Najciekawsze miasta w Polsce

Kołaczyce

Kołaczyce to miasto usytuowane w malowniczym, górskim otoczeniu, w województwie podkarpackim, sąsiadujące z Sowiną, Bieździedzą, Kłodawą i Bukową. Wysnuto wiele ciekawych teorii na temat wywodzenia się jego nazwy. Według jednej z nich pochodzi ona od wypiekanych tu kołaczy, inna głosi, że wymyślono ją po najeździe tatarskim, kiedy to mieszkańcy bronili się przed wrogiem kołkami. Miasto zostało lokowane w 1339 roku przez Kazimierza Wielkiego i przechodziło latami z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Mimo ciężkich czasów i wydarzeń, jakie miały tam miejsce w czasie I rozbioru Polski, Kołaczyce przetrwały do dziś i stanowią obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych  i najciekawszych miast tego rejonu. Na terenach województwa podkarpackiego pierwsze osady powstawać zaczęły już setki lat temu, przez wzgląd na wygodne szlaki komunikacyjne ułatwiające wymianę handlową. Teren obecnych Kołaczyc stopniowo coraz bardziej zasiedlano, podejmując próby uprawy ziemi i rozwijając najrozmaitsze formy rzemiosła. Organizowano także targi, na których mieszkańcy sprzedawali swoje wyroby. Niektóre dziedziny rozwijały się tak dobrze, że zaczęto tworzyć cechy, a w późniejszym okresie powstawały nawet zmechanizowane warsztaty i fabryki. Wiele z nich upadło jednak w czasie I rozbioru Polski. W tym czasie tereny te przeszły pod panowanie austriackie. W kolejnych latach ziemie te sprzedano i kilka razy zmieniały one swoich właścicieli, aż w 1915 roku znalazły się we władaniu Rosjan. W wyniku ciągłych przemarszów wojsk rosyjskich i działań wojennych prowadzonych w tamtej okolicy, zniszczono wiele budynków Kołaczyc.

Zabytki w Kołaczycach

Mnogość zabytkowych budynków, jakie można podziwiać w Kołaczycach nieustannie przyciąga tutaj turystów z całej Polski. Jednym z ciekawych obiektów jest między innymi kapliczka z rzeźbą Matki Bożej Niepokalanej, mieszcząca się na rynku w Kołaczycach. Pochodząca z 1803 roku, 3,5 metrowa rzeźba idealnie wpisuje się w otoczenie zabudowań rynku. Innym koniecznym do odwiedzenia punktem jest kościół parafialny, którego budowę rozpoczęto w 1903 roku. Strzelisty, majestatyczny budynek robi niemałe wrażenie, a jego wnętrze bogate jest w obficie zdobione ołtarze oraz kolorowe witraże. Przechadzając się ulicami Kołaczyc możemy podziwiać wiele domów i budynków użytkowych pochodzących z XVIII wieku. Wiele z nich zachowało się niemal w niezmienionym stanie. Warto także wybrać się na znajdujące się tam cmentarze wojenne pochodzące z okresu I wojny światowej. W usytuowanych tam mogiłach pochowano Rosjan i Niemców toczących walki w okolicy Kołaczyc. Stare, obrośnięte mchem, kamienne pomniki stanowią pamiątkę dawnych czasów i wydarzeń, jakie rozgrywały się na tych terenach.

Turystyka w Kołaczycach

Zdecydowanie najbardziej do odwiedzenia Kołaczyc zachęcają malownicze, górskie krajobrazy. Przez ten teren przebiega wiele szlaków turystycznych, a w zależności od czasu, jaki chcemy poświęcić oraz tego, co chcemy zobaczyć, możemy wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania. Na wyznaczonych trasach zlokalizowanych jest wiele kościołów, dworków, prehistorycznych osad, rezerwatów przyrody i innych ciekawych atrakcji, wśród których z pewnością znajdą się takie, które zachwycą każdego turystę. Dla osób aktywnych interesującą propozycją będą tereny wspinaczkowe, a Ci, którzy chcą spędzić w Kołaczycach spokojny urlop, mogą zrelaksować się na łonie natury. Baza noclegowa oraz gastronomiczna jest dość rozbudowana. Zatrzymując się tu, można w łatwy sposób przemieszczać się do innych miejscowości województwa podkarpackiego. Kołaczyce nie są jednym z głównych miast turystycznych tych obszarów, dlatego z łatwością znajdziemy tutaj nocleg. Jeśli jednak zaplanujemy urlop w bardziej znanym miejscu, powinniśmy znaleźć czas, aby odwiedzić to piękne miasto. Dwie godziny drogi samochodem od Kołaczyc znajduje się Wieliczka – znana z kopali soli oraz Wiślica – pełna wartych zobaczenia zabytków. Warto przed wyjazdem poznać oferty noclegów. Porównywarka ofert PADO24 to miejsce, gdzie znajdziecie atrakcyjne oferty hoteli, wycieczek i nie tylko.

  • Aktualności