Najciekawsze miasta w Polsce

Krynica Morska – miejscowość turystyczna na Mierzei Wiślanej

Krynica Morska jest miastem położonym na północy kraju (w województwie pomorskim) pomiędzy Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym. Pod względem liczby mieszkańców Krynica Morska należy do najmniejszych miast w Polsce, ale mimo tego jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W tym kurorcie nie brakuje różnego typu atrakcji: rezerwaty przyrody, punkty widokowe, plaża, minigolf czy krynicka kolejka to tylko niektóre spośród wielu niespodzianek czekających na turystów. Krynica Morska zawdzięcza swoją wyjątkowość nietypowemu położeniu: Mierzeja Wiślana (wąski pas terenu, na którym ulokowane jest miasto) oddziela tu Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego. Od północy miasto otacza Bałtyk, od południa zaś – Zalew Wiślany. Nietypowa lokalizacja gwarantuje niezapomniane widoki i sprawia, że Krynica Morska jest miejscem unikatowym w skali kraju. Z pewnością, dla większości z odwiedzających jest to najpiękniejsze miasto tego regionu.

Atrakcje w Krynicy Morskiej

Krynica Morska – pomimo swoich niewielkich rozmiarów – co roku przyciąga rzesze turystów z całego kraju. Największym atutem tego kurortu są szerokie, czyste i niezatłoczone strzeżone plaże, na których można spokojnie spacerować lub odpoczywać. Panuje tu typowy morski mikroklimat: powietrze jest bogate w jod, a duża ilość okolicznych terenów zielonych i odkryte niedawno źródła solankowe pełne cennych dla organizmu pierwiastków (m.in. magnezu) sprawiają, że pobyt w Krynicy Morskiej ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Równie pięknie jak piaszczysta, nadbałtycka plaża, prezentuje się porośnięta trzcinami, zielona plaża od strony Zalewu Wiślanego. Jedną z atrakcji tego zbiornika jest możliwość przepłynięcia łodzią lub statkiem po zalewie i uczestniczenia w wycieczce do Fromborka. Można tu również uprawiać różnego rodzaju sporty wodne: narty wodne, wakeboard czy windsurfing. W mieście funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów i quadów, dzięki którym możemy aktywnie spędzić czas i samodzielnie zwiedzić malowniczy region Mierzei Wiślanej. Odwiedzając kurort warto zobaczyć złożony z dwóch przystani port w Krynicy Morskiej (wybudowany w latach 80) oraz molo (ulokowane od strony Zalewu Wiślanego), z którego odpływają statki do Fromborka i organizowane są rejsy po Zalewie. Wiele atrakcji czeka w Krynicy Morskiej na najmłodszych: funkcjonuje tu Bajkolandia (ogromny plac zabaw z dmuchanymi zamkami i basenami pełnymi kolorowych piłeczek) i Śmiecholandia (małpi gaj, w którym nie brakuje zjeżdżalni, lin do wspinania i trampolin do skakania). Atrakcje takie jak minigolf, lunapark czy Park Linowy Mierzeja dostarczą niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Zabytki i atrakcje przyrodnicze w Krynicy Morskiej

Krynica Morska słynie z rezerwatów przyrody i fantastycznych punktów widokowych, dzięki którym można podziwiać Mierzeję Wiślaną w całej okazałości. Będąc w kurorcie warto wybrać się na Wielbłądzi Garb – najwyższą wydmę Europy i najwyżej położony punt regionu (49,5 m): widać stąd Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. Bezpieczne korzystanie ze wzniesienia zapewnia wieża widokowa wyposażona w schody i balustrady. W odległości kilku kilometrów od Krynicy Morskiej znajduje się Skarpa – punkt widokowy, który jest regularnie podmywany przez wodę z Zalewu Wiślanego. Obszar miasta praktycznie w całości wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana – funkcjonuję tu rezerwaty, m.in. Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej (można tu zobaczyć 150-letnie drzewa i różne gatunki zwierząt) oraz największy w Europie Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich. Jak każdy nadmorski kurort Krynica Morska ma swoją latarnię – z 26,5-metrowej budowli rozciąga się widok na morze i zalew. Spacerują po mieście można natknąć się na doskonale zachowaną zabudowę miejską z początku XX w. (najwięcej jest tu zabytkowych willi i pensjonatów).  Zwiedzanie Krynicy Morskiej może być łatwe, szybkie i przyjemne, a wszystko to za sprawą krynickiej kolejki, która oferuje wycieczki po kurorcie i okolicach – możemy dzięki temu zobaczyć zlokalizowaną kilkanaście kilometrów od miasta Granicę Państwową przebiegającą nieopodal miejscowości Piaski. W samej Krynicy można odwiedzić Prywatne Muzeum (znajdują się tu stare fotografie dokumentujące rozwój miasta), jednak oddziałów muzealnych nie brakuje także w bliskiej okolicy kurortu. Do najciekawszych muzeów należą Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich (zobaczymy tu np. łodzie rybackie z lat 60), Państwowe Muzeum Sztutthof (pozostałości po obozie koncentracyjnym z czasów II Wojny Światowej) czy Muzeum Bursztynu w Stegnie. W okolicach Krynicy Morskiej warto odwiedzić takie miasta jak Frombork (można tu zwiedzić katedrę, muzeum Mikołaja Kopernika i planetarium), Malbork (dawną stolicę Zakonu Krzyżackiego), Jantar (w którym funkcjonuje Indiańska Wioska i odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu) oraz Elbląg, Gdańsk, Szymbark i Gniew. W niewielkiej odległości od miasta można natrafić również na inne atrakcje, np. park linowy, Zatokę Piracką czy stadninę koni, które dostarczą niezapomnianych wrażeń nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Krynica Morska – perła Pomorza

Krynica Morska to nietypowy kurort: pomimo tysięcy odwiedzających go co roku turystów, pozostaje miastem cichym, spokojnym, kameralnym. Można tu odpocząć na piaszczystej, szerokiej plaży, spacerować podziwiając urokliwe zakątki Mierzei Wiślanej lub bawić się korzystając z rozmaitych rozrywek (minigolf, lunapark, park linowy, itp.).Krynica Morska jest miejscem, w którym każdy – młodszy czy starszy – znajdzie coś dla siebie. Wielbicieli spokojnego wypoczynku ucieszy możliwość odwiedzania okolicznych terenów zielonych i licznych punktów widokowych umożliwiających podziwianie niezwykłego krajobrazu Mierzei Wiślanej. Amatorzy sportów wodnych będą mogli tu szlifować swoje umiejętności pływając na nartach wodnych czy windsurfingu. Krynica Morska to miasto, w którym warto zatrzymać się na dłużej: to doskonałe miejsce na letni wypoczynek z całą rodziną – tanie noclegi w mieście i okolicach znajdziesz na PADO24.PL. Porównywarka ofert PADO24 to serwis o podróżach, wycieczkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić. Dzięki nam dowiesz się, gdzie pojechać na wakacje i jaki środek transportu wybrać, by podróż była szybka, wygodna i niedroga. Z Pado24 zaplanujesz swój urlop bez wychodzenia z domu: zestawimy oferty, porównamy ceny i podpowiemy, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Gwarancja udanego wypoczynku? Tylko z Pado24.

  • Aktualności