Najciekawsze miasta w Polsce

Krasnobród – miasto pełne atrakcji

Krasnobród to miejsce w województwie lubelskim, położone nad Wieprzem, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i nieopodal Roztoczańskiego Parku Narodowego. Krasnobród jest popularnym ośrodkiem rekreacyjno-wypoczynkowym: można tu ciekawie spędzić czas bez względu na porę roku (latem – plażując nad zalewem na Roztoczu, a zimą – jeżdżąc na nartach). Krasnobród umożliwia aktywny wypoczynek zarówno dzieciom, jak i dorosłym: w tym jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny nie brakuje atrakcji, które ucieszą każdego. Obok licznych zabytków znajdują się tu rozległe tereny zielone parku narodowego i parku krajobrazowego, które gwarantują niezakłócony odpoczynek na łonie natury, pozwalają na piesze i rowerowe wycieczki i gwarantują niezapomniane przeżycia.Krasnobród to także odpowiednie miejsce dla miłośników mocniejszych wrażeń: park linowy czy paintball to tylko niektóre z czekających na turystów rozrywek.

Krasnobród: co warto zobaczyć?

Krasnobród to miasto, w którym nowoczesność łączy się z klasyką: w tym miejscu znajdziemy zarówno zabytkowy klasztor, jak i nowoczesny park pełen dinozaurów. Ofertę turystyczną miasta wzbogacają muzea (w Krasnobrodzie funkcjonują dwa: Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Wieńców Dożynkowych). Do najbardziej atrakcyjnych zabytków tego regionu należą barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (tu znajduje się cudowny obrazek, który przetrwał wiele wieków w nienaruszonym stanie, co oficjalnie uznano za cud). Sanktuarium maryjne łączy się z budynkiem dawnego klasztoru Dominikanów (wewnątrz klasztoru warto zobaczyć „Wystawę Maryjną” przedstawiającą wszystkie polskie sanktuaria maryjne). Znajduje się tu również Kalwaria Krasnobrodzka – miejsce modlitwy przybywających tu pielgrzymów – przedstawiająca Drogę Krzyżową (na poszczególnych stacjach umieszczono sporych rozmiarów drewniane rzeźby). Dużym powodzeniem cieszy się też kaplica św. Rocha, w której znajdziemy niewielkie źródełko (według legendy woda ta ma uzdrawiającą moc) i XVIII-wieczna kaplica na wodzie, zwana „Kaplicą Objawień” (według podań w XVII w. ukazała się tu Matka Boża). Do kaplicy prowadzi aleja kasztanowa, która jest pomnikiem przyrody.Krasnobród posiada także swój zamek: barokowy Pałac Leszczyńskich położony w pięknym otoczeniu terenów zielonych (niestety, nie można go zwiedzać – obecnie znajduje się tam sanatorium rehabilitacyjne dla dzieci).

W Krasnobrodzie nie tylko zabytki

W Krasnobrodzie nie brakuje atrakcji dla miłośników zwierząt: znajduje się tu mini-ogród zoologiczny, tzw. Ptaszarnia, w której można podziwiać różnego rodzaju ptaki (np. bażanty, pawie czy kuropatwy). Blisko miasta jest także ośrodek Hippiczno-Rekreacyjny Bretania, który umożliwia skorzystanie z pieszych, rowerowych lub konnych wycieczek (także bryczką) w malowniczym otoczeniu pobliskiego parku krajobrazowego.

Krasnobród bywa nazywany „sercem roztocza”, a jedną z jego największych atrakcji jest ulokowany w centrum miasta zalew, który każdego roku jest oblegany przez rzesze plażowiczów. Kąpielisko nad Wieprzem doczekało się własnej, piaszczystej plaży i wydzielonej strefy do pływania. Wokół akwenu nie brakuje ścieżek pieszych i rowerowych, które pozwalają na spacery i wycieczki po okolicy. Nad zalewem można plażować, ale i pływać rowerkiem wodnym (funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego) czy grać w siatkówkę (znajduje się tu przystosowane do tego boisko). Liczne sklepy, prysznice, toalety i place zabaw sprawiają, że zalew w Krasnobrodzie jest miejscem przystosowanym do wypoczynku z całą rodziną.

Obowiązkowym punktem, który powinno się odwiedzić podczas wizyty w Krasnobrodzie jest kamieniołom z basztą widokową (można tu odnaleźć ślady fauny i flory sprzed milionów lat i podziwiać panoramę miasta). Warto również zobaczyć źródła wypływające ze zbocza przy Wieprzu, źródła w lesie Belfont (miejsce schadzek króla Jana III Sobieskiego z Marysieńką) i źródła pod kaplicą na wodzie i kaplicą św. Rocha (podobno wypływająca z nich woda ma uzdrawiająca moc).

Atrakcje dla aktywnych w Krasnobrodzie

Krasnobród słynie nie tylko z zabytków historycznych i pomników przyrody: można tu miło i ciekawie spędzić czas na różnego rodzaju aktywnościach. Do dyspozycji odwiedzających pozostaje park linowy usytuowany w bliskiej odległości od zalewu krasnobrodzkiego. Liczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą każdego miłośnika mocnych wrażeń. Oprócz największego akwenu na Roztoczu w Krasnobrodzie znajduje się również wyspa, na której można skorzystać z krytych i otwartych basenów (3 mniejsze baseny dla dzieci i jeden większy) oraz wodnych placów zabaw. Aktywny wypoczynek z całą rodziną umożliwiają ścieżki piesze i rowerowe, dzięki którym można lepiej poznać okolicę.

W Krasnobrodzie można aktywnie spędzić czas również zimą, np. jeżdżąc na nartach: jest tu wyciąg narciarski z 500-metrowym stokiem (obiekt jest oświetlony i dośnieżany, więc można z niego korzystać bez względu na warunki pogodowe i porę dnia). W mieście organizowane są również rozgrywki paintballa, w których może uczestniczyć każdy. Miłośnicy wędkarstwa i amatorzy grzybobrania także znajdą tu coś dla siebie – w Krasnobrodzie funkcjonują 3 zbiorniki wodne, w których można łowić ryby, a w okolicznych lasach występuje niemalże wszystkie gatunki grzybów).

Krasnobród: miasto dinozaurów

Bez wątpienia największą atrakcją Krasnobrodu jest istniejący od 2011 r. Park Jurajski, czyli Ścieżka Edukacyjna Dinozaury Krasnobród. To niezwykłe miejsce znajduje się w Dolinie św. Rocha, a na powierzchni 2 ha, wśród malowniczych terenów zielonych napotkamy ok 30 okazów prehistorycznych stworzeń. Naszą podróż w czasie rozpoczniemy od najstarszej w dziejach świata ery – Prekambru, by przez Jurę i Kredę przejść do Paleozoiku, w którym nastąpiła „wielka eksplozja”, a dinozaury wyginęły. W Parku Jurajskim zobaczymy zarówno pierwsze dinozaury wodno-lądowe, jak i najbardziej znane okazy, takie jak Triceratops. Miejsce to możemy zwiedzać zarówno sami (pomogą nam w tym tabliczki z informacjami), jak i z przewodnikiem (wówczas zwiedzanie odbywa się w grupach co 30 minut). Na terenie parku znajduje się plac zabaw, a dzieci mają możliwość na chwilę stać się paleontologiem szukając zakopanego, 13-metrowego szkieletu jednego z najgroźniejszych żyjących dinozaurów: T-Rexa. Ze Ścieżki Edukacyjnej zlokalizowanej w Krasnobrodzie można skorzystać od maja do września, przez cały tydzień od 1000 do 1700 (w niedzielę od 1300 do 1800). Za bilety ulgowe zapłacimy 10 zł, za normalne – 14 zł (dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie). Park Jurajski to doskonały sposób na naukę przez zabawę: tu najmłodsi mogą nie tylko zobaczyć i dotknąć prehistorycznych gadów, ale także dowiedzieć się, jak żyły, czym się odżywiały, itp. Wizyta w Parku Jurajskim to wyprawa o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, która spodoba się całej rodzinie.

Krasnobród – obowiązkowy przystanek na turystycznej mapie Polski

Krasnobród to kolejne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc na Lubelszczyźnie. Malowniczo położone miasto można oczywiście traktować jako punkt przystankowy podczas podróży do innych atrakcyjnych turystycznie ośrodków: Nałęczowa, Puław czy Kazimierza. Jednak Krasnobród to miasto pełne niespodzianek, dlatego warto uczynić je punktem docelowej naszego wyjazdu: zróżnicowana oferta, liczne atrakcje i rozrywki urozmaicą pobyt nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. W Krasnobrodzie każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi miło czas. Położenie i infrastruktura miasta umożliwia zarówno aktywny wypoczynek, jak i niezakłócony odpoczynek. Krasnobród to miejsce, w którym można zagościć na dłużej – jeśli szukasz noclegu w tej okolicy wejdź na porównywarkę ofert PADO24. Tylko tutaj znajdziesz wszelkie potrzebne informacje dotyczące wyjazdów, podróży i wycieczek, dowiesz się, co zrobić, by tanio podróżować i zawsze mieć nocleg (nawet wtedy, gdy w hotelu odwołano rezerwację i zastała Cię noc). Dzięki Pado24 poznasz sposoby taniego podróżowania (first, last minute), przekonasz się, dlaczego warto podróżować promem i dowiesz się, jak warto zabezpieczyć się przed zagraniczną podróżą. Noclegi, bilety, wycieczki? To wszystko i wiele więcej – tylko na PADO24. Z nami Twoja podróż będzie niezapomnianym przeżyciem!

  • Aktualności