Najciekawsze miasta w Polsce

Krasiczyn

Krasiczyn to niewielka gmina położona we wschodniej części województwa podkarpackiego. Przeważająca jej część znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, dlatego Krasiczyn charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu i dobrze zachowanymi drzewostanami leśnymi. W gminie istnieje sześć szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych i rowerowych. Przez teren gminy przebiegają trzy piesze szlaki turystyczne, szlak rowerowy oraz szlak wodny „San” z Sanoka do Przemyśla, który jest często wykorzystywany jako trasa spływu kajakiem. Krasiczyn jest niezwykłym miejscem, doskonałym dla grzybiarzy, wędkarzy i myśliwych. Jednym z najcenniejszych pomników architektury w Polsce jest czteroskrzydłowy zamek obronny. To najważniejsza atrakcja tego miasta. W Krasiczynie warto odwiedzić także kościół parafialny św. Marcina oraz cmentarz żydowski.

Zamek w Krasiczynie

Zamek powstał w miejscu XVI-wiecznej warowni kasztelana przemyskiego Stanisława Krasickiego. Na początku XVII wieku jego syn postanowił przebudować fortecę, nadając jej charakter obronny. Istniała już wówczas Baszta Papieska. Do niej dołączono trzy kolejne: Boską, Królewską i Szlachecką. Ich nazwy miały odzwierciedlać hierarchię świata. Konstrukcja zamku zyskała formę czworoboku. Baszta Papieska i Szlachecka zostały zwieńczone ażurowymi attykami. W Boskiej baszcie natomiast urządzono niezwykłą kaplicę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, porównywaną z Zygmuntowską na Wawelu! Zewnętrzne i wewnętrzne ściany zamku pokrywa niezwykła dekoracja rzeźbiona w tynku, przedstawiająca sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie. Przede wszystkim Zamek w Krasiczynie imponuje swoją wielkością i nieco bajkowym charakterem. Otacza go piękny park, w którym rosną drzewa rodowe upamiętniające narodziny członków rodów zamieszkujących obiekt w przeszłości. Wiele osób twierdzi, że miłorząb japoński spełnia marzenia. Wystarczy trzykrotnie przejść wokół niego, a następnie udać się na Aleję Lipową. Warto odwiedzić również Restaurację Zamkową, która w swojej ofercie ma potrawy regionalne i myśliwskie. Ciekawym miejscem jest także Książęca Winiarnia. Do wyboru gości jest ponad 200 rodzajów win. W tym niezwykłym miejscu można zatrzymać się na dłużej, gdyż w odnowionej dawnej powozowni oraz w pawilonach Szwajcarskim i Myśliwskim, urządzono hotel. Obecnie do dyspozycji gości jest 51 pokojów. Ponadto, w Zamku można organizować konferencje, zjazdy lub spotkania biznesowe. Do zwiedzania udostępniono dziedziniec, Basztę Boską z kaplicą i kryptami, a także taras widokowy na szczycie Baszty Szlacheckiej. Rezydencja jest także doskonałym miejscem do zorganizowania wesela. Zamek w Krasiczynie jest idealną bazą wypadową do pobliskiego Przemyśla, czy Lwowa.

Inne atrakcje Krasiczyna

Warto odwiedzić kościół św. Marcina. Świątynia w Krasiczynie pochodzi z XVII wieku i ma cechy architektury barokowej. Najlepiej zachowały się XVIII-wieczne ołtarze boczne, sprowadzone z Dubiecka, cenna złocona chrzcielnica oraz kolekcja zabytkowych ornatów i kap. Co ciekawe, w 1867 roku chrzest przy słynnej chrzcielnicy przyjął książę Adam Stefan Sapieha, późniejszy arcybiskup krakowski i kardynał. Z jego rąk Karol Wojtyła otrzymał w 1946 roku święcenia kapłańskie. Kościół św. Marcina jest objęty ochroną konserwatorską i został wpisany do rejestru zabytków. Jest otoczony kamienno-ceglanym murem, w którym są umieszczone marmurowe tablice upamiętniające rocznicę wydarzeń na Wołyniu i inne. Warto wiedzieć, że krasiczyńską plebanię spopularyzował seria „Plebania”. Miejscem godnym polecenia jest także cmentarz żydowski w Krasiczynie. Znajduje się on na zboczu góry pod lasem. W czasie II wojny światowej cmentarz został zniszczony, a akcja porządkowania kirkutu rozpoczęła się w 2000 roku z inicjatywy proboszcza parafii i Klubowi Miłośników Fortyfikacji. Ogrodzono go także drewnianym płotem. Cmentarz ma powierzchnię 0,13 ha.

Jak dojechać do Krasiczyna?

Udając się w podróż warto zaplanować dokładnie trasę. Do Krasiczyna z Warszawy droga wynosi prawie 400 kilometrów, dlatego najbardziej komfortowym środkiem transportu jest własny samochód. Od Rzeszowa jest to odległość około 70 km, od Sanoku 60 km, a od Zamościa około 160 km. Przez Krasiczyn przebiega droga krajowa 28. Do Krasiczyna nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego. Jako środek transportu można wybrać samolot, jednak trzeba liczyć się z przesiadką w Rzeszowie.

Nocleg w Krasiczynie

Krasiczyn jest miejscem, w którym warto pozostać dłużej niż 1 dzień. Dzięki temu można dokładnie zwiedzić niezwykły Zamek oraz odpocząć w otoczeniu przepięknego parku. Obecnie Zespół Zamkowo-Parkowy oferuje swoim gościom nie tylko możliwość zwiedzania, ale także pokoje gościnne. Jest to doskonała okazja do skorzystania z możliwości wypoczynku w niecodziennej atmosferze. Udając się w podróż, chcemy mieć pewność, że miejsce, w którym się zatrzymamy będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i w atrakcyjnej cenie. Korzystając z porównywarki ofert na stronie PADO24, można odnaleźć nocleg w Krasiczynie lub okolicach i cieszyć się chwilą odpoczynku.

  • Aktualności