za darmo można poznać miasteczko. Istnieje także możliwość zwiedzania Kazimierza Dolnego nocą. Podobno Kazimierz wygląda wtedy zupełnie inaczej, nabiera tajemniczości, a spokojne i puste uliczki zachęcają do romantycznych spacerów. Warto wiedzieć, że wycieczki są organizowane także w okresie zimowym.

Nocleg i dojazd do Kazimierza Dolnego

Podróż do Kazimierza Dolnego z Warszawy zajmuje około 3 godzin. Można wybrać drogę krajową 17 lub 79. Warto również wybrać odpowiednie zakwaterowanie w Kazimierzu Dolnym. W znalezieniu odpowiedniego noclegu w atrakcyjnej cenie z pewnością pomoże internetowa porównywarka na stronie PADO24. Po drodze do Kazimierza Dolnego warto odwiedzić Nałęczów i mniej znaną Wąwolnicę.

  • Aktualności