Najciekawsze miasta w Polsce

Kozłówka – atrakcja Lubelszczyzny

Kozłówka to niewielka miejscowość położona w województwie lubelskim ok 26 km od Lublina. Kozłówka może pochwalić się jednym z najokazalszych zespołów pałacowo-parkowych: rezydencja Zamoyskich (w której obecnie mieści się muzeum) należy do największych atrakcji tego regionu, dlatego w sezonie letnim odwiedzają ją rzesze turystów. W Kozłówce nie brakuje również terenów zielonych: należy do nich barokowy ogród w stylu francuskim otaczający Pałac Zamoyskich i malowniczy Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Największa atrakcja Kozłówki: Pałac Zamoyskich

Kozłówka jest miejscem znanym nie tylko w Polsce, ale i na świecie głównie ze względu na znajdujący się tu zabytkowy Pałac Zamoyskich. Barokowa rezydencja pochodzi z XVIII w., do 1944 r. była siedzibą rodziny Zamoyskich. Przebudowa pałacu odbyła się w latach 1898-1911 z inicjatywy Konstantego Zamoyskiego – dzięki temu rezydencja zachowała swój ówczesny wygląd do dziś. W 2008 budynek znalazł się na liście Pomników historii. W 1944 rezydencję opuścili ostatni właściciele – od tego czasu pałac jest własnością państwa, a od lat siedemdziesiątych mieści się tu Muzeum Zamoyskich. Zespół pałacowy tworzą główny budynek (właściwa rezydencja Zamoyskich), kaplica w stylu wersalskim i teatr, oficyna kuchenna oraz stajnia i powozownia (obecnie mieszczą się tu magazyny dzieł sztuki, Galeria Sztuki Socrealizmu i kawiarnia).

Na terenie pałacu znajduje się piękny park z kwiatowymi rabatami, fontanną i spacerowymi alejkami, a w głębi ogrodu umieszczono plac zabaw z myślą o dzieciach odwiedzających to miejsce. W pałacu nie brakuje również stylowych wnętrz, które zachowały swój dawny wystrój – momentami można nawet odnieść wrażenie, że rezydencja jest nadal zamieszkana. W rezydencji można zwiedzić urządzone z przepychem jadalnie, sypialnie, pokoje gościnne i łazienki, których jest tutaj sześć (miały one dostęp do ciepłej i bieżącej wody, co w XIX w. było ogromnym luksusem). Odwiedzając Pałac Zamoyskich możemy obejrzeć autentyczne wyposażenie z tamtego okresu: znajduje się tu ok 18 000 eksponatów, a czego 13 000 należało do rodziny Zamoyskich. Do zbiorów należą obrazy, rzeźby, meble, lustra, świeczniki, lampy, porcelana, piece, marmurowe kominki i dębowe parkiety. Oprócz tego w pałacowej Bibliotece znajduje się prawie 8 000 książek (wśród nich są także liczne starodruki). Ze względu na trwające stale prace konserwatorskie muzeum ustala dzienne limity odwiedzających: warto mieć to na uwadze szczególnie, gdy planujemy zwiedzić pałac bez wcześniejszej rezerwacji biletu (latem wejściówek może zabraknąć w porze popołudniowej).

Kozłówka słynie jednak nie tylko z Muzeum Zamoyskich: na terenie zespołu pałacowo-parkowego, w dawnej powozowni, funkcjonuje obecnie Galeria Sztuki Socrealizmu: można tu zobaczyć dzieła sztuki, m.in. grafiki, plakaty czy pomniki polityków z tego okresu (np. Lenina). W założeniu galeria miała być czasową wystawą (otwarto ją w 1994 r.), ale funkcjonuje do dziś i cieszy się ogromnym powodzeniem zwiedzających. Pałac Zamoyskich można zwiedzać od marca do grudnia przez cały tydzień (z wyłączeniem poniedziałków), a Galerię Sztuki Socrealizmu można odwiedzić indywidualnie od kwietnia do października.

Kozłówka: miejsce warte odwiedzenia

Kozłówka jest miejscem ulokowanym w bliskiej odległości od „lubelskiego trójkąta turystycznego” (Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów). Dogodna lokalizacja umożliwia odwiedzenie Kozłówki w drodze do najpiękniejszych miast Lubelszczyzny – by podziwiać unikatowy, XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy: rezydencję Zamoyskich i stworzoną w dawnej powozowni pałacu Galerię Sztuki Socrealizmu. Kozłówka to świetne miejsce nie tylko na krótki, ale i na dłuższy pobyt: jeśli szukasz noclegu w tej okolicy wejdź na PADO24 – tu znajdziesz bazę noclegową, dowiesz się gdzie i w jaki sposób znaleźć tani nocleg. Porównywarka PADO24 to także kompendium wiedzy o podróżach: z nami dowiesz się, które miejsca w Polsce warto odwiedzić, jak podróżować tanio i ekonomicznie i jaką formę wyjazdu wybrać (first czy last minute). Wszystko o noclegach, podróżach, środkach transportu – tylko na PADO24!

  • Aktualności