Najciekawsze miasta w Polsce

Kłodzko

Kłodzko to urokliwa miejscowość województwa dolnośląskiego o nie tylko wielu atrakcjach turystycznych, ale także bardzo bogatej przeszłości. Jeżeli jeszcze jej nie odwiedziłeś, to być może po poszerzeniu swojej wiedzy na jej temat nabierzesz na to ochoty. Warto odwiedzić także inne miasta tego regionu, które mają wiele do zaoferowania turystom.

Barwna historia Kłodzka

Miasto to jest położone w Kotlinie Kłodzkiej, nad rzeką Nysą Kłodzką. W pobliżu znajdują się Góry Bardzkie, które są częścią Sudetów. Historia Kłodzka sięga właściwie początku dziejów naszego kraju. Pierwsze wspomnienia o tej miejscowości dotyczą już 981 roku, kiedy to Kłodzko należało jeszcze do państwa libickiego. W kolejnych wiekach przechodziło ono kilkakrotnie spod panowania polskiego pod czeskie i odwrotnie – toczono o nie zacięte walki. Już na początku XIII wieku Kłodzko stało się miastem. W XVI wieku miejscowość ta przeszła pod niemieckie panowanie, później została zdobyta przez Austriaków. Sytuacja zmieniała się jeszcze kilkakrotnie, ostatecznie jednak aż do II wojny światowej Kłodzko należało do naszych zachodnich sąsiadów. Po zakończeniu wojny na mocy postanowień powziętych przez aliantów miejscowość znalazła się w granicach Polski, choć roszczenia do niej zgłaszały także Czechy.

Dlaczego warto odwiedzić Kłodzko?

W połowie lat 50. w Kłodzku doszło do katastrofy budowlanej – w najstarszej części miasta zaczęły się osuwać ściany. Z tego powodu nastąpiła niestety konieczność rozebrania dużej części zabytkowych budynków, co było oczywiście ogromną stratą. Mimo to w miejscowości tej nadal znajdziemy wiele wartych odwiedzenia i zobaczenia zakątków. Sama panorama miasta już jest imponująca.

Jakie atrakcje czekają więc na nas w Kłodzku? Na pewno warto odwiedzić pochodzącą z przełomu XVII i XVIII wieku i w ostatnich latach stopniowo odnawianą twierdzę, w której udostępniona do zwiedzania jest trasa podziemna o długości ponad 1 km. W twierdzy tej odbywają się cyklicznie rozmaite wydarzenia – artystyczne i nie tylko. Poza tym w mieście znajdziemy również kilka pięknych zabytkowych świątyń, a przede wszystkim późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz barokowy kościół św. Jerzego i św. Wojciecha. Turyści chętnie odwiedzają również gotycki most na Młynówce (z barokowymi zdobieniami), a także XIX-wieczny ratusz. Powinniśmy także pójść na spacer uliczkami pełnymi zabytkowych renesansowych i barokowych kamienic. Osoby zainteresowane dziejami tej okolicy i jej kulturą chętnie zajrzą pewnie do Skansenu Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Natomiast później w ramach relaksu możemy wybrać się do jednego z sześciu kłodzkich parków.

Piękna jest również otaczająca miejscowość natura. Będąc w Kłodzku, możemy podziwiać naprawdę imponujące krajobrazy. W pobliżu są zarówno góry, jak i jaskinie, wodospady, głazy, źródła. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek poczują się tu więc jak w raju. Turyści przepadają zwłaszcza za skalnymi labiryntami, leżącymi w obszarze ochrony ścisłej Błędne Skały, a także za Jaskinią Niedźwiedzią.

Poza tym niedaleko Kłodzka leży także kilka miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój czy Lądek Zdrój. Miasta te zachęcają do odwiedzin nie tylko kuracjuszy. Kłodzko warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą, kiedy to przyjeżdża tam wielu fanów narciarstwa. Każdy z członków rodziny znajdzie tu coś dla siebie. Podczas gdy dorośli będą woleli zwiedzać, dzieci chętnie wybiorą się do Ogrodu Bajek w pobliskim Międzygórzu oraz do Zagrody Rekreacyjnej w Górach Stołowych, gdzie spotkają – być może pierwszy raz w życiu – różne gatunki zwierząt, takie jak konie, kozy czy osły. Porównywarka ofert PADO24 pomoże znaleźć Ci nocleg w korzystnej cenie. Wejdź i porównaj oferty.

  • Aktualności